Здоров'я та краса Сам собі лікар

Чому на губах виникає герпес і як його лікувати

Герпес на губі був чи не в кожного. І не раз. Особливо активним герпес стає восени. А що робити тим, у кого ця недуга виникає періодично? Ось кілька порад

На сьогодні науці відомо вісім типів герпесу людини. І вітрянка, і оперізувальний лишай викликаються герпес-вірусом. Небезпечний, іноді смертельний, вірус Епштейна-Барр — теж з цього сімейства. Як і згубний для немовлят цитомегаловірус. Найпоширенішим видом герпесу є Herpes simplex (вірус простого герпесу ВПГ) – першого і другого типу.

Лабіальний герпес більш відомий як «лихоманка» або «застуда» на губах. Це захворювання проявляється сверблячкою і болючим бульбашковим висипом на верхній губі або у кутиках рота.

До сексуальної революції в 90-х роках минулого століття з ними все було просто: на губі — перший тип, на геніталіях  — другий. Але потім усе переплуталося.

При первинному інфікуванні можуть уражатися не тільки губи, але і шкіра в області носо-губного трикутника, також слизова носа. Іноді ця інфекція може стати причиною стоматиту або ангіни.

Досить часто при типовій симптоматиці ангіни ні пацієнт, ні лікар не підозрюють про вірус герпесу і лікують хворе горло антибіотиками. В результаті імунітет може знизитися, а вірус герпесу розповзтись. Як зрозуміти, що це саме він? І зрозумівши, чи можна його здолати?

Герпес на губі навряд чи можна переплутати з іншою хворобою. Хворобливі та сверблячі пухирці заявляють про себе виразно. Луснувши, вони утворюють ранки,що підсихають і вкриваються скоринкою. Увесь цей час пацієнт заразний для навколишніх.

Вірус герпесу першого типу потрапляє в організм людини при прямому контакті з хворим (через поцілунок), через предмети побуту (зубні щітки, рушники, посуд, косметику).

Вірус герпесу другого типу, або генітальний герпес, може передаватися при усіх видах статевих контактів. А ще –  від матері до плоду, якщо мати є носієм інфекції. Тобто деякілюди інфіковані від народження.

Відомо, що близько 90% населення Землі заражені одним із вірусів Herpes simplex або навіть обома одночасно. Починаючи з моменту інфікування, вірус герпесу постійно присутній в організмі людини, причому не завжди в активному стані. «Спляча» інфекція може загострюватися під час зниження імунітету на тлі несприятливих факторів  – застуда, інші хвороби, стрес.

Для визначення причини «застуди» на губах треба виявити специфічні антитіла. Потрібно здати аналіз крові на антитіла. Через 10-12 днів аналіз повторити. Якщо виявлені IgM або концентрація IgG у другому аналізі в чотири рази вища, ніж у першому, значить, ви інфіковані. Це факт навіть при відсутності зовнішніх симптомів.

Рецидивуючий герпес зазвичай протікає на тлі високих показників IgG.

Можна також визначити ДНК вірусу в крові та провести його типування. Такий аналіз дає лікарю можливість уточнити особливості перебігу хвороби та розробити програми попередження рецидивів.

Відстрочити рецидив — це все, що може вам запропонувати сучасна медицина. Повністю і назавжди позбавити вас від герпесу на губах або в інтимних місцях вона, на жаль, ще не може.

Коли медики кажуть про «терапії герпесвірусних захворювань», вони мають на увазі скорочення активної фазигерпесу, зниження хворобливості і подовження періоду нормального життя від спалаху герпесу до спалаху.

Що ж робити, коли ви вкотре стали жертвою герпесу?

Медики рекомендують: для підвищення захисних сил організму рекомендуються природні антиоксиданти та адаптогени (вітаміни С, А, Е). Противірусна терапія застосовується для лікування часто повторюваних загострень. Залежно від тяжкості інфекції використовується два види лікування: епізодичне — прийом ациклічних нуклеозидів (АН) тільки під час рецидиву, і супресивне — це тривалий, іноді багаторічний, прийом АН. Історично першим таким препаратом був вже широко відомий ацикловір, який став «золотим стандартом» у терапії герпесу.

Для зменшення набряку, болю та свербежу, прискорення загоєння виразок і ерозій застосовують креми. Причому їх треба наносити при перших ознаках інфекції, коли є відчуття печіння, свербіж. Тобто ще до появи пухирців, і продовжувати аж до повного загоєння. Найбільш ефективним вважається комплексне використання противірусної терапії та глюкокортикостероїдних кремів. Іноді це дозволяє зупинити розвиток інфекції на самому початку.

І найголовніше – утримайтесь від поцілунків до повного зникнення усіх зовнішніх ознак герпесу! А задля безпеки ваших рідних на період хвороби користуйтесь одноразовим посудом.

Дата публікації: 07.11.2019 img Поділитися