Масляною (на сході України), а Масницями, Колодієм або Сирним Тижнем (на Заході України) називають останній тиждень перед Великим постом. А ще здавна цей тиждень іменували бабським: чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування. Цьогоріч Масляна припадає на 24 лютого – 1 березня. Це час веселих забав, гостин і смачних наїдків. Кожен день Масляного тижня – особливий і має певні звичаї.
ПОНЕДІЛОК – день зустрічей. За стародавнім повір’ям, хто в домі залишиться – втратить господарство. У цей день жінки ішли до корчми і починали святкувати.
У ВІВТОРОК шукають наречених. Цього дня молодь починала веселі забави, оглядини наречених. Адже всі обряди На Масляну – це своєрідна підготовка до заручин, щоб після Великодня і Червоної Гірки відгуляти весілля.
У СЕРЕДУ тещі приймали своїх зятів і пригощали млинцями.
У ЧЕТВЕР, за традицією, жінки мають зустрітися і добре розважитися. Вважалося, що від цього худоба буде здоровішою.
У П’ЯТНИЦЮ дуже важливий етап святкування Масляної – частування тещі. Тещу слід пригощати добре, щоб «горло не всихало». Отримавши запрошення, теща заздалегідь повинна була передати молодятам усе необхідне для приготування млинців: сковороду, посуд для замішування тіста, ложки, черпаки тощо. А тесть – борошно, масло, олію.
У СУБОТУ – зовичі посиденьки. Наречені, невістки у цей день запрошували до себе на млинці зовиць (сестер чоловіка), яких пригощали, розважали і дарували який-небудь подарунок.
Завершується тиждень Прощеною неділею. У цей день традиційно варять вареники. Колись казали, що й бусурмани у цей день вареники їдять. Традиційно готують святкову вечерю, запрошують родичів, просять прощення один в одного за образи чи непорозуміння.