Червоне горло, аденоїди, гайморит – що як лікувати розповідає ЛОР

У холодну пору року нежить і кашель стають найпоширенішими симптомами, з якими люди звертаються до лікарів. Частіше турбують аденоїди, гайморит, болить горло... Що як лікувати, радить лікар.

Чим розрізняються судинозвужувальні краплі, і як довго можна ними користуватися? Що робити, якщо нежить перейшов у гайморит? Що робити з аденоїдами у дитини? Про це розповідає лікарка-отоларинголог вищої категорії Зоряна Лаврик для Район.Медицина.

– Які зазвичай причини має хворе горло, вухо і ніс?

– Найбільшою етіологією є вірусне захворювання. У нас, на жаль, пацієнти думають, що всі хвороби лікуються антибіотиками. Насправді бактеріальні інфекції займають дуже невелику частину запальних захворювань, зокрема, саме лор-органів. Навіть ангіни часто мають вірусне походження. Тому антибіотики при  будь-якій нагоді – це неправильно тому, бо це препарати, які повинні призначатись при потребі і в адекватних дозах. Вони негативно впливають на здоров’я пацієнта, виробляють так звану антибіотикорезистентість – нечутливість бактерій до антибіотиків.

– Яка перша медична допомога має бути при червоному горлі та високій температурі?

– З огляду на епідемію коронавіусу, не рекомендують використовувати нестероїдних протизапальних, ніяких, по можливості, крім «Парацетамол». Адекватні дози, кратність протягом доби. А червоне горло… Теж є нестероїдні протизапальні препарати місцевої дії, які найдоцільніше використовувати у цих випадках. Можна полоскати ромашкою, календулою…

У випадку погіршення, слід радитися із сімейним лікарем. При потребі він скерує до спеціаліста.

– Якщо у дитини аденоїди, їх треба видалити, чи почекати, поки, як то кажуть, переросте?

– Аденоїдна тканина є в усіх, особливо у дітей. Це частина нашого імунітету, це частина лімфоїдного кінця глотки, до якого входять і мигдалики гланди, аденоїди, є ще трубні мигдалики, про які мало хто знає.

Зазвичай аденоїди збільшуються у дітей приблизно у 3-5 років. Тому, що до 3 років у дитини зберігається материнський імунітет. Потім вона починає активно виробляти свій, контактуючи з інфекцією, хворіючи. Тобто, що більше дитина контактує, то більше у неї шансів захворіти і таким чином сформувати свій імунітет. В той час найчастіше збільшуються аденоїди. Вони можуть бути дуже різного розміру. Буває таке, що аденоїди невеликі, але вони можуть клінічно проявлятися – часті нежиті, порушення дихання, покашлювання. Це усе індивідуально, що з ними робити, лікувати чи ні.

Щодо хірургічного втручання – так, воно теж інколи буває дуже доречним, але після того, як вичерпані консервативні методи. Навіть якщо великий ступінь збільшення, я у своїй практиці не пригадую такого, щоб відразу скеровувала на хірургічне втручання. Буває, що вони настільки гарно піддаються лікуванню, що просто потреба відпадає. Але буває, що аденоїди доволі невеликі, але не піддаються лікуванню і турбують, постійно проявляються клінічно. Тоді варто думати про хірургічне втручання.

Щодо «переросте» – це міф. Так, пропорційно з віком, розмір аденоїдної тканини і носоглотки змінюється, є шанси, що вони будуть менше турбувати, але, якщо та дитина буде часто хворіти, у неї будуть затяжні нежиті,  вони не матимуть можливості залишитися на тому рівні, вони ростимуть разом з дитиною. Надалі у дитини будуть проблеми з вухами, зі слухом, бувають навіть хронічні отити з гноєтечами. Також розвиваються проблеми з прикусом, неправильно ростуть зуби.

– З приводу потрапляння води в дитячі вушка під час купання, наскільки це страшно і як правильно чистити вушка дитині?

– Щодо потрапляння води у вушка – нічого поганого у цьому немає, якщо не порушена цілісність барабанної перетинки, немає вроджених проблем або не було запальних моментів, або травматичних. Тому, що вода не потрапляє далі, ніж зовнішній слуховий хід. Барабанна перетинка відмежовує подальші структури і вона є цілою. Якщо є проблеми, порушення її цілісності, якщо там є дірка, тоді категорично не можна, щоб вода потрапляла у вухо.

Щодо чистки вушок. Зараз популярна тема – вушні палички. Я всім пацієнтам повторюю, що вони не вушні, а косметичні, для того, щоб підтерти помаду чи туш. Паличок вушних немає. У вуха не нічого вводити. Шкіра у зовнішньому слуховому ході лежить прямо на кістці і її дуже легко травмувати. Травма – ворота для інфекції, вони провокують запальні процеси. Ці палички часто є джерелом інфекції і з ними пацієнти відразу заносять туди чи бактерії чи грибки.

Рекомендують просто ватою чи рушником протерти вухо без палички, без сірників, без твердої основи.

Якщо у вухах утворюється багато сірки, то вийняти її паличкою досить важко. Є певні препарати для туалету, для гігієни, для догляду за вухами. Можна пшикати чи капати і потім сірка розчиняється.

– Як бути із гайморитом, це хвороба, яку людина може вилікувати самостійно капанням носа чи все ж  таки без кваліфікованої допомоги не обійтися?

– Зараз діагноз «гайморит» вважається некоректним. У нас звучить діагноз риносинусид, тобто запалення носа і пазух. Зазвичай не буває запалення однієї із пазух, але є запальний процес усієї носової порожнини і додаткових пазух.

Щодо того, чи можна вилікувати, залежить ві вираженості, серйозності хвороби.

Риносинусид буває післявірусний та бактеріальний. Якщо вірусний, це звичайна вірусна інфекція, яку ми можемо відлежати, відсидіти, не перетрудитися, не переохолодитися, таким чином пролікуватися.

Якщо це післявірусний процес або бактеріальний, це вже складніше. З промиванням теж потрібно бути обережним тому, що у нас часто пацієнти не знають, як це можна робити, неправильно вдихати сольові розчини, неправильно шприцом під тиском промивати і взагалі неправильно робити самостійно сольові розчини.

Вдихати не можна, бо промивні води можуть потрапити у вухо і почнеться ще й запалення у вусі, є аптечні розчини в різній ціні і там є розрахований тиск, дозовано ними зволожувати слизову.

– Як довго можна користуватися судинно-звужуючими краплями? Нежить не минає вже кілька місяців.

– Судинно-звужуючими краплями можна користуватися 5-7 днів максимум. Якщо нежить не минає кілька місяців, це означає, що обов’язково потрібно звернутися до отоларинголога. Судинно-звужуючі краплі – це препарат не лікувальний, він знімає симптом закладеності. Результати використання цих крапель негативно відображаються на здоров`ї. В подальшому може настати момент, коли слизова не реагуватиме на краплі взагалі. Ці препарати токсичні і зовсім не корисні.

Після розчинних гарячих напоїв з парацетамолом, ніс також дихає. Що ж там за компоненти, що він такий?

Розмову також можна СЛУХАТИ В ПОДКАСТІ:

 

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook