«На городі буркун ягідок не родить…» – співається у відомій українській пісні. Найімовірніше, йдеться про буркун жовтий пахучий, який, на відміну від білого, здавна росте у нас на полях, у садах, на лісових галявинах. Ця рослина має метрове стебло й жовті дрібні квіточки, зібрані у продовгуваті китиці. Саме під час цвітіння буркун жовтий і варто збирати. Його лікувальні властивості універсальні: запобігає утворенню та пришвидшує розсмоктування тромбів, поліпшує кровообіг, зменшує в’язкість крові та її згортання.
При тромбофлебітах, атеросклерозі та інфарктах помічний такий настій: 1 ст. ложку подрібненого листя і стебла буркуну жовтого залити 2 скл. окропу і настояти 3 год. Пити по 1/3 скл. тричі на день до їди.
Буркун жовтий входить до складу трав’яних сумішей, що ефективні при втраті пам’яті. Потрібно взяти порівну буркуну жовтого, розхіднику, листя ожини, меліси, шишки хмелю та корінь валеріани. 3 ст. ложки цієї суміші варити 15 хв в 1 л води. Пити по 70 г тричі на день до їди.
Жінкам, які мають нерегулярні чи болісні менструації, запалення яйників, варто пити такий настій: порівну буркуну жовтого, підбілу, центурії та приворотня (манжетки) подрібнити й перемішати до однорідної маси. 1 ст. ложку суміші залити 1 скл. окропу і настояти 15 хв. Пити по 1/3 скл. шість разів на день упродовж трьох-чотирьох тижнів. У цей період бажано не мати статевих контактів.
Буркун жовтий допомагає розсмоктувати тверді пухлини. Для цього треба приготувати настій з квітів рослини та робити примочки ошпареного окропом листя. При запаленні грудних залоз дуже ефективна мазь, приготована з рівних частин цвіту буркуну жовтого й масла.
Хворим, у яких паралізовано кінцівки, рекомендую натирати їх такою сумішшю: по 30 г буркуну жовтого, квітів лаванди, материнки та гірчиці перемішати й залити 700 г винного оцту. 15 хв варити, охолодити – суміш готова.
Окрім того, буркун жовтий – чудовий медонос. Світло-бурштиновий мед із нього дуже смачний, запашний і має лікувальні властивості.