Безпечна доза алкоголю – це скільки?

Скільки можна випити, щоб не нашкодити своєму організму? Яка безпечна доза алкоголю, чи корисний алкоголь в малих дозах, чи шкодить кілька ковтків пива або вина вагітній жінці - пояснюють лікарі.

У нашій країні досить лояльне ставлення до вживання алкоголю. Це дозволено і християнством, що є домінуючою релігією в Україні, і культурою. Офіційно заборонений продаж алкогольних напоїв особам до 21 року, а на на пляшках з напоями зазначають, що їх не можна вживати дітям, вагітним та людям за кермом. Однак дедалі частіше люди задумуються не тільки, що пити, а й яка безпечна доза алкоголю. Скільки можна випити, щоб не нашкодити своєму організму?

Кожен десятий помирає від наслідків алкоголю

Темі безпечної дози алкоголю присвятив публікацію один з найавторитетніших медичних журналів The Lancet. На його сторінках оприлюднили результати масштабного дослідження впливу алкоголю на здоров’я людини від науковців міжнародної колаборації Global Burden of Diseases (https://goo.gl/LQcP8D).

Висновок досліджень – безпечної дози алкоголю не існує. Незалежно від кількості, вживання алкоголю негативно впливає на організм.

Загалом дослідження охопило 28 мільйонів людей від 15 до 95 років зі 195 країн і територій за період з 1990 до 2016 року.

Як показали результати досліджень, алкоголь – це головна причина смертності та інвалідності для людей у віці 15-49 років та сьома причина для всіх вікових груп у світі.

Зокрема, у 2016 році близько 10% смертей людей віком 15-49 років були пов’язані зі вживанням алкоголю. В 2016 році в Україні загинуло 25 тисяч жінок та 53 тисячі чоловіків від причин, що пов’язані з вживанням алкоголем. Це становить 8,5% усіх смертей для жінок та 18% для чоловіків, – повідомляють у МОЗ.

Основні причин смертності, спровокованої алкоголем:

  • серцево-судинні захворювання,
  • різні види раку (молочної залози, печінки, кишківника),
  • цироз печінки,
  • інфекційні хвороби,
  • аварії,
  • травми.

вплив алкоголю

Шкоди від алкоголю більше, ніж користі

Згідно з висновками ВООЗ, безпечної дози алкоголю не існує. Водночас згідно з рекомендаціями Департаменту охорони здоров’я та соціальних служб США є умовно безпечна доза алкоголю. Вона становить 14–28 г спиртового еквівалента. Це приблизно 45 мл 40% горілки, келих (150 мл) 12% вина чи невелика (330 мл) пляшка 5% пива. Ця доза є умовно безпечною. Адже на чутливість до алкоголю впливають різні чинники, зокрема, загальний стан здоров’я, вік, стать, вага, генетика, вживання ліків тощо.

Часто можна почути, що помірні дози алкоголю корисні для здоров’я. Однак результати досліджень це заперечують. Мінімальне вживання алкоголю трохи знижує ризики захворюваності на ішемічну хворобу серця, водночас його вживання підвищує ризик виникнення інших хвороб у довгостроковій перспективі. Є низка захворювань, при яких вживання алкоголю навіть у мінімальній кількості є категорично забороненим, зокрема, при виразці шлунка, захворюваннях печінки та серця, психічних розладах. Тобто всі можливі позитивні ефекти, які містить в собі алкоголь, зрештою поступаються його згубним властивостям.

Дослідники наполягають, що безпечної дози алкоголю не існує. Водночас, існує пряма залежність розвитку небезпечних захворювань від доз алкоголю. Наприклад, що більше спиртних напоїв ви вживаєте, то вищим стає ризик раку.

алкоголь

Яка безпечна доза алкоголю під час вагітності

Чи можна вагітній жінці зробити кілька ковтків вина або пива? Хіба це може нашкодити дитині? Відповідь лікарів однозначна: будь-яка доза алкоголю, яку випиває вагітна жінка, створює ризик для здоров’я дитини.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна має один із найвищих у світі рівнів поширення фетального алкогольного синдрому – 50 випадків на 10 000 людей. За даними дослідження 25-35% жінок вживали алкоголь під час вагітності. Багато жінок вважає, що “маленькі” дози алкогольних напоїв не шкідливі, особливо під час останнього триместру вагітності.

“Серед усього світу в Європі найбільше поширені порушення фетального алкогольного спектру (FASD) – стани новонароджених, що є наслідками вживання алкоголю матір’ю під час вагітності. Як тільки дитина зазнала впливу алкоголю протягом вагітності, цей вплив вже не можна скасувати, і він лишається із людиною на все життя”, – каже доктор Ярно Хабіхт, керівник Представництва Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.

Алкоголь, який вживає вагітна жінка, впливає на різні системи організму дитини.

  1. Печінка плоду формується протягом усієї вагітності, і дитина в утробі ще не здатна вивести алкоголь зі свого організму.
  2. Нервова система закладається у перші два місяці, але формується протягом усієї вагітності: алкоголь може зашкодити їй і призвести до проблем із навчанням, запам’ятовуванням та поведінкою дитини.
  3. Алкоголь у першому триместрі може вплинути на розвиток клітин серця, і протягом усієї вагітності підвищує ризик появи судинних мальформацій і дефектів міжпередсердної перегородки.
  4. Вживання алкоголю під час вагітності може призвести до нейроонтогенетичного розладу та вроджених дефектів у дитини.

Лікарі зазначають, що шкода від вживання алкоголю під час вагітності може бути помітна не одразу, а проявитися у дитини через багато років. Тому жінкам треба пам’ятати, що безпечної дози алкоголю під час вагітності не існує: навіть мінімальна кількість шкодить дитині.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook