Багаторічні овочі: один раз посадив – і збирай урожай щороку

Один раз посадив і збираєш урожай щороку - хіба не мрія? Ні, реальність, якщо посадити на городі багаторічні овочі.

Не посадив – не збереш урожай, – у цьому впевнені більшість господарів. Адже городина – це однорічні культури, які треба треба висівати і садити щороку. Ми вирішили нагадати вам про багаторічні овочі, які можна посадити один раз, а врожай збирати щороку.

Причини посадити багаторічні овочі у городі

  1. Багаторічні овочі продовжують терміни збирання врожаю. Більшість однорічних рослин збирають влітку та восени. Натомість багаторічники можна збирати уже напровесні. Деякі багаторічники готові до збирання врожаю, тоді як однорічники тільки проростають.
  2. Мінімальний догляд. Коли багаторічні культури приживуться після посадки, вони не вимагають особливого догляду. У них глибше коріння, ніж у однорічників, тому вони більш витривалі під час посухи.
  3. Багаторічники допомагають покращити ґрунт, сприяють здоровій структурі ґрунту, розмноженню черв’яків, грибків та корисних бактерій. А опале листя підживлює ґрунт органікою. Це дозволяє живитися і амим багаторічникам, і рослинам навколо.
  4. Використання у ландшафтному дизайні. Багаторічні овочі – це не тільки смачно і корисно, а ще й красиво. Вони можуть стати чудовим тлом для інших рослин у саду, оскільки деякі з них можуть зростати досить великими. Часто їх використовують як бордюрні рослини, іноді їх можна висаджувати на схилах для боротьби з ерозією ґрунту. 

Найвідоміші багаторічні овочі

Шнітт-цибуля

Шніт-цибуля – чудове вітамінне доповнення до салатів, яке буде під рукою майже впродовж усього року. До того ж, це приваблива декоративна рослина з красивими квітами.

ревінь

Ревінь

Одна рослина ревеню може рости і плодоносити на одному місці 20 років. Весь цей час можна насолоджуватися кислуватими стеблами, які використовуються для приготування компотів, варення, начинок у пироги тощо. Ревінь дуже велика і красива рослина, яка чудово вписується в ландшафтний дизайн.

Щавель 

Щавель практично першим з’являться з-під землі напровесні. Він має унікальний смак і забезпечує нас багатьма необхідними поживними речовинами після зими. Зелений борщ зі щавлем – що може бути смачніше навесні та влітку?

Щавель консервований без солі. Найпростіший рецепт. Роблю так вже 25 років – ніколи не зриває!

Спаржа

Спаржа любить сонце і ґрунт, який добре дренується. Догляд за нею не зовсім для новачків, хоча якщо ви любите цей овоч, навчитися вирощувати його самостійно буде дуже корисним і приємним заняттям. Спаржу можна виростити з насіння, але набагато простіше посадити кущі з відкритою кореневою прямо в землю.

Хрін

Якщо ви хочете додати гостроти своїм м’ясним стравам, посадіть хрін і приготуйте з нього соус. А ще без хрону годі уявити мариновані або квашені огірки, помідори. До речі, існують також ряболисті форми хрону.

Завжди на святковий стіл ставлю свою хріновуху. А зранку гості дзвонять просять рецепт!

Крес-салат

Якщо ви любите злегка гостре листя, схоже на руколу, то вам обов’язково сподобається водяний крес-салат. Це не найпростіша у догляді рослина, оскільки вона приваблює багатьох шкідників, таких як равлики, білокрилки та павутинні кліщі. При правильному догляді ви можете отримувати вітаміни А і С із цього крес-салату цілий рік.

Черемша (цибуля ведмежа)

У дикій природі черемша занесена до Червоної книги. Але її досить просто виростити і на городі, причому ця рослина є багаторічною. Черемша однією з перших з’являється навесні. Враховуючи, що всі частини їстівні, включаючи листя, стебла та квіти, це справді дуже корисна багаторічна рослина. Виростити черемшу з насіння не дуже непросто, тому краще розмножити її поділками. Рослина буде добре рости, коли цибулини замульчовані.

топінамбур

Топінамбур (земляна груша)

Топінамбур має дуже соковитий і солодкуватий корінь. Його можна їсти як фрукт або ж готувати різноманітні салати, використовуючи як редьку. Зручно садити топінамбур уздовж межі або паркану, бо рослина виростає високою, заввишки як соняшник. Збирають топінамбур восени, а частину можна просто залишити у землі – і наступного року він проросте.

Рукола

Руколу  (гірчичну траву) ми переважно вирощуємо як однорічну рослину. Але також є багаторічні сорти.

  • Які салати можна приготувати з руколою? Рецепти на щодень і на святковий стіл

Петрушка

Якщо залишити трохи петрушки на грядці, то за помірної зими  у вас буде постійно свіжа зелень до столу.

Пряні трави

Крім овочів також на городі можна вирощувати багаторічні пряні трави, як-от м’ята, меліса, чебрець, орегано, розмарин, шавлія.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook