Грижа живота – це захворювання, до якого люди часто ставляться трохи легковажно. І дуже даремно! Грижа, або кила, може призвести до вкрай небезпечних наслідків.
Хірург Луцької міської лікарні Олександр ГАГАЛОВСЬКИЙ розповів про килу білої лінії живота широкому колу читачів, аби знали, як розпізнати хворобу, як її лікувати, а головне – що робити для того, щоб не заробити грижу.
– Розкажіть, що таке кила білої лінії живота, або, як її ще називають, грижа? Звідки вона береться?
– Проблема в дефекті черевної стінки. По білій лінії живота внаслідок розриву черевної сітки утворюється отвір, через який вип’ячуються назовні внутрішні органи. Це може бути кишківник, сальник чи будь-що інше, що знаходиться в черевній порожнині. Цей отвір і називають грижею. Органи, що вип’ячуються, підпадають під небезпеку защемлення. А защемляють їх внутрішні тканини-сухожилля, які в медицині називають апоневроз.
– Чим небезпечна грижа, якщо її не лікувати?
– Защемлення органів із часом призводить до їх відмирання. Тому що кров по них належним чином не циркулює. Від банального сантиметрового отвору можуть настати смертельні ускладнення.
– Які причини виникнення грижі білої лінії живота?
– Найчастіше – це надмірне фізичне навантаження, важка фізична праця. Рідше вони виникають після травм.
– А які ознаки цього захворювання? Чи можна грижу виявити самостійно?
– Так, можна. Ознаками грижі білої лінії живота є пухлиноподібні випинання. Тобто людина може помітити пухлину там, де її раніше не було. Зазвичай це супроводжується болем у животі, який із часом посилюється та створює дискомфорт під час руху. Чим більше органи вип’ячуються крізь отвір – тим більша пухлина.
– Як лікують грижу?
– Грижу білої лінії живота лікують шляхом оперативного втручання. Добре, якщо це грижа неускладнена. А якщо оперувати защемлену грижу, то не відомо, який із органів защемлений та чим завершиться операція. Чи орган доведеться просто вправити всередину живота, чи необхідно буде робити його резекцію, тобто відрізання.
– А які прогнози для людей із великою грижею або літнього віку?
– Якщо грижа велика і отвір зашивати власними тканинами, то збільшується черевний тиск, що дуже небажано для хворих із хронічною серцевою недостатністю та з легеневою патологією. Проте є вихід. У такому випадку хворому накладається хірургічна сітка, щоб не створювати додаткового підвищеного тиску в черевній порожнині. Цей метод лікування застосовують при великих та повторних грижах, а ще для людей старшого віку, в яких уже наявна слабкість тканин.
– А як щодо народної медицини? Є дієві методи?
– Без операційного втручання грижі не можливо позбутися. Зазвичай люди звертаються до знахарок та цілителів. А вони, як відомо, грижу не лікують, а просто вправляють органи назад усередину живота. Людина може не відчувати болю після такого «лікування» і далі ходити із грижею. Але хвороба від цього не зникає, отвір лишається, і за деяких час внутрішні органи можуть знову вип’ячуватись. Рекомендую все ж не затягувати із грижею, а швиденько вирішити свої нагальні проблеми та, зрештою, знайти час, щоб прооперуватися.
– Розкажіть, будь ласка, про особливості післяопераційного періоду.
– Протягом перших двох місяців обов’язкове обмеження фізичних навантажень. Потрібно берегтися від надмірної та тяжкої фізичної праці, тому що після операції тканини слабкі і знову можуть розірватися. І чим довший період обмежень, тим краще. Також хворому рекомендовано носити бандаж, тобто спеціальний еластичний пояс зі стяжками.
– Чи може після операції кила знову виникнути на тому ж місці?
– Так, якщо не дотримуватись порад лікаря. Повторні захворювання в медицині називають рецидивом.
– Чи можна запобігти виникненню грижі?
– Потрібно займатися аматорським спортом, плаванням тощо. Тоді укріплюються м’язи і черевна сітка. А також уникати надмірних фізичних навантажень. Для тих, хто опинився у безвихідному положенні, – піднімати тяжкі речі з поясом.
– Які люди найбільше ризикують мати грижу?
– Насамперед люди з ожирінням через розтягнення черевної стінки. Люди похилого віку і ті, хто займається активним професійним спортом. Під ризик можуть потрапити й курці, адже під час тривалого кашлю збільшується тиск у черевній порожнині. А ще люди, які страждають на бронхіальну астму. Близько 90% пахових гриж трапляється у чоловіків. Жінкам більш властиві післяопераційні грижі та білої лінії живота, особливо після пологів.