шрифт Брайля

Азбука Брайля: цікаві факти про “невидимий” шрифт

Шрифт Брайля дозволяє незрячим людям побачити світ на дотик. Його використовують в усіх куточках світу, причому не лише для читання, ними можна позначити цифри, розділові знаки, ноти, математичні і хімічні знаки.

4 січня відзначають Всесвітній день азбуки Брайля. Його було започатковано у день народження винахідника шрифту для незрячих Луї Брайля. Він осліп у дитинстві. Однак зміг адаптуватися і навіть винайшов свій власний шрифт для незрячих, який став відомим на весь світ.

Що таке азбука Брайля?

Шрифт Брайля за допомогою шести рельєфних крапок дозволяє передавати літери, цифри, музичні математичні і наукові символи. Цей шрифт є тактильним, тобто читається дотиком. Незрячі в усьому світі використовують його читання і писання. Цю систему намагалися використовувати військові як “нічний шрифт”, коли було темно і потрібно було читати навпомацки.

Різні комбінації шести крапок, розташованих у два стовпчики по 3 в кожному, дають можливість позначати букви, цифри, розділові знаки, математичні, хімічні й нотні знаки.

Текст пишеться справа наліво, потім сторінка перегортається, і текст читається як зазвичай, зліва направо. При написанні проколюються точки. Оскільки читати можна тільки по опуклих крапках, “писати” текст доводиться зі зворотного боку аркуша, в “дзеркальному відображенні”.

Також за допомогою крапок можна візуалізувати пейзажі, які можна “побачити” через дотик. Розроблено фотоапарат для сліпих. На ньому є гнучкий тактильний дисплей Брайля, що відображає графічну інформацію у рельєфно-точковому вигляді. В інтернеті доступні онлайн-перекладачі на шрифт Брайля.

Історія виникнення шрифту Брайля

До XVIII століття у світі не було навчальних закладів для сліпих.  Першим, хто почав навчати, був Валентин Гаюї, який придумав свій шрифт і в 1784 році у Парижі відкрив першу у світі школу для незрячих дітей. В основі його шрифту були опуклі букви, які доводилося довго обмацувати. Дочитавши речення до кінця, людина часто забувала, що було на його початку. Тому ідея потребувала доопрацювання. З часом з’явилися інші шрифти, але читати не стало простіше, а друк таких книг був дуже дорогим.

Революційним став шрифт, який винайшов Брайль. Отримавши травму у три роки, він почав стрімко втрачати зір. У 16 він розробив власний алфавіт, відомий нині як азбука Брайля.

В основі шрифту Брайля шість крапок: три вниз і дві в ширину. Завдяки їм можна скласти 64 комбінації (63 інформативні та 1 пробіл) – літери, цифри, розділові знаки. Для деяких слів або буквосполучень, що часто використовуються, є свої власні позначення.

Крапки проколюють зі зворотного боку аркуша, щоб читач міг проводити пальцями по них. Для нанесення точок використовують металічний грифель, що нагадує шило. Папір для письма незрячих є більш щільним.

Кожен знак лягає під подушечку пальця людини, що при правильній постановці рук дозволяє читати і писати досить швидко. При хорошому відчутті можна читати 150 слів за хвилину.

У 1878 році на всесвітньому конгресі в Римі метод Брайля був визнаний найкращим методом читання і письма для незрячих людей.

Першу в Україні друкарню книг Брайля шрифтом відкрито в Одесі наприкінці 19 ст., були надруковані твори М. Гоголя.

На початку 20 ст. книги шрифтом Брайля друкували також у м. Кривому Розі.

Розробку української версії брайлівської абетки почали у 1920-х. У 2016 році шрифтом Брайля була видана газета “Сім’я і дім”. Пілотний примірник містив 10 текстів на 28 сторінках формату А4.

Азбука Брайля українською
Азбука Брайля українською

Як зберегти свій зір?

За даними ВООЗ, половина випадків сліпоти або порушення зору виникають внаслідок відсутності профілактики або лікування. Щоб зберегти свій зір, Центр громадського здоров’я МОЗ України рекомендує дотримуватися простих порад.

  • Регулярно перевіряйте гостроту зору. Зверніться до лікаря, якщо помічаєте будь-які зміни у гостроті зору.
  • Контролюйте рівень цукру в крові. Несвоєчасне лікування цукрового діабету може спричинити ускладнення у вигляді діабетичної ретинопатії, глаукоми та катаракти, які призводять до сліпоти.
  • Дізнайтесь історію здоров’я очей вашої родини. Деякі захворювання очей можуть бути спадковими.
  • Підтримуйте здорову масу тіла. Надмірна вага та ожиріння підвищують ризик розвитку цукрового діабету та інших захворювань, які можуть призвести до втрати зору.
  • Носіть захисні окуляри під час певних видів діяльності, таких як заняття спортом та будівельні роботи.
  • Припиніть вживання тютюну та алкоголю. Дослідження пов’язують вживання тютюну з підвищеним ризиком розвитку вікової дегенерації жовтої плями, катаракти та пошкодження зорового нерва, які можуть призвести до сліпоти. Також тютюновий дим сприяє синдрому сухого ока.
  • Носіть сонцезахисні окуляри. Пам’ятайте, що ультрафіолет може сприяти розвитку катаракти й пошкодити рогівку ока.
  • Давайте очам відпочити. Тривале сидіння за комп’ютером або “залипання” в гаджетах можуть втомити очі. Тож подаруйте очам відпочинок, роблячи перерву кожні 20 хвилин й переводячи погляд на віддалені до 20 метрів предмети, протягом 20 секунд (так звана вправа “20-20-20”).
  • Якщо ви носите контактні лінзи, запобігайте інфекціям очей. Завжди мийте руки перед використанням або зніманням контактних лінз. Обов’язково дезінфікуйте контактні лінзи та регулярно замінюйте їх.
  • Вживайте здорову їжу. Ви чули, що морква корисна для очей? Для підтримки здоров’я очей важливий багатий на фрукти та овочі режим харчування, особливо корисна листова зелень (шпинат, латук, броколі). Дослідження також показали, що вживання риби з високим вмістом Омега-3, такої як лосось чи тунець, корисне для здоров’я очей.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook