Виростити розсаду помідорів – непросте завдання як для новачків, так і для досвідчених господарів. Потрібно врахувати багато нюансів агротехніки: від вибору насіння, його обробки і підготовки до висівання, до появи сходів, дотримання температурного режиму, підживлення, пікіровки. Як усе зробити за правилами, консультує агроном Вікторія Кипила.
Як підготувати насіння томатів
Перед посівом необхідно придбати якісне насіння. Його бажано купувати в спеціалізованих магазинах, тому що є гарантія якості насіння та відповідність його сорту. Різні сорти томатів трохи відрізняються в технології вирощування. Слід також уважно ознайомитися з властивостями сорту, які мають різне призначення і залежно від цього підібрати сорт, який ви хочете вирощувати.
- Знезаразити. Насіння помідорів перед посівом 30 хвилин необхідно витримати в слабкому розчині марганцівки, потім промити чистою проточною водою.
- Обробити мікроелементами. У банку 0,5 л всипати: 1 ст. ложку попелу, на кінчик ножа мідного купоросу і стільки ж борної кислоти, розвести гарячою водою, процідити. Насіння зав’язати у марлевий мішечок та опустити у розчин, витримати 3 години.
- Загартувати. Потім насіння в тому ж мішечку загорнути у м’яку тканину, покласти у скляну банку, закрити пластмасовою кришкою і поставити у холодильник. У холодильнику тримати за температури (0-1) °С близько доби, а потім 5 годин в темному місці біля тепла. І при загартовуванні насіння в холодильнику, і при прогріванні, необхідно стежити, щоб воно було вологим.
Вирощування розсади помідорів від появи
Перед висіванням помідорів на розсаду ґрунт треба злегка зволожити і ущільнити. Проросле насіння висівають в ящики на глибину 0,5 см, накривають склом або поліетиленом і ставлять біля батареї. На 3 добу з’являються сходи.
Треба врахувати, що насіння гібридних сортів з дрібним насінням, а також сорти іноземної селекції проростають лише на 7-10 добу. Крім того, пересохле і довготривале насіння має погану схожість.
При проростанні насіння температура повинна підтримуватися 18-25 ° , а після масової появи сходів у перші 3-4 дні 13-15 °С вдень і 10-12 °С вночі. Надалі температура повинна бути в похмурі дні 15-17 °С, в сонячні дні 20-25 °С, а вночі 8-12 °С.
Десять помилок, які знищують розсаду помідорів
Правила пікіровки, підживлення, поливу розсади помідорів
Коли з’являються перші листочки, сіянці помідорів пікірують. У приготовані торф’яні горщики або інші ємкості (глибиною не менше 10-15 см) насипають підготовлений ґрунт приблизно на 2/3 висоти, потім поливають, роблять лунки і висаджують рослини. При пікіровці центральний корінь помідора необхідно трохи прищипнути. Ґрунт навколо рослини обережно притиснути.
Через 1-2 тижні, як тільки розсада піде в ріст, необхідно підсипати грунт і полити розчином попелу (1 ст. ложка на 1 л води, настояти добу). Через 1-2 тижні ще раз підсипати землі і полити розсаду. В результаті у рослини з’являється додаткова коренева система і сама рослина стає сильнішою.
Розсаду помідорів бажано поливати 1 раз на тиждень теплим слабким розчином марганцівки, а наступний тиждень — добовим настоєм попелу.
Щоб розсада не витягувалася і розвивалася нормально, бажано облаштувати підсвічування лампами денного світла, у фазі петельки 2-3 дні цілодобово, а потім по 16 годин на добу. У березні, коли сонячних днів більше, можна підсвітку зменшити до мінімуму.
Вирощування розсади помідорів без пікірування
Висаджування розсади помідорів у ґрунт
Розсаду помідорів ув ґрунт висаджують в залежності від погодних умов:
- у відкритий ґрунт – не пізніше 20-25 травня;
- у теплиці – з 1 по 25 травня (бажано в першій половині).
Саджанці у відкритому грунті потребують регулярного поливу та догляду.
Post Views: 24