Картопля по-самарівськи
- 1,5-2 кг картоплі, кільце ковбаси домашньої (сушеної), 2 лящі (сушені на соломі у печі), 1 цибулина, спеції.
- Для сухарів: чорний хліб, часник.
Картоплю почистити, розрізати навпіл. На дно казана викласти чверть картоплі, на неї – кільце ковбаси, тоді решту картоплі, залити водою, посолити, поставити на багаття.
Коли закипить, зібрати піну, зверху викласти лящі. Варити до готовності картоплі. Відвар злити, одразу в гарячий вкинути спеції (перець, лавровий лист, свіжу дрібно посічену цибулю).
Окремо на велику тарілку викласти картоплю, ковбасу і рибу. Відвар подавати окремо із сухарями (хліб порізати кубиками, висушити, змішати з вичавленим часником). Виходить одразу дві страви: на перше – бульйон, а на друге – картопля з ковбасою та рибою. У страву можна покласти жовтого сала (засоленого у ящику) – воно додає особливого смаку.
“Це страва для великої сім’ї, – розповідає лісівник Юрій ШНАЙДЕР. – Її у нас, на Ратнівщині, готують з діда-прадіда. Колись після зливання відвару картоплю, ковбасу і лящі викладали на лляний рушник (у нашій місцевості він називається порток), а відвар наливали в одну велику спільну миску. Додавати сухарі до бульйону – не сучасна забаганка, а також давня традиція. Колись у селах пекли за раз багато паляниць. Доки весь хліб з’їдали, минало чимало часу. Тому остання хлібина завжди була черствою. Її різали і кидали у юшку, щоб розм’якла”.
Бограч
- Приблизно 1 кг м’яса (60% свинини і 40% телятини), по шматку сала і копченого бочка (домашнього копчення), 3-4 картоплини, 3 цибулини, 1 гостра перчина, по 2 ст. ложки томатної пасти і паприки, сіль, перець, 1 зубець часнику, петрушка.
М’ясо порізати шматочками 3×3 сантиметри. Сало і бочок порізати кубиками, посмажити у казанку до сухих шкварок (їх дістати), покласти у казанок посічену цибулю, гострий перець і часник, обсмажити. Покласти у страву м’ясо, обсмажити до напівготовності. Додати паприку, томат, ще обсмажити, додати трохи води, картоплю. Загалом готувати мінімум 1 годину. Бограч має бути гострим, тому перцю шкодувати не треба.
Лісівник Леонід КАЛЮХ радить: “Щоб страва вдалася особливо смачною, перед додаванням кожного інгредієнту треба випивати по 50 грамів самогонки”.
«Від яйця до птиці»
- 1 качка, 2 перепілки, 10 перепелиних яєць.
- Для фарширування качки: гречка, яблука, тертий голландський сир, спеції.
Птицю випатрати, вимити, натерти сіллю. Качку нафарширувати, запекти до готовності. Спекти також перепілок і яйця. Дістати із качки фарш, подати окремо на тарілці. На великий рознос викласти качку, пташенят (перепілок) і яйця.
Лісівниця Наталія КОЗІЙ розкриває секрет приготування: “Натирати качку спеціями не потрібно – тільки сіллю. А щоб страва була ще смачнішою, подавати її треба з натуральною зубрівкою. Трава-зубрівка росте у Володимирському районі. Щоб приготувати напій, треба 4 -5 травинок кинути у трилітрову банку горілки. Настоювати мінімум тиждень. Зубрівка переб’є запах будь-якої самогонки. Цей напій не тільки смачний, а й має лікувальні властивості! У нашій місцевості готують настоянки також на калгані і кадилі”.
- Риба фарширована – коронна страва на святковий стіл
-
Фарширований індик з яблуками за давнім сімейним рецептом
«Мисливська корона»
- Ребра свинячі (не розрізані), сіль, спеції, кілька зубців часнику.
Ребра вимочити протягом 1 доби у маринаді з кип’яченої води, солі, перцю, лаврового листка, січеного часнику, коріандру. Можна за бажанням додати інші спеції. М’ясо між кістками надрізати, щоб їх можна було зігнути. Сформувати з ребер коло, зафіксувати шнурівкою, поставити вертикально на деко (має нагадувати корону) і запекти. Окремо спекти яблука без серцевини. Готову «корону» поставити на тарілку, а всередину покласти печені яблука. Прикрасити помідорами чері і зеленню.
Лісівник Роман БОКІЙ радить, як зробити корону: “Ребрам потрібно надати форму одразу, доки вони сирі: надрізати, вигнути дугою і щільно обв’язати шнурівкою. Тоді страва матиме дійсно красивий і урочистий вигляд”.
Публікація з архіву газети “Сім’я і дім”