Біла полуниця та суниця – поки що не часті гості у наших садах. Але популярність їх упевнено зростає. Достигаючи, ягоди не червоніють, а залишаються білими, із легким рожевим відтінком. При цьому дуже смачні й ароматні. А головна їхня цінність у тому, що білі плоди не викликають алергії.
Білу полуницю вирощували ще у XVIII столітті. Але згодом ця культура була призабута. Не так давно голландські селекціонери відтворили ягоду із незвичним забарвленням.
Залежно від сорту та умов вирощування забарвлення білоплідної полуниці та суниці варіюється від білого до кремово-білого, біло-жовтого або біло-рожевого. Форма плодів теж буває різною – від округлої до конічної та довгастої. На смак така ягода солодка, зі слабкою кислинкою та нотками ананаса, шовковиці, липи, карамелі.
Переваги та недоліки білої полуниці
Біла полуниця має низку плюсів:
- не викликає алергії,
- містить вітаміни та корисні речовини для дітей та дорослих-алергіків,
- має високі смакові якості та приємний аромат,
- рослини невибагливі, не вимагають особливого догляду, можна вирощувати без застосування хімії,
- рослини стійкі до хвороб,
- непомітні білі ягоди не приваблюють птахів.
Вирощування полуниці: які помилки зменшують урожай
Недоліки білої полуниці:
- плоди дрібніші, ніж у звичної садової суниці (виняток – полуниця сорту Білий швед, її ягоди за розміром часом перевершують звичайні червоноплідні),
- врожайність нижча порівняно зі звичними сортами,
- низька транспортабельність, ягоди швидко псуються, довго не зберігаються.
На листі полуниці плями? Ось що треба робити…
Популярні сорти білої полуниці та суниці
Селекціонери вивели не один десяток сортів білої полуниці із плодами різного розміру, форми та смаку.
Полуниця Анабланка (Anablanka)
- Сорт французької селекції середнього терміну дозрівання. Відрізняється гарною врожайністю серед білоплідних сортів, а також можливістю повторного плодоношення теплої осені. Кущі компактні, досить високорослі, непогано ростуть в ущільнених посадках. Плоди округлої форми, середні та великі, масою від 5 до 30 г, білі, з легким рожевим відтінком і червоним насінням. Смак – солодкий, ананасний. Сорт невибагливий, не боїться посухи, стійкий до основних хвороб та шкідників. Транспортабельність слабка.
Суниця Біла душа (White soul, Уайт Соул)
- Ремонтантний сорт голандської селекції. Кущ компактний, невеликий, плодоносить із червня до перших заморозків, за сезон дає понад 500 г ягід. Вони дрібні (середня маса – 5 г), витягнутої конічної форми, біло-кремового кольору, мають солодкий ананасний смак. Сорт невибагливий, росте в півтіні, стійкий до посухи та хвороб.
Полуниця Білий лебідь
- Ремонтантний сорт японської селекції. Характеризується високою врожайністю та відсутністю вусів. Кущі компактні, висотою до 20 см. Плоди трохи витягнутої форми, дрібні, масою до 4 г, біло-золотистого кольору. Смак – солодкий, десертний із нотками липового меду. Плодоношення триває все літо.
Полуниця Білий лотос
- Ремонтантний сорт родом з Японії. Плодоносить з червня по жовтень, в опалювальній теплиці або квартирі – цілий рік. Кущі невеликі, компактні. Плоди довгасті, біло-жовті або кремові, маленькі, середня маса – 2-4 г, на смак солодкі. Рослини мають високу стійкість до грибкових хвороб.
Полуниця Білий швед
- Сорт середнього терміну дозрівання з великими білими плодами та високою врожайністю. Кущ компактний, випускає до 10 квітконосів. Вуса утворює у невеликій кількості. Плоди правильної конічної форми, великі, масою до 40 г, білі, з легким рожевим відтінком і червоним насінням. Смак ягід кисло-солодкий, з нотками ананасу та шовковиці. Рослина не боїться посухи, стійка до хвороб та шкідників, взимку добре переносить холод та відлигу.
Полуниця Б’янка Фрагола (Bianka Fragola)
- Сорт середнього терміну дозрівання, ремонтантний, урожайний. Кущі компактні, не займають багато місця, дають помірну кількість вусів. Плоди округлої форми, досить великі (масою 20-30 г), білі, з червоним насінням та рожевим “рум’янцем” (при вирощуванні на яскравому сонці). Смак особливий, з яскравими нотками ананасу та персика. Така полуниця невибаглива у догляді, чудово росте і на сонці, і в півтіні, стійка до хвороб та шкідників.
Суниця Жовте диво
- Ремонтантний сорт суниці раннього терміну дозрівання. Кущі компактні, заввишки 15-20 см, плодоносять до кінця вересня. За сезон одна рослина дає до 1000 ягід. Вони подовжено-конічної форми, білувато-жовті, масою до 10 г. Смак насичений, солодкий, з легкими ананасовими нотками та суничним ароматом. Рослина зимостійка, добре переносить низькі температури, росте на будь-якому ґрунті, не піддається атакам шкідників та розвитку хвороб. Її використовують у ландшафтному дизайні.
Полуниця Пайнберрі (Pineberry, Ананасна)
- Популярний сорт білоплідної полуниці голландської селекції. Терміни дозрівання – середні. Кущі середньорослі, висотою до 20-30 см з великим листям. Ягоди невеликі, масою до 30 г, білі, з червоним насінням та рожевим “рум’янцем” (при вирощуванні на яскравому сонці), з сильним ароматом та присмаком ананаса. Рослина невибаглива, стійка до посухи та основних хвороб, без проблем зносить перепади температур.
Особливості вирощування білої полуниці
Агротехніка вирощування білої полуниці нескладна і не відрізняється від догляду за звичайною полуницею. Запорука гарного врожаю – правильна посадка у підготовлений ґрунт, мульчування, прополювання, підживлення, полив у спеку, а також видалення вусів, якщо не плануєте розмножувати рослини, та укриття на зиму.
- Вибір місця та посадка. Ягоду вирощують як у відкритому ґрунті, так і в теплиці. Дрібноплідні сорти суниці садової висаджують також у контейнери і розміщують біля будинку або на балконі. Для гарного росту потрібні сонячні місця чи ділянки у півтіні. Ґрунт – пухкий, родючий, де не застоюється волога. Перед посадкою землю розпушити, видалити бур’яни та внести добрива. На 1 кв.м садят до 10 компактних кущів, або 5-6 сильнорослих.
- Полив. Полуниця не любить надмірної вологи, від надлишку води коріння почне підгнивати, а плоди стають водянистими і несмачними, незвичайний смак і аромат будуть не такими вираженими. Але якщо стоїть суха погода, рослини хоча б раз на тиждень потрібно поливати під корінь. У спеку кількість поливів збільшують до 2-3 разів на тиждень, витрачаючи 1-2 відра води на 1 кв. м.
- Підживлення. Для рясного плодоношення вносять як мінеральні добрива, так і органіку. Удобрюють грядки з полуницею напровесні, в період бутонізації та цвітіння, під час плодоношення та після збирання врожаю. Ремонтантні сорти підживлюють між хвилями плодоношення.
- Видалення вусів. Кущики деяких сортів не випускають вусів. Але якщо у вас різновид, який дає пагони, їх знадобиться вчасно позбавлятися. Так рослина спрямує всі сили на плодоношення. Кущі обрізають щорічно, навесні або після плодоношення. Якщо ви плануєте розмножити рослини, всі розетки не потрібно видаляти.
- Зимівля рослин. Чи потрібно вкривати рослини на зиму? Все залежить від клімату в регіоні вирощування та від особливостей конкретного сорту.
- Хвороби та шкідники білої полуниці. Практично всі сорти стійкі до хвороб культури, але іноді кущі з білою ягодою вражає сіра гниль. У разі симптомів хвороби уражені частини рослини видаляють, а кущі обробляють фунгіцидними засобами. Основні шкідники білої полуниці – довгоносик, павутинний кліщ, нематода. Проти них використовують інсекто-акарицидні засоби. Щоб уникнути появи хвороб та шкідників, необхідно регулярно проводити профілактичні обробки.
Розмноження білої полуниці
Найпростіший спосіб розмножити білу полуницю – за допомогою вусів. Але якщо сорт не дає пагонів, рослини розмножують за допомогою поділу куща. Для розмноження вусами оберіть найдовші пагони й укореніть ті розетки, які знаходяться найближче до материнського куща, а решту обріжте.