Ситуація з онкологічними захворюваннями в Україні погана. Кількість пацієнтів зростає щорічно без тенденції до зниження захворюваності. “Жіночий” рак залишається однією з вагомих проблем, про які варто говорити.
Що таке “жіночий” рак
Колди говорять про “жіночий” рак, йдеться про рак яєчників, ендометрію, шийки матки тощо. Кількість жінок з таким діагнозом постійно збільшується, причому причиною розвитку недуги не завжди є “зіпсовані” гени.
“Це найпоширеніші локалізації онкологічних хвороб у жінок. І у кожного з них є свої фактори ризику розвитку, – розповіла докторка медичних наук, онкогінекологиня Катерина Харченко. – Так, “винуватцем” раку шийки матки однозначно є вірус папіломи людини“.
Звідки береться рак
За словами експертки, вплив вірусу на розвиток раку шийки матки вже доведено. Часто він потрапляє в організм ще молодої дівчини під час незахищеного статевого контакту (якщо партнер є його носієм). Тобто, до групи ризику належать жінки, які:
- рано почали статеве життя,
- ігнорують бар’єрні методи контрацепції,
- мають велику кількість статевих партнерів.
Збільшують ймовірність виникнення онкології також запальні процеси в шийці матки – на них “накладається” вірус папіломи людини, і розвиток дисплазії й раку відбувається швидше.
“Якщо говорити про рак ендометрію, то тут величезним фактором ризику є потужні гормональні порушення, які призводять до гіперплазії ендометрію, після чого – рак”, – зазначила лікарка.
Також, за її словами, спровокувати розвиток злоякісних процесів може велика кількість абортів, особливо в молодому віці. Виникають травми і рубці, які в майбутньому перетворюються на злоякісні новоутворення.
Найбільш розмиті причини раку яєчників – найбільш “підступної” і агресивної форми онкологічних захворювань, що погано піддається лікуванню.
“Рак яєчника – це завжди радше спадковий фактор, але у його розвитку відіграють особливо серйозну роль ендокринні порушення й тривале вживання гормональних препаратів, безпліддя й стимуляції родової діяльності”, – додала експертка.