Черемша – це не просто один з видів зелені. Це надзвичайно корисний продукт, який можна вважати суперфудом. Черемша містить більше вітаміну С, ніж цитрусові, а також інші вітаміни, антиоксиданти та корисні речовини. Найбільше користі – у свіжій черемші. Тому її варто додавати до різноманітних закусок і салатів. А ще черемша дуже смачна й ароматна, має легкий присмак часнику, тому її кладуть у другі страви – і вони набувають нового смаку. Неодмінно спробуйте приготувати різні страви з черемшею. Для вас ми підготували цікаві рецепти.
Черемша – зелене золото для шлунку та імунітету
Зелений сир
- 100 г зеленої цибулі, 150 г черемші, 300 г сиру, 200 г сметани, сіль, перець.
Помите листя черемші та зелену цибулю дрібно нарізати, змішати з сиром і сметаною, посолити, поперчити.
Соус із черемші
- Пучок черемші, 5–6 листків базиліку, кілька гілочок кропу і петрушки, 100 г волоських горіхів, 50 г соняшникового насіння, 100 мл олії, сік половини лимона, 50 мл води, сіль, перець.
Перемолоти все в блендері. Якщо соус вийде надто густим, можна додати трохи води. Чудово смакує з печеною картоплею, макаронами, м’ясом, рибою.
Зелене пікантне масло з черемшею
- По кілька листочків черемші і петрушки, 1 зубець часнику, 250 г масла, сіль.
М’яке масло розділити на дві частини, підсолити. Одну змішати з перемеленою зеленню, другу – з вичавленим часником. На харчовій плівці розкачати масло з часником у формі прямокутника. Зверху покласти масло із зеленню. Згорнути рулетом і покласти в морозилку. Підійде до м’яса, картоплі, бутербродів.
Сало з черемшею
- Пучок черемші, 350 г сала, сіль, спеції.
Черемшу і сало перемолоти. Додати спеції, розмішати, розкласти у коробки і заморозити.
Моментально маринована черемша
- 1–2 пучки черемші, 2–3 т. ложки олії, сік і цедра половини лимона, 2 ст. ложки зерен гірчиці, 1 ч. ложка меду, сіль.
Черемшу порізати шматочками 2–3 см. Посолити і злегка пом’яти. Розмішати мед, олію, цедру і м’якоть лимона, гірчицю. Усе перемішати і залишити в холодильнику на 1–2 год.
Яєчня з черемшею і сиром
- 300 г черемші, 15–20 г масла, 1 яйце, твердий солоний сир, сіль за смаком.
Свіжу черемшу перебрати, видалити плодоніжки, ретельно промити, покласти в киплячу підсолену воду і варити 5 хв, відкинути на сито і дати стекти воді. Підсмажити з маслом, залити збитими яйцями. Коли яйця підсмажаться, присипати тертим солоним сиром.
Пісні чебуреки
- Для тіста: борошно, вода (гаряча), олія, сіль, цукор. Для начинки: картопля (варена), зелена цибуля, черемша, сіль, перець.
Борошно заварити окропом з олією, сіллю і цукром, вимісити, остудити 6–10 год в холодильнику. Для начинки: посмажити зелену цибулю, наприкінці готування додати черемшу, відразу вимкнути і розмішати з вареною картоплею. Тісто тонко розкачати, вирізати кола (можна блюдцем). На половину кола покласти начинку і щільно з’єднати краї (можна виделкою). Смажити на олії з двох боків до золотистої скоринки.
Гостра закуска з черемші
- 1 пучок черемші, 1 свіжий огірок, 250 г жирної сметани (або йогурту), сіль.
Черемшу помити, порізати, посолити, пом’яти. Огірок потерти, віджати сік. Змішати черемшу, огірок і сметани. Поставити в холодильник на 30 хв, далі ножна намащувати на хліб, їсти з картоплею, варениками з картоплею.
Сирний крем для бутербродів
- 100–150 г твердого сиру, 2 яйця, 0,5 пучка черемші, сіль, майонез, сметана, чорний мелений перець.
Нарізати черемшу якомога дрібніше і розім’яти разом із сіллю, щоб пустила сік. Сир і варені яйця натерти. Змішати черемшу, сир і яйця, заправити сумішшю сметани і майонезу, додати сіль і чорний мелений перець. Можна все змолоти у блендері.
Вареники з сиром та черемшею
- 250 г сиру, 150 г черемші, 4 ст. ложки вершків, 1 цибулина, 0,5 ч. ложки меленого мускатного горіха, 30 г масла, сіль, перець. Тісто: 400 г борошна, 2 яйця, 4 ст. ложки олії, 5 ст. ложок води, 1 ч. ложки солі.
Замісити тісто для вареників і залишити його під мискою на столі на 15 хв. Замочити черемшу на 5 хв у холодній воді, потім обрізати стебла. Зелень дрібно посікти. Цибулю нарізати дрібними кубиками і посмажити на маслі до золотистого кольору. Перетерти сир, додати вершки, сіль, перець, мускатний горіх, обсмажену цибулю, черемшу і перемішати. Зліпити вареники і зварити в киплячій підсоленій воді. Після цього викласти на сковороду з вершковим маслом, що залишилося після обсмажування цибулі, і підсмажити до золотистої скоринки. Подати зі сметаною.
Голубці з черемшею
- 1 пучок великої черемші, 400 г курячого м’яса, 1 велика цибулина, 1 морквина, 2 ст. ложки вершків або сметани, олії, сіль, перець.
Куряче м’ясо пропустити через м’ясорубку. Цибулю нарізати дрібними кубиками і обсмажити на сковороді до прозорості, потім додати крупно потерту моркву, смажити протягом 3 хв. Остудити і додати у фарш, перемішати, посолити, поперчити. Якщо потрібно, додати одне сире яйце. Покласти трошки фаршу на листок черемші і загорнути рулетиком. Скласти завиванці в широку посудину одним шаром і залити сумішшю сметани і 1 скл. води, тушкувати під кришкою протягом 30 хв на малому вогні.
Курячі стегенця з шубкою
- 4 курячих стегенця, 1 пучок черемші, 100 мл 15% вершків, 80 г масла, 1 ч. ложка борошна, сіль, чорний мелений перець.
Відварити стегенця в невеликій кількості підсоленої води, остудити. Бульйон процідити. 10 листочків черемші подрібнити, додати половину масла і перець, натерти цією сумішшю стегенця. Викласти на деко, запікати до золотистої скоринки. Решту черемші обсмажити на маслі протягом 1–2 хв, постійно помішуючи, потім додати трохи бульйону і тушкувати до м’якості. Викласти черемшу на тарілку, а на маслі, що залишилося від обсмажування черемші, обсмажити борошно, додати вершки і проварити соус протягом 1–2 хв. Викласти стегенця, черемшу і полити соусом.
Зелений суп з черемшею
- По 150 г черемші і картоплі, по 1 морквині і цибулині, 2 ст. ложки масла, 500 мл бульйону або води, сіль, спеції.
У киплячий бульйон покласти нарізану кубиками картоплю і варити 10 хв. Додати спассеровану до золотистого кольору цибулю і моркву, довести суп до кипіння і через 1–2 хв покласти дрібно нарізану черемшу. Проварити 10 хв і зняти з вогню.
Котлети з черемшею
- 800 г змішаного фаршу, 8 ст. ложок манної крупи, 2 великі цибулини, 4 яйця, 300 г черемші, 1 морквина, 1 скл. води, сіль, спеції.
У фарш додати манну крупу, дрібно нарізану цибулю, яйця і добре вимісити. Поступово додати приблизно 200 мл води, продовжуючи вимішувати. Черемшу нарізати якомога дрібніше і додати до фаршу, перемішати, підсолити, додати дрібно натерту моркву, вимішати. Фарш має вийти однорідним і пишним. Сформувати котлети, обваляти в сухарях і посмажити на олії або спекти у духовці.