Чим корисні опеньки та кому треба їх їсти

Опеньки - одні з найулюбленіших і популярних грибів, свою назву вони отримали через місця зростання. Вони ростуть не поодинці, а цілими колоніями, біля одного пенька можна відразу набрати ціле козуб грибів. Важливо і те, що опеньки володіють багатьма корисними властивостями і є дуже поживною та цінної їжею.

Хочете схуднути? Їжте опеньки

Свіжі гриби опеньки – хороше джерело білка і вітамінів. При цьому вони не перевантажені калоріями. Ось чому їх включають в раціон вегетаріанці і худнуть. Опеньки містять воду і білки, які добре засвоюється організмом, до речі в сухих грибах білка більше ніж в яловичині в 2 рази, так само в них присутні моно- і дисахариди, клітковина.

Вони містять вітамін В2, С, Е, РР, магній, натрій, калій і залізо. Опеньки малокалорійні (22 кКал) і служать прекрасним доповненням під час дієт.

Хороше проносне

Опеньків рекомендують вживати при золотистому стафілококу та кишковій паличці, вони також добре впливають на функціонування щитовидної залози. Опеньки також мають проносну властивість.

Мають лікувальну властивість

Сучасні вчені Англії, США, Чехії, Болгарії, Індії, Японії та інших країн з’ясували, що витяжки з багатьох грибів, починаючи від печериці та сірої говорушки і закінчуючи хибним опеньком і мухомором, мають широкий діапазон лікувальної дії. Одні є бактерицидами при туберкульозі і гнійних інфекціях, інші надають лікувальну дію при алкоголізмі і раку.

В народній медицині опеньки застосовуються як природні антибіотики. За допомогою спиртового настою виводять бородавки.

Опеньки, як і інші гриби, дріжджі, водорості і лишайники, містять бета-глюкан-цукру, що входять до складу ліків. Ці сполуки перешкоджають розвитку ракових пухлин, цукрового діабету, гіпертонії і атеросклерозу.

В сушених опеньках більше вітамінів, ніж у яловичині

Завдяки унікальному складу опеньків, їх активно використовують в кулінарії. Гриби можна засолити, засушити або просто зварити. Гриби опеньки складаються з великої кількості білка, який добре засвоюється організмом (2.2 г в 100 г).

Опеньки містять високу кількість вітаміну B1. В основу продукту входять також вітаміни C, B1, E, PP. Також входять до складу цинк і мідь, які позитивно впливають на кровообіг людини. За кількістю кальцію і фосфору, опеньки фактично не поступаються рибі. Сушені опеньки містять білка у два рази більше, ніж яловичина. Якщо вживати 100 г грибів в день, то вийде збагатити організм добовою нормою вітаміну B1 і С.

Мариновані опеньки. Перевірений рецепт

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook