Виноград висаджують із 20 травня до кінця червня або ж із 10 серпня до 10 жовтня, – ділиться досвідом агроном із захисту рослин Андрій КОСЕНКО. – Важливо, аби опісля не вдарили морози, інакше рослина навряд чи приживеться.
Як садити виноград
За словами спеціаліста, виноград найліпше росте на кам’янистих і піщаних ґрунтах. Проте садити його можна у будь-яку землю, втім неодмінно дренажувати. Себто у лунку (50х50 см) спершу насипаємо 20 см щебеню чи битої цегли, щоб корінець мав за що зачепитися, потім кидаємо трохи ржавого залізяччя. Адже через брак заліза у ґрунті листочки рослини сохнутимуть, жовтітимуть та опадатимуть. Навіть великий виноград варто окроплювати залізним купоросом, аби наситити землю залізом. Далі ставимо виноградну лозу під кутом 45° на схід.
Обов’язково підживіть цим виноград у листопаді
Варто пам’ятати, що корінь винограду витягує, себто може «прогодувати» тільки одну гілку на лозині, тому треба обрізати зайві, залишити найсильнішу. Відтак засипаємо лунку ґрунтом (а ліпше – перегноєм, перемішаним із землею) й наступні два місяці хоча б двічі на тиждень поливаємо виноград.
Якщо ви, приміром, посадили рослину на дачі і не маєте можливості її вчасно підливати, тоді треба вставити в лунку залізну або пластикову трубку під нахилом сорок п’ять градусів й залити в неї воду, яка поступово забезпечуватиме корінь вологою.
А ще не забувайте, що садити виноград найліпше на сонячній стороні подвір’я. Потім лозину можна підживлювати перегноєм та суперфосфатом і лише за жаркої погоди це робити не рекомендують.
Як правильно обрізати виноград восени (схеми, інструкції, малюнки)
Який сорт винограду посадити
– Для порівняно холодного та дощового Полісся підходять стійкі до морозу, невибагливі сорти, – продовжує пан Андрій. –
- «Подарунок України» – це рожевий виноград, що дозріває уже наприкінці серпня.
- «Муромець» – більш характерний для кримського регіону, проте витримує зимові морози до 30° С.
- «Київський ранній» – світлий сорт, який дуже гарно плететься, а ще з нього виходить вино з приємним мускатним ароматом.
- «Лідія» – червоний винно-столовий сорт винограду…
Щодо вибагливіших сортів, то вони вимагають особливого догляду. Щороку на зиму їх варто класти на землю чи скручувати клубочком (навіть якщо виноград плететься) й присипати землею чи мішковиною, аби рослина не замерзла. Менш вибагливі сорти не вкривають, хоча першої зими після посадки потрібно утеплювати будь-який виноград.