Алергію легко сплутати із застудою

Найчастіше харчова алергія є у дітей до 2 років. У них не сформований шлунково-кишковий тракт, виробляється мало ферментів, незріла імунна система.

Щороку збільшується кількість тих, хто хворобливо реагує на пилок, продукти харчування чи побутову хімію. Алергія – це підвищена чутливість організму до різних, відносно нешкідливих речовин. Найбільш поширений вид – харчова. Також часто люди страждають від надмірної чутливості на пилок рослин, шерсть тварин, домашній пил, хімічні речовини. Як запідозрити алергію у дитини і в дорослого, не сплутати її з застудою і запобігти ускладненням, розповідає Тетяна ЯКОВЕНКО, дитячий лікар-алерголог.

– Якщо кожного року в період цвітіння з’являється чхання, рідкі виділення з носа, свербіння носа та очей, сльозотеча, почервоніння очей, інколи кашель, задишка – це симптоми полінозу, алергії на пилок. Алергенами можуть бути близько ста рослин. Зазвичай весняна алергія супроводжується нежитем у поєднанні з кон’юнктивітом. Більшість пацієнтів вияви перестають турбувати до кінця травня. Якщо симптоми не зникають протягом року, то треба лікувати алергічний риніт, кон’юнктивіт і бронхіальну астму. Періодичні або постійні висипання на шкірі, сухість, виражене свербіння попереджають про атопічний дерматит. При з’яві мігруючих висипань, що схожі на опік кропивою, підозрюємо кропив’янку. При вираженому набряку в місці укусу комахи – інсектну алергію.

ХТО ЗНАХОДИТЬСЯ У ГРУПІ РИЗИКУ

– До алергії схильні люди, близькі родичі яких страждають від цього захворювання. Чинниками, які також сприяють розвитку алергічних реакцій, є забруднене навколишнє середовище, особливості харчування матері в період вагітності і грудного вигодовування, захворювання шлунково-кишкового тракту, психоемоційні розлади. Найчастіше харчова алергія спостерігається у дітей до двох років. У малюків не сформований шлунково-кишковий тракт, виробляється мало ферментів, незріла імунна система. Важливе значення має протікання вагітності. Якщо жінка мала токсикоз і алергічні захворювання, їла некорисні продукти, то діти відразу знаходяться у групі ризику алергії. При введенні прикорму і розширенні раціону немовляти, крім білка коров’ячого молока, підключаються інші харчові алергени, яких нині відомо близько двохсот.

СИМПТОМИ АЛЕРГІЇ

– Небезпечні також побутові, епідермальні та пилкові алергени: домашній пил, перо і пух подушок, шерсть тварин. В одному грамі домашнього пилу, що осідає на подушках, матрацах, килимах, м’яких іграшках і меблях, може міститися до 20 тисяч пилових кліщів.
Вияви алергії на пил дуже схожі на ті, що виникають при реагуванні на пилок. Це почервоніння і свербіння в очах, нежить, закладеність носа, напади чхання. Цікаво, що 20% алергіків не знають про свою чутливість, пояснюючи симптоми звичайною застудою. Відрізнити їх легко: при алергії не підвищується температура, чхання часте і багаторазове, виділення з носа рідкі, прозорі, як вода, свербить у вухах, носі, горлі та роті. Симптоми застуди зазвичай минають за тиждень, алергічні вияви турбують значно довше.

 ЯК ПОЗБУТИСЯ ПІДВИЩЕНОЇ ЧУТЛИВОСТІ

– Терапія залежить від індивідуальних проявів. На сьогоднішній день найбільш ефективне лікування – це усунення контакту з алергеном і специфічна алерговакцинація, що дає результат у 60–75% випадків. Також призначають антигістамінні (антиалергенні) препарати. Приймання цих ліків полегшує вияви алергії (риніт, кон’юнктивіт, свербіння).

Високоалергенні продукти, які треба обережно вживати

Незбиране молоко (білок коров’ячого молока), яйця, курятина.

Риба (різна свіжа, солена) і морепродукти (ікра, раки, креветки).

Жито, пшениця, соя.

Фрукти – диня, банани, хурма, полуниця, манго, лимон.

Овочі – морква, солодкий перець, помідори, селера.

Солодощі – мед і шоколад.

Горіхи – волоські, мигдаль, лісові, арахіс.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook