Багато людей купують цей продукт особливо не роздумуючи, мовляв, сіль – вона і є сіль. Аби була дрібна, така ліпше розчиняється в супі і не скрипітиме на зубах у салаті. А з йодом сіль, кажуть, вона ще й корисна. Тим часом сіль – найбільш парадоксальний продукт серед товарів, що лежать на продуктових полицях.
Парадокс № 1. Сама сіль фантастично дешева. Загалом гроші ми платимо за упаковку.
Парадокс № 2. Запаси солі у природі, на відміну від нафти і газу, невичерпні. Водночас підвищення цін на сіль або її штучно створений дефіцит спричинювали бунти і державні перевороти.
Парадокс № 3. Людина взагалі може обходитися без солі. Усі твердження, що натрій потрібний організму, не мають підґрунтя. Цей хімічний елемент справді бере участь у багатьох обмінних процесах, проте брак натрію буває вкрай рідко, тільки-от при великих втратах рідини, наприклад, у спекотному кліматі, якщо людина тяжко працює. А ось калію і магнію, які з дорогої солі виводять, аби зробити її чистішою, людському організму найчастіше не вистачає. Ось і виходить: що сіль чистіша, то вище її сорт (а отже, і ціна), то вона шкідливіша.
Як добувають сіль
Виварну сіль – із підземних природних або штучних сольових розсолів. Сорт «Екстра» роблять саме із такої солі.
Мінуси:
° це найчистіша сіль, хлориду натрію у ній більш як 99%;
° часто через велику вологість у таку сіль додають спеціальні добавки, аби не злежувалася.
Кам’яну сіль – із соляних покладів шахтним методом або в кар’єрах. Сорти – вищий, перший та другий.
Мінус:
° багато хлориду натрію – 98–99%, але менше, ніж у виварній.
Плюс:
° мало вологи, отже, не потребує спеціальних добавок проти злежування.
Садочну сіль – із морської води або соляних озер методом випарювання у спеціальних басейнах. Оскільки у ній менше хлориду натрію (зазвичай 95–96%), а других солей більше, то вона доволі часто має сірий колір. Сорти – вищий, перший і другий.
Самосадочна утворилася через природне випаровування води, добувають із соляних озер. Хлориду натрію стільки ж, як і в садочній солі.
Сіль з йодом
Найкраща сіль з йодатом (йодноватистий калій, KJO3), ніж з йодидом (йодистий калій (KJ). Вона довше зберігає активність. Якщо форму йоду не вказано на упаковці, отже, це аж ніяк не найкраща сіль.
Важливо! Після того як термін придатності йодованої солі збіг, її можна використовувати як звичайну.
Зараз дуже популярною стала доволі дорога чорна сіль. Вона набагато корисніша від білої і містить велику кількість йоду, калію, сірки, заліза та інших мікроелементів. Але чорна сіль має своєрідний присмак, який не всім подобається.