Споживчими стосунки стають тоді, коли один партнер бачить в іншому виключно функцію, яка здатна задовольнити якісь його потреби.
Взагалі, в глобальному сенсі споживацтво не таке погане. Тип стосунків «за взаємозаліком» сформувався століття назад, коли функції чоловіка і дружини були міцно закріплені. Тому в дружини брали фізично міцних жінок, щоб вони могли народити здорове потомство і добре працювати в полі. До якоїсь межі ця функціональність важлива і потрібна.
Дійсно, якщо ми всі будемо любити один одного тільки за трепетну душу і ніхто нічого не буде робити, до добра це не доведе.
«Але якщо кохана людина перетворюється в функцію, то стосунки перестають бути теплими, душевними, гармонійними і щасливими», – резюмує Олена Лаврова.
Щоб цього не сталося, розповідаємо, за якими ознаками можна розпізнати, що партнери ставляться один до одного по-споживацьки:
Ознака 1: торгівля «ти – мені, я – тобі»
«Я заберу дитину з садка, а ти винеси сміття», «Ти можеш піти в бар з друзями, але тільки якщо я – в кафе з подругами», «Купи вже собі цей дроїд, але тоді я піду на цілий день в спа».
У чоловічій версії: «Я готовий побиватися цілодобово на роботі і робити кар’єру, якщо ти будеш добре піклуватися про дітей і підтримувати вдома порядок», «Я куплю тобі машину, якщо народиш дитину», або навіть «Поїдемо в відпустку на море, тільки якщо ти схуднеш».
Безумовно, мати домовленості про те, як розподіляються обов’язки партнерів у сім’ї, дуже корисно.
«Але якщо уявний список того, що повинні робити чоловік або дружина, превалює над звичайним людським ставленням один до одного, це вказує на те, що інша людина сприймається виключно як функція», – пояснює Олена Лаврова.
Ознака 2: вимога «ти повинен/ти повинна»
У кожної людини є уявлення про ідеального партнера. Наприклад, жінка – це та, яка готує, прибирає, добре виглядає, мила, м’яка, або, навпаки – цілеспрямована кар’єристка. Чоловік – той, хто піклується, сильний, упевнений, чи, навпаки – чуттєвий, уважний. І кожна людина очікує, що ці уявлення будуть збігатися з реальністю. Але ніхто ж не зобов’язаний відповідати чужим ідеалам.
«Як тільки з’являється вимога «ти повинен», це означає, що людину не можуть прийняти такою, як вона є, а сприймають як річ з певним функціоналом, яка повинна справно працювати», – вважає Олена Лаврова.
Якщо у дружини алергія на пил і вона не може робити прибирання, але пропонує на свої кровно зароблені гроші найняти прибиральницю, а чоловік категорично проти – це вказує на його споживацьке ставлення.
Ознака 3: невдоволення якістю «послуг» партнера
І, як всякий споживач, незадоволений якістю придбаного товару, людина готова пред’являти претензії: «Ти ж жінка, чому така груба/неохайна/негосподарська?», «Ти ж чоловік, чому не успішний/не впевнений/не напористий?»
Зрозуміло, що досконалість не має меж, і непогано, якщо партнер допомагає розвиватися. Але, погодьтеся, люблячий чоловік, який боїться поранити жінку, вибере зовсім інші формулювання для того, щоб вказати на недоліки і висловити свої побажання.
Ознака 4: обіцянка прекрасного майбутнього
Типовий маркер споживацького ставлення на стадії, коли стосунки тільки зав’язуються – фраза «Мені з тобою цікаво і ти мені подобаєшся, але я не готовий до серйозних стосунків». Або «Ти така чудова, але я тільки що пережив складне розлучення, так що я поки не здатний на глибокі почуття».
Багато жінок на це купуються. Думають – ось буду я така хороша, поступлива, напевно, він згодом передумає.
«За цією фразою ховається сенс: давай мені, та побільше», – впевнена Олена Лаврова.
У парах, які разом довго, партнери теж можуть заперечувати інтереси іншого, використовуючи обіцянки. «Ось почну більше заробляти, і тоді я стану менше нервуватися і зриватися на тобі», «Ось я схудну, і тоді у нас буде більше сеkсу». Але найчастіше все зводиться до того, що, кажучи про прекрасне майбутнє, тут і зараз партнери один одного використовують.
«Часто буває так, що споживацьке ставлення влаштовує обох, і, повторюся, в цьому немає нічого поганого, – підводить підсумок Олена Лаврова. – Але якщо хтось один в парі почувається некомфортно, нещасливо і в постійній напрузі, то потрібно щось змінювати».