Сколіоз полює на дівчат, кіфоз – на хлопців
Біля кабінетів дитячих лікарів-травматологів завжди людно: сидячий спосіб життя та систематичне перевантаження хребта призводять до сколіозів та юнацьких кіфозів. За словами травматолога Галини Гачкевич, пацієнтів з такими захворюваннями стає все більше.
Сколіоз — це викривлення хребта, помітне зі спини. Найчастіше його діагностують у дівчат 11-12 років. Неврогенні сколіози діагностують у малюків, найчастіше у дітей з ДЦП, спинномозковими патологіями, з ослабленими м’язами.
Гормональні перебудови в підлітковому віці спричиняють різкі “стрибки” зросту, які збільшують деформацію. Першу та другу стадії недуги можна скорегувати з допомогою лікувальної гімнастики, плавання.
Навіть важкі форми можна здолати з допомогою спеціального корсета. Медики наголошують, що таким чином зменшити ступінь деформації не вдасться: головне — не допустити прогресування, адже третю та четверту стадії хвороби можна усунути лише з допомогою операцій. Без них не обійтися, адже деформації хребта порушують функції внутрішніх органів. Якщо не лікувати сколіоз, дитина може стати інвалідом.
Кіфоз у народі називають сутулістю або “горбатою спиною”. Це порушення постави: тобто деформація хребта без захворювання кісток. Його спричиняють слабкі м’язи, неправильний фізичний розвиток. Найчастіше його діагностують у хлопчиків 11-12 років, коли кістки швидко ростуть, й судинна система не встигає за ними.
5 порад батькам
Щоб не пропустити недугу, школярів від 10 до 14 років хоча б один раз на рік має оглядати дитячий хірург. Батькам не слід залишатися осторонь. Періодично роздягайте дитину до трусів та ставте спиною до себе. Кути лопаток повинні бути на одній лінії, а трикутники талії — з обох боків однаковими. Якщо помітили асиметрію лопаток або відмінність між трикутниками талії — негайно зверніться до лікаря.
- Проблема багатьох шкіл — неправильна висота парт: часто першачки змушені тягнутися догори, а старшокласники горбляться над низенькими столами. Парти і столи повинні відповідати зросту дітей.
- Бажано, щоб школяр носив ранець з нормальним центром ваги, а не “сумку на одне плече”. Учні молодших класів не повинні носити на спині більше ніж 3 кг. Починаючи від п’ятого класу, можна піднімати 4 кг. Якщо вкластися в ці нормативи не вдається, не варто брати до школи всі підручники.
- Не дозволяйте школярам вести сидячий спосіб життя. Заохочуйте їх до рухливих, а не комп’ютерних ігор, введіть традицію щоранку робити зарядку. Важливо відвідувати спортивні секції, особливо — плавання. Безперервне сидіння може тривати не довше, ніж дві години. Потім потрібно порухатися.
- Третину свого життя ми проводимо уві сні, тому положення під час нічного відпочинку має важливе значення. Найкраще мати тверде ліжко та матрац товщиною 10 -15 см. Ліжко не має прогинатися — це призводить до неправильного положення хребта. Чим молодша людина, тим твердішим має бути ложе, чим старша — тим м’якшу постіль може собі дозволити.
- Оптимальна товщина подушки — близько 5 -7 см. Погано, якщо вона надто велика або висока: напівсидіти під час сну — неприпустимо. Спати на пласкій подушці або без неї — також шкідливо.