Консультує лікар-кардіолог-ревматолог дитячий Тетяна НЕЛІДОВА
Хвороба дитини для будь-якої мами є складним випробуванням. Коли ж захворювання стосується серця, батьки часто панікують. Нині серцево-судинні хвороби є однією з головних причин смертності дітей. Водночас кардіологи стверджують, що своєчасна діагностика і лікування захворювань серця зроблять життя дитини з «особливим» серцем повноцінним, як і в їхніх здорових однолітків. Що варто знати батькам?
– Наскільки поширені захворювання серця серед дітей? Які з них трапляються найчастіше?
– У структурі серцево-судинної патології новонароджених та дітей першого року життя 65–70% становлять вроджені вади серця та займають перше місце серед причин смерті, що становить 11–12% серед усіх смертей немовлят. Вроджені вади серця – це відхилення від нормального розвитку серця і магістральних судин, що виникли у плода на 2–8 тижні вагітності під впливом різних несприятливих факторів зовнішнього (віруси, токсичні речовини та ін.) і внутрішнього середовища (продукти порушеного обміну речовин та ін.) на фоні спадкової схильності до виникнення цих вад.
– Які вади серця найпоширеніші і які їхні перші дзвіночки?
– Найчастіше у дітей виявляють відкрите овальне вікно – дефект міжпередсердної перегородки, який є практично у 30% здорових дітей. У більшості випадків такий дефект є безсимптомним, особливо у дитячому віці. Клінічні прояви залежать від величини отвору та віку пацієнта. Симптомом недуги може бути знижена переносимість фізичних навантажень та часті повторні респіраторні інфекції. У дітей першого року життя з відкритим овальним вікном помітна синюшність носо-губного трикутника під час плачу дитини чи годування її грудьми. У дорослих з таким діагнозом часто є порушення ритму та серцева недостатність.
– Деякі особливо пильні матусі, не знаючи особливостей дитячої серцево-судинної системи, проходять з дітьми силу-силенну обстежень. В яких випадках батькам варто бити на сполох?
– Для того, щоб діагностувати ваду серця, в тому числі відкритий овальний отвір, достатньо провести ехокардіоскопію – ультразвукове дослідження серця. Таке дослідження плода, проведене ще під час вагітності, дозволяє внутрішньоутробно діагностувати близько 90% різних вад серця. Такі обстеження дозволять вчасно виявити патологію серця дитини та допоможуть прийняти правильне рішення щодо тактики лікування. Батькам важливо не втрачати пильність, своєчасно робити профілактичні огляди.
Дефекти міжпередсердної перегородки діаметром менш як 6 мм зазвичай протягом перших років життя затягуються. Натомість дефекти діаметром більш як 8 мм часто навіть збільшуються.
Часто у дітей виявляється і пролапс ні трального клапана – прогинання у ліве передсердя однієї чи обох стулок ні трального клапана. Дітей, які мають незначний пролапс без наявності недостатності ні трального клапана (зворотного руху крові), можна вважати практично здоровими. Вони можуть займатися фізкультурою в основній групі, але без змагань та кросів. Діти з наявною недостатністю клапана мають перебувати під наглядом кардіоревматолога, заняття їм рекомендовані у підготовчій групі. Пацієнтам з ПМК та структурними змінами клапанів серця слід робити профілактику інфекційного ендокардиту.
– Розкажіть, будь ласка, більше про інфекційний ендокардит. Що це за захворювання і чим воно небезпечне?
– Інфекційний ендокардит – це важке інфекційне захворювання, частіше бактеріальної природи, яке вражає клапани серця і його внутрішню поверхню, при цьому часто ушкоджуються й інші внутрішні органи та системи. Без відповідного лікування це захворювання може привести навіть до смерті. Слід зауважити, що за останні 10–15 років відзначають збільшення частоти захворюваності на інфекційний ендокардит. Хвороба може виникати у будь-якому віці, найнебезпечніший період року – осінь та зима. Потенційним збудником захворювання можуть стати понад сто різних мікроорганізмів, здебільшого це стафілококи (30–50%) і стрептококи (20–30%). Аби попередити розвиток інфекційного ендокардиту у хворих з підвищеним ризиком, зокрема у дітей із вадами серця, важливо своєчасно і правильно приймати антибактеріальні препарати при різних маніпуляціях і під час виникнення інфекційних захворювань.
– У дитячому віці здебільшого вперше проявляється ревматична хвороба, яка також вражає серце. На що батькам варто звернути увагу?
– Ревматичні хвороби – це група із більше сотні захворювань, які обумовлені запальними процесами, а також процесами порушення живлення окремих органів та тканин, загальними проявами яких є ураження серця, суглобів і сполучної тканини. Це часто призводить до ураження опорно-рухового апарату, внутрішніх органів і органу зору. Більшість ревматичних хвороб справді дебютують у дитячому віці і мають тенденцію до хронічного перебігу. Загальна кількість дітей з цією патологією складає приблизно 25–30%. Тому захворювання суглобів у дітей та підлітків –актуальна проблема не тільки для педіатрів, але й для лікарів вузьких спеціальностей. Рання діагностика, своєчасне та адекватне лікування різноманітних хвороб, особливо запальних процесів, у більшості випадків дозволяє попередити ускладнення захворювань чи досягти стабілізації стану.