Соланін, на який багаті картопляні паростки, надає бактерицидну, антибактеріальну дію, тому сприяє загоєнню порізів і подряпин. Крім того, паростки забирають з бульб все найцінніше, в тому числі і флавоноїди – сполуки, які зміцнюють стінки судин і перешкоджають передчасному старінню, – пише у своєму блозі знавець народної медицини Віктор Бабій.
Щоб в домашніх умовах законсервувати всі ці корисні речовини, використовують спирт. Спиртову настоянку картопляних паростків в народній медицині застосовують для лікування і профілактики таких захворювань:
- дерматитів, екземи, герпесу, різних висипань;
- наривів, подряпин, порізів;
- простудних хвороб, бронхіальної астми;
- запалень ясен і карієсу;
- глаукоми і катаракти;
- отиту;
- болів в суглобах, що виникають при артритах і артрозах;
мігреней; - хвороб шлунково-кишкового тракту і печінки;
- болю в серці;
- підвищеного артеріального тиску.
РЕЦЕПТИ НАСТОЯНОК З КАРТОПЛЯНИХ ПАРОСТКІВ
Настоянку з картопляних паростків можна застосовувати як внутрішньо, так і зовнішньо (у вигляді компресів, примочок, розтирань). Якщо ліки призначені для внутрішнього застосування, краще використовувати якісну горілку або харчовий спирт. Для зовнішнього застосування підійде навіть сільський самогон.
Щоб виготовити настойку, можна набрати паростків в сховищі або ж 50-60 здорових картоплин вимити, висушити і покласти на добре освітленій поверхні (на лоджії або просто на кухонному підвіконні). Коли паростки досягнуть в довжину 5-10 см, їх слід обламати, промити і розкласти для просушування на паперових серветках. З обсохлих паростків одним з трьох способів готують настоянку:
- Паростки перемелюють на м’ясорубці або в блендері, потім віджимають через 2 шари марлі. Отриманий сік змішують з горілкою в пропорції 1: 2 (на 100 г соку – 200 г спиртного);
- паростки ріжуть ножем на невеликі шматочки, щільно укладають в півлітрову банку таким чином, щоб вони займали 2/3 обсягу, і заливають горілкою;
- паростки подрібнюють блендером (або товчуть в ступі) до стану кашки і заливають горілкою з розрахунку 200 г горілки на повну столову ложку перемелених паростків.
У першому випадку екстракт картопляних пагонів готовий до вживання відразу, настоювати його не потрібно. Настоянки, приготовані по другому і третьому рецептами, відрізняються тільки концентрацією. Банку з залитими горілкою паростками закривають кришкою і протягом 2-3 тижнів витримують у темному місці при кімнатній температурі, щодня збовтуючи. Потім картопляну настоянку проціджують через два шари марлі. Отриманий екстракт паростків зберігають в темному прохолодному місці.
Перший варіант настойки (тинктури) в основному використовують для зовнішнього застосування. Такий спосіб приготування особливо зручний, коли терміново потрібно зробити компрес і немає часу чекати, поки екстракт настоїться. Екстракт, приготований за другим варіантом рецепта, можна застосовувати як внутрішньо, так і зовнішньо, по третьому – внутрішньо.
ЗОВНІШНЄ ЗАСТОСУВАННЯ НАСТОЯНКИ З КАРТОПЛЯНИХ ПАРОСТКІВ
Для компресів або примочок використовують спиртовий настій, приготований за першим або по другому рецепту.
БОЛІ В СУГЛОБАХ
При болях, викликаних артрозом або артритом, добре допомагає розтирання спиртовим екстрактом картопляних паростків від суглобів. Рекомендується один – два рази на день розтирати хворі місця настоянкою, а потім тепло укутують. Це обов’язково потрібно робити перед сном, але можна і ще раз, вранці або протягом дня, за умови, що після розтирання пацієнт не буде виходити на вулицю.
Для посилення ефекту слід ввечері прикласти компрес з настоянки. Його потрібно тримати не більше двох годин. Як правило, полегшення настає вже після 3-4 процедур, але краще провести курс тривалістю 3 тижні. Проміжок між курсами – не менше тижня.
ОТИТ
При отиті роблять турунду з бинта або шматочка марлі, змочують в тинктурі і вкладають у вухо пацієнта. Турунди слід міняти через кожні 2 години.
ПРОСТУДНІ ЗАХВОРЮВАННЯ
При кашлі, простудних захворюваннях настоянкою розтирають спину (під лопатками) і груди хворого, а потім тепло загортають. Якщо горло запалене, рекомендується 1-2 рази на день полоскати настоянкою, розведеною кип’яченою водою в пропорції 1: 4.
РАНИ І ЗАХВОРЮВАННЯ ШКІРИ
Щоб промити рани або порізи, тинктуру розводять кип’яченою водою в пропорції 1: 3. Якщо шкіра ніжна, то примочки при екземі або дерматит роблять розведеною настоянкою. Правило – то ж, що і для компресів: примочки слід міняти кожні дві години.
ЗАХВОРЮВАННЯ ПОРОЖНИНИ РОТА
При пародонтозі, запаленнях ясен і навіть просто для профілактики карієсу перед чищенням зубів на зубну щітку необхідно нанести 2-3 краплі настоянки. Вона добре дезінфікує порожнину рота. Корисно також хоча б раз в день полоскати рот водним розчином тинктури. Для зміцнення зубів можна раз в день робити примочки на ясна з водного розчину (тримати 10-15 хвилин).
ВНУТРІШНЄ ЗАСТОСУВАННЯ НАСТОЙКИ КАРТОПЛЯНИХ ПАРОСТКІВ
Соланін, який міститься в паростках, може накопичуватися в організмі. Щоб він виводився без наслідків, після кожного курсу прийому екстракту необхідно робити перерву, протягом якого утримуватися від вживання м’ясних продуктів і пити багато соків.
КАТАРАКТА І ГЛАУКОМА
При катаракті та глаукомі рекомендується три рази на день приймати по одній чайній ложці настоянки, приготовленої за третім рецептом, за 20 хвилин до їди. Тривалість курсу – 3 тижні. Проводячи перший курс, рекомендується почати з 1/3 чайної ложки, щоб перевірити реакцію організму. Через 2 дні дозу можна збільшити до половини чайної ложки, ще через 2 дні – до цілої чайної ложки.
Для того щоб домогтися позитивних змін, знадобиться 2-4 курсу. Перерва між курсами – 5-7 днів. В кінці першого або на початку другого курсу з очей може потекти слиз. Слід проконсультуватися з лікарем: можливо, він вважатиме за доцільне призначити ліки для нормалізації відтоку рідини з слізних каналів.
ІНШІ ЗАХВОРЮВАННЯ
Прийом настоянки з картопляних паростків значно полегшує стан хворих з проблемами шлунково-кишкового тракту, печінки, серцево-судинної системи. Екстракт нормалізує артеріальний тиск, зміцнює стінки судин, має спазмолітичну дію, знімає головний біль. Настоянка допомагає при бронхіальній астмі. При всіх цих захворюваннях слід приймати екстракт картопляних паростків за схемою:
- 1-й день – по 1 краплі настоянки на 150 мл води 3 рази на день за 20 хвилин до їжі;
- 2-й день – по 2 краплі і т.д .;
- 20-й день – по 20 крапель настоянки на 200 мл води і т.д .;
- 25-й день – по 25 крапель;
- 26-й день – по 24 краплі і т.д .;
- 49-й день – по 1 краплі на 150 мл води.
Всього може знадобитися 4-5 курсів, перерви між ними робити не потрібно. Якщо пацієнт відчув значне полегшення, то переривати курс не можна: слід його закінчити, а потім просто не приступати до наступного.
ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ПРИЙОМУ НАСТОЙКИ З КАРТОПЛЯНИХ ПАРОСТКІВ
Лікування картопляними паростками протипоказано:
- дітям до 12 років;
- вагітним;
- годуючим матерям;
- хворим на діабет;
- людям з порушеннями обміну речовин.
Тим, хто постійно приймає будь-які лікарські препарати і має хронічні захворювання, перш ніж приймати настоянку з картопляних паростків, слід порадитися з лікарем.
Post Views: 77