За статистикою, близько третини хворих найрізноманітніших профілів мають саме невроотологічні недуги – нервові захворювання, що зумовлені порушеннями діяльності вестибулярного апарату.
Хвороби-хамелеони
– Вестибулярний апарат – орган людського організму, що відповідає за сприйняття лінійних та кутових прискорень, а також положення тіла у просторі, – пояснює доктор медичних наук Костянтин Трінус.
– Спектр порушень роботи вестибулярного органу широкий: головний біль, порушення сну, нудота, блювання, втрата свідомості, потемніння чи мерехтіння в очах, німіння кінцівок, незносність світла, голосних звуків, тремтіння повік, пальців, запаморочення, кидання у жар або в холод, спазми, розлади координації рухів, порушення пам’яті, дратівливість тощо.
Нерідко невроотологічні проблеми поводяться, як хамелеони, і ховаються під личиною простих недуг. Іноді хворі скаржаться на біль у серці, шлунку, на задишку, клубок в горлі тощо. Але причина захворювання полягає не в змінах у серці, шлунку чи легенях, а в порушенні тонусу нервових центрів, що координують роботу цих органів!
Життя генія скосила хвороба
Коли йдеться про хвороби вестибулярного апарату, пригадується трагічна доля Едуарда Мане – французького геніального художника ХІХ ст., засновника експресіонізму. У 47-літньому віці, коли Мане був у розквіті таланту, в нього стався гострий напад, що дуже скидався на ревматичний. Як виявилося, насправді це був зовсім не ревматизм.
Хвороба показала своє справжнє обличчя, коли художник почав втрачати координацію рухів. Причиною нездужання художника була атаксія – порушення координації рухів. Хвороба прогресувала дуже швидко. Впливаючи на інші системи організму, за 3,5 роки атаксія довела митця до того, що він більше не міг не тільки малювати, а й пересуватися. Мане ампутували ногу, а через 11 днів після операції він помер…
Чому люди реагують на магнітні бурі?
Лікар Трінус пояснює: в організмі людини, як і в тварини, виявлено два магнітні давачі, що спрацьовують на підсвідомому рівні. Один у кістках черепа біля носової частини, вловлює силові лінії Землі. Найліпше він розвинений у птахів, тому вони орієнтуються у просторі навіть у темряві.
Другий давач, який розташований у вестибулярному органі, сприймає магнітні імпульси. Саме він реагує на магнітні бурі, зміни атмосферного тиску, вловлює інтенсивні магнітні хвилі, що їх виробляють трансформатори, електродвигуни, інші прилади. Якщо злагоджену роботу вестибулярного органа порушено, то під час вловлювання потужних магнітних імпульсів у людини може з’явитися головний біль, погіршитися самопочуття.
Як загартовувати вестибулярний апарат?
Здавна профілактику захворювань цього органа робили з раннього дитинства. Йдеться про звичайне колисання малюка. Тренують вестибулярний апарат також танці, ігри, де треба прицілюватися (теніс, бадмінтон, більярд, гольф), полювання, усі види спорту, що потребують координації рухів. Специфічні тренування проводять медики – це так звані вправи на координацію рухів, найпростіші серед них є рухи очима, повороти голови, присідання.
Тренують вестибулярний апарат танці, ігри, де треба прицілюватися (теніс, бадмінтон, більярд, гольф), полювання, усі види спорту, що потребують координації рухів