В Японії зняли карантин зі шкільних установ, який був оголошений три тижні тому, а з 1 квітня (початок навчального року в Японії) всі діти підуть вчитися в звичайному режимі.
У всьому світі зараз йде посилена пропаганда гігієни. Президенти різних країн і мери столичних міст вчать своїх громадян мити руки, не чіпати руками обличчя, не вітати один одного рукостисканням і не обніматися, закликають частіше робити вологе прибирання, закликають до правильного харчування і поміркованості та інше тощо. В Японії все трохи інакше.
- Якщо ви були в Японії, то напевно звернули увагу, що від японців або взагалі нічим не пахне або якщо чимось пахне, то це ледве вловимий аромат легких парфумів. Причина в тому, що японці чистюлі і приймати душ тричі на день – це норма (два рази на день – мінімум). Мити руки при кожній найменшій можливості – це норма.
- Японці часто змінюють одяг, а натільну білизну можуть змінювати і кілька разів на день. Це теж для них норма.
- В Японії не прийнято доторкатися до людей. Рукостискання, обіймання і просто дотик – це дуже інтимні дії і допустимі тільки в колі надзвичайно близьких людей. Японський уклін – на всі випадки життя.
- Дистанція. Японці завжди зберігають дистанцію. Стоїте ви в черзі в магазині або до банкомату або очікуєте громадський транспорт і так далі, ніхто не буде дихати вам в потилицю. Дистанція. Якщо дозволятимуть умови, то більше метра.
- Не тільки в періоди сезонних епідемій, а кожен день і цілий рік (як і всі попередні пункти) у всій країні, по всій Японії, проводяться санітарні обробки всіх громадських місць і всього громадського транспорту. До речі, багато що відбувається в автоматичному цілодобовому режимі. Наприклад, стрічка поручня ескалатора обробляється дезінфікувальним антибактеріальним розчином цілодобово, коли йде під підлогу (там стоїть спеціальний автомат). Якщо десь напружений потік людей, то такі місця миють постійно, а не за графіком.
- По всій країні всі туалети безплатні, неймовірно чисті і надзвичайно добре обладнані й ви можете всюди і в будь-який момент помити руки з милом і взагалі привести себе в порядок. Туалети обладнані спеціальними відкидними площадками, де ви можете змінити натільну білизну, шкарпетки або просто повністю переодягнутися.
- Майже у всіх продовольчих магазинах встановлені спеціальні раковини з дозаторами мила.
- Вся їжа в магазинах розфасована і герметично упакована. Навіть звичайна картопля упаковують в поліетиленові пакети. Не всі овочі бувають упаковані, але зустрічається це дуже рідко. Наприклад, багато хто дивується, коли купують місцевий шоколад і намагаються його відкрити, а він в герметичній капсулі, а не просто обгорнутий фольгою.
- Якщо японець захворів, то він одягає маску, щоб не заразити інших. Завжди. Це не соромно і ніхто не буде показувати на нього пальцем.
- Японці не люблять виїжджати за межі своєї країни. Зовнішній світ здається їм агресивним, дуже дивним і небезпечним.
- У Японії надзвичайно висока якість продуктів і з дуже коротким терміном придатності. Вимога до якості їжі в Японії найсуворіша в світі, так як японці дуже багато їдять без теплової обробки (яйця, морепродукти, овочі, фрукти і багато іншого). Їжа в Японії настільки свіжа і неймовірно чиста, що її можна їсти сирою без усякого побоювання, що японці й роблять. Хочу тільки звернути увагу, що на такій їжі повинно бути написано, що її можна вживати сирою. Я часто споживаю тут сирі яйця і рибу, це абсолютно безпечно.
- Японці надзвичайно рухливі. Вони багато бігають, грають в активні ігри, займаються спортом, що дозволяє їм зберігати бадьорість і силу до дуже поважного віку.
- Японці надзвичайно помірковані в їжі. Зустріти повного японця, навіть в похилому віці (особливо жінку) досить складно, хоча я бачив кілька разів, але вже не пам’ятаю, де і коли.
Іншими словами, те, що в усьому світі зараз називається карантином і особливими тимчасовими заходами, що вимагають виконувати під страхом суворого покарання, в Японії називають природною повсякденною гігієною сучасної цивілізованої людини і вчать цьому з народження і потім слідують цьому все своє життя і що секунди.
P.S. Я помітив ще одну цікаву особливість. Європейські жінки, які приїхали до Японії і живуть тут уже відносно довго, мають вигляд значно молодший, ніж є насправді. Я хочу сказати, що молодість японських жінок не тільки в генах. Вся обстановка (клімат, продукти харчування, стиль життя, косметика та інше подібне) дуже сильно впливає на людину, яка живе в Японії.
Володимир Білоусов