Поки влада вмовляє вас дотримуватися карантину і лякає вас штрафами, я краще розповім вам, що буде відбуватися в реальності, якщо ви не будете дотримуватися карантину. Можливо, це подіє краще умовлянь і погроз штрафів.
Нагадаю, що карантинні заходи – для того, щоб уникнути масового зростання хворих, при якому кількість людей, які одночасно потребують медичної допомоги, перевищує можливості системи охорони здоров’я надати їм всім допомогу.
Коли таке відбувається, в дію вводяться певні протоколи реагування на таку ситуацію. Ці протоколи прекрасно знають епідеміологи, лікарі, які вивчали медицину катастроф, а також всі студенти медичних ВНЗ, які відвідували заняття на кафедрах військової медицини.
Найдосвідченіші лікарі звільняються від усіх своїх обов’язків і сортують хворих. Їхнім завданням стає впорядкувати пацієнтів за ступенем тяжкості – на важких, середньої тяжкості і легких. Всі інші лікарі займаються лікуванням тільки хворих середньої тяжкості.
Легким хворим даються інструкції з приводу того, як вони можуть допомогти одне одному, адже вони під наглядом санітарки або найменш досвідченої медсестри.
Тяжкохворі відправляються в палати вмирати. На них не будуть витрачати взагалі ніяких ресурсів. Якщо хтось із них доживе до того моменту, поки нададуть допомогу всім хворим середньої тяжкості, то тоді лікарі й займуться ними. Це виглядає жорстоко, але тільки так можна вилікувати максимально можливу кількість людей. Інакше, поки лікарі будуть возитися з одним важким, помре кілька хворих середньої тяжкості, а ще з десяток середніх перейде в розряд важких.
Сортування – найскладніша і відповідальна робота, і саме тому на неї виділяють найдосвідченіших лікарів. Лікарі з недостатнім досвідом можуть не впоратися з психологічним тиском і зайнятися, наприклад, безнадійною дитиною або безнадійною вагітною жінкою. Або ж вони можуть витратити дорогоцінні ресурси на легких, у яких найбільше сил, і які через це набагато голосніше і активніше вимагають надання допомоги саме їм.
У випадку з коронавірусами, в розряд важких відносяться люди поважного віку, а також хворі з досить серйозними хронічними захворюваннями різного віку. Якщо ви не дотримуєтесь карантину, то саме ви прирікаєте більшість з них до смерті. Тому що ви або ті, кого ви заразили в інкубаційний період, займуть ті ресурси системи охорони здоров’я, час лікарів і медсестер, і ті апарати штучної вентиляції легенів, які могли бути витрачені на їх порятунок.
ЩО МОЖЕТЕ ЗРОБИТИ САМЕ ВИ:
- Дотримуйтесь карантину і не виходьте з дому, лише за крайньої необхідності. Інакше, навіть якщо ви перехворієте безсимптомно або дуже легко, ви заразите купу людей, які і перенавантажуватимуть ресурси системи охорони здоров’я.
- Переконайте своїх родичів поважного віку і знайомих не виходити на вулицю взагалі і не контактувати взагалі ні з ким (в тому числі і з вами). Нехай сидять вдома і спілкуються з усіма через аудіо та відео дзвінки в меседжерах. Нехай продукти їм приносять кур’єри або сусіди і залишають сумки під дверима. Нехай до них перестануть приходити помічники по господарству. Зрештою, краще пожити деякий час в бардаку, ніж піддавати себе смертельному ризику. Телефонуйте їм кожен день, контролюйте, чи виконують вони ваші вказівки, і повторюйте їм ці правила ( “нікуди не виходити і ні з ким не контактувати очно”) знову і знову.
- Переконайте в тому ж самому ваших сусідів по під’їзду. Дізнайтеся їхні телефони, і, збираючись в магазин, питайте телефоном, чи потрібно їм, щоб ви купили в магазині щось і для них. Запропонуйте їм дзвонити вам, якщо у них виникне необхідність щось купити.
- Слідкуйте за гігієною. Мийте руки з милом (двічі) або використовуйте антисептичний гель для рук після кожного контакту з готівкою, кожного відвідування громадського місця (абсолютно необхідного, сподіваюся), не забувайте також і про дезінфекцію телефону, який регулярно контактує і з вашими руками, і з вашим особою.