Початок Великого посту у 2023 році припадає на 27 лютого. Перший день Великого посту називається Чистим понеділком. В цей день православні християни намагаються дотримуватись суворого посту, тобто вживати тільки чисту воду та хліб. Цьогоріч піст триватиме 48 днів і триватиме до 15 квітня включно.
Традиції першого дня Великого посту
Чистий понеділок потрібно починати з молитви. Напередодні всі просять один в одного пробачення та розпочинають піст з чистою совістю.
Що потрібно робити
- У Чистий понеділок, щоб утриматись від їжі, необхідно весь день працювати, а ввечері сходити до церкви на Богослужіння.
- У цей день потрібно прибрати оселю та вимити весь посуд. Не забувайте про себе, прийміть душ або ванну, щоб бути чистим не тільки душевно, а й тілесно.
- У перший день посту потрібно приділити увагу рослинам та пересадити ті, які цього потребують. Вони краще почнуть рости та квітнути.
Молитва в перший день Великого посту, яку має прочитати кожна людина
Що заборонено робити
- Не варто ходити в гості та доїдати їжу. Віддайте продукти тваринам або птахам.
Під час посту головне – не обмеження в їжі, а покаяння та молитва
Іоанн Златоуст сказав: “Піст пом’якшує норов, вгамовує гнів, стримує поривання серця, бадьорить розум, дає спокій для душі, полегшує тіло, усуває нестриманість”.
Церква встановила Великий піст у пам’ять про поневіряння пустелею Ісуса Христа. Піст готує вірян до святкування світлого свята Господнього Воскресіння. Це час для молитви й духовного очищення. Треба відвідувати храми, сповідатися та причащатися. Також допомагати нужденним, не сваритися ні з ким, не думати про погане. Від багатьох людей можна почути: “О, почався піст. Можна скинути кілька зайвих кілограмів, то я буду постити”. Дієта нічого спільного з постом та Богом не має. Головне – не обмеження в їжі, а покаяння та молитва. Але не забувайте, що піст передбачає відмову від м’ясних та молочних продуктів, яєць.
Що кажуть про піст лікарі
Щоби під час Великого посту не нашкодити здоров’ю, треба заздалегідь подумати про повноцінне, збалансоване харчування. Перед тим, як починати постити, бажано проконсультуватися з лікарем. Піст – це унікальна можливість очистити організм від шлаків. Навіть під час тимчасового переходу на рослинний раціон очищується кров, судини, оновлюються клітини, шкіра стає чистою. Перші зміни настають вже на 11-13 день. Це певною мірою стрес для організму, але це хороший, позитивний стрес, який активізує імунну систему. Завдяки нормалізації функції підшлункової залози покращується травлення, знижується рівень холестерину.
Та постити можна не всім.
- Це протипоказано вагітним і тим, хто годує грудьми, дітям та підліткам, людям із хронічними захворюваннями органів травлення, цукровим діабетом.
- Бажано утриматися від посту людям, які перенесли складні операції, зайняті важкою фізичною працею.
- Також слід обережно постити гіпертонікам і сердечникам.
Що можна їсти під час посту
- У понеділок, середу і п’ятницю дозволено вживати хліб, сирі овочі, зелень, фрукти, сухофрукти, горіхи, мед, пити відвари з трав і ягід, квас.
- У вівторок і четвер можна вживати гарячу їжу без рослинної олії.
- У суботу і неділю, а також у святкові дні дозволена пісна їжа з олією.
- Сьомого квітня святкують Благовіщення Пресвятої Богородиці, в цей день можна вживати гарячу їжу з рослинною олією, рибу.
- У Вербну неділю, 12 квітня, теж можна їсти рибу.
- 17 квітня Страсна п’ятниця – в цей день не можна нічого їсти.