Зимовий період відзначається високою захворюваністю на ГРЗ, у тому числі грип. Хворим людям без важких симптомів і ознак грипу необхідно залишатися вдома та дотримуватися «респіраторного етикету».
Тривалість періоду, протягом якого людина вважається заразною після перших клінічних проявів інфекційної хвороби, залежить від самої хвороби, збудника. Крім того, для багатьох захворювань вже під час інкубаційного періоду, коли людина уже заразилася вірусом, але ще добре почувається і немає жодних зовнішніх симптомів хвороби, збудник може виділятися й передаватися іншим.
А ось, що слід робити тим, у кого вдома є хворий:
1.Ізолювати хворого
При можливості ізолюйте хворого, виділіть йому окрему кімнату та посуд, визначте одну людину, яка доглядатиме за ним.
2.Триматися від нього на відстані
Доцільно усім триматися на відстані двох метрів від хворої людини.
3.Одягати на нього маску
Важливо, щоб в домашніх умовах маску в першу чергу надягав пацієнт, а не людина, яка доглядає за ним. Немає необхідності носити маску весь день, її слід надягати тільки при тісному контакті з іншими людьми.
4.Змінювати маску
При відсутності масок можна використовувати щільно прилеглі до лиця шарфи або маски багатократного користування з тканини, що закривають рот і ніс. Змінюйте їх, як тільки вони стають мокрими, і періть у воді з милом, потім прасуйте.
5. Утилізувати маску
Маски, мокрі від виділень, необхідно безпечно утилізувати, ні в якому разі їх не можна розкладати по кишенях чи сумках – їх потрібно одразу викидати у смітник.
6. Провітрювати кімнати
По можливості тримайте вікна відчиненими, щоб забезпечити провітрювання приміщень.
7.Робити вологе прибирання
Поверхні в будинках, як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, необхідно регулярно мити водою з мийним або дезінфікувальним засобом, щоб не залишати навколо себе віруси й бактерії. Адже вони можуть бути активними впродовж кількох годин після перебування у приміщенні хворої людини.
8. Не торкайтеся брудними руками свого рота і носа
Майте чисті руки: інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту;користуйтеся тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками після миття рук, а також, щоб прикривати обличчя під час кашлю, нежитю.
9. Викидайте використані серветки
Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть бути джерелом інфекції. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик вірусного зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір.
Симптоми важкого захворювання:
- слабкість/нездатність встати;
- судоми;
- сонливість;
- несвідомий стан;
- вкрай утруднене дихання або дихальна недостатність;
- нездатність пити рідини і зневоднення;
- висока температура.
Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я! Перш ніж застосовувати будь-які методи лікування, проконсультуйтеся з лікарем!