каліфорнійський черв'як

Яка користь від каліфорнійських черв’яків

Учені, в результаті копітких дослідів, вивели спеціальний вид дощового черв’яка. З якою метою? Ви будете здивовані, адже він знадобиться у господарстві і українцям

Червоний каліфорнійський черв’як – це гібрид різних порід дощового хробака Eisenia foetida. Породу було виведено 1959 року в Каліфорнійському університеті. Це унікальний гібрид – два  хробаки здатні давати потомство до 1,5 тисячі особин на рік. 

Нині в Україні у багатьох господарствах розводять каліфорнійських черв’яків і їх можна придбати, щоб розмножити у себе на дачі. 

Чим відрізняється каліфорнійський від дощового черв’яка

Каліфорнійський черв’як, на відміну від звичайного, має такі особливості:

  • він всеїдний, здатний переробляти різні види органіки, у тому числі пташиний послід, свинячий гній, гній великої рогатої худоби, солома, харчові та побутові відходи, що містять папір, наліт міських споруд, листя дерев;
  • невимогливий у догляді; 
  • має більший “апетит”; 
  • веде “осілий” спосіб життя; 
  • плодючий (два хробаки за річ можуть дати потомство чисельністю 1,5 тис.); 
  • довгожитель (живе у 4 рази довше – до 16 років);
  • живе як у спеціальних контейнерах, так і “на волі”. Але варто пам’ятати, що зимувати він повинен обов’язково в теплі.

Користь черв’яків

Червоний каліфорнійський черв’як допомагає утилізувати органічні відходи, а в результаті отримати природне добриво, біогумус. Такий органічний гумус здатний реанімувати навіть «мертві ґрунти».

Біогумус – це перероблені хробаками органічні відходи, які проходячи через їх шлунок, змінюються, розкладаються до амінокислот і насичуються вітамінами, ферментами, макро- і мікроелементами та іншими біологічними активними речовинами.

Завдяки додаванню біогумусу, ґрунт стає більш пористим, краще вбирає та утримує вологу. Рослини на такому ґрунті дають більший урожай. 

В Україні почали активно цікавитись «плодами» діяльності каліфорнійського хробака. Зокрема щодо «переробки» на біогумус опалого листя в міських парках і скверах. Адже спалювання листя заборонили, бо це призводить до знищення у вогні флори і фауни.

Особливості розведення каліфорнійських черв’яків

Якщо є бажання, то можете легко вирощувати каліфорнійських черв’яків самостійно. Купувати їх потрібно тільки в спеціалізованих господарствах. Вони повинні бути рухливі, червоного кольору.

Оптимальна вологість субстрату для черв’яків повинна бути 60-70%. Але не можна зволожувати субстрат хлорованою водою: це смерть для черв’яків! Забороняється використовувати свіжий гній (він надто сильно нагрівається) і той, якому понад 3 роки (не містить корисних для хробаків речовин).

Оптимальною температурою для каліфорнійського хробака вважається температура від +4 до + 35°С, ідеальна – 15-22. Тому з приходом зими черв’яків з вулиці потрібно пересаджувати в інше місце або утеплити компостний ящик. 

Якщо ви створите хороші кліматичні умови для каліфорнійського хробака, то він зможе зробити в середньому 1500 молодих черв’яків. Таким чином одна пара щороку може давати 3000 молодих черв’яків за 5 поколінь. У підсумку, з 1 тонни субстрату може вийти приблизно 600 кг біогумусу, а приріст біомаси черв’яків – 100 кг. 

Єдиний недолік, що має каліфорнійський черв’як – це те, що він дуже теплолюбний. Якщо за мінусових температур інші черв’яки ховаються в глибині ґрунту, то каліфорнійський збирається в одному місці в великих кількостях і таким чином замерзає. Вашим завданням тоді буде влаштувати хороші умови з плюсовою температурою в зимовий період для цього хробака.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook