На сьогодні науці відомо вісім типів герпесу людини. І вітрянка, і оперізувальний лишай викликаються герпес-вірусом. Небезпечний, іноді смертельний, вірус Епштейна-Барр — теж з цього сімейства. Як і згубний для немовлят цитомегаловірус. Найпоширенішим видом герпесу є Herpes simplex (вірус простого герпесу ВПГ) – першого і другого типу.
Лабіальний герпес більш відомий як «лихоманка» або «застуда» на губах. Це захворювання проявляється сверблячкою і болючим бульбашковим висипом на верхній губі або у кутиках рота.
До сексуальної революції в 90-х роках минулого століття з ними все було просто: на губі — перший тип, на геніталіях — другий. Але потім усе переплуталося.
При первинному інфікуванні можуть уражатися не тільки губи, але і шкіра в області носо-губного трикутника, також слизова носа. Іноді ця інфекція може стати причиною стоматиту або ангіни.
Досить часто при типовій симптоматиці ангіни ні пацієнт, ні лікар не підозрюють про вірус герпесу і лікують хворе горло антибіотиками. В результаті імунітет може знизитися, а вірус герпесу розповзтись. Як зрозуміти, що це саме він? І зрозумівши, чи можна його здолати?
Герпес на губі навряд чи можна переплутати з іншою хворобою. Хворобливі та сверблячі пухирці заявляють про себе виразно. Луснувши, вони утворюють ранки,що підсихають і вкриваються скоринкою. Увесь цей час пацієнт заразний для навколишніх.
Вірус герпесу першого типу потрапляє в організм людини при прямому контакті з хворим (через поцілунок), через предмети побуту (зубні щітки, рушники, посуд, косметику).
Вірус герпесу другого типу, або генітальний герпес, може передаватися при усіх видах статевих контактів. А ще – від матері до плоду, якщо мати є носієм інфекції. Тобто деякілюди інфіковані від народження.
Відомо, що близько 90% населення Землі заражені одним із вірусів Herpes simplex або навіть обома одночасно. Починаючи з моменту інфікування, вірус герпесу постійно присутній в організмі людини, причому не завжди в активному стані. «Спляча» інфекція може загострюватися під час зниження імунітету на тлі несприятливих факторів – застуда, інші хвороби, стрес.
Для визначення причини «застуди» на губах треба виявити специфічні антитіла. Потрібно здати аналіз крові на антитіла. Через 10-12 днів аналіз повторити. Якщо виявлені IgM або концентрація IgG у другому аналізі в чотири рази вища, ніж у першому, значить, ви інфіковані. Це факт навіть при відсутності зовнішніх симптомів.
Рецидивуючий герпес зазвичай протікає на тлі високих показників IgG.
Можна також визначити ДНК вірусу в крові та провести його типування. Такий аналіз дає лікарю можливість уточнити особливості перебігу хвороби та розробити програми попередження рецидивів.
Відстрочити рецидив — це все, що може вам запропонувати сучасна медицина. Повністю і назавжди позбавити вас від герпесу на губах або в інтимних місцях вона, на жаль, ще не може.
Коли медики кажуть про «терапії герпесвірусних захворювань», вони мають на увазі скорочення активної фазигерпесу, зниження хворобливості і подовження періоду нормального життя від спалаху герпесу до спалаху.
Що ж робити, коли ви вкотре стали жертвою герпесу?
Медики рекомендують: для підвищення захисних сил організму рекомендуються природні антиоксиданти та адаптогени (вітаміни С, А, Е). Противірусна терапія застосовується для лікування часто повторюваних загострень. Залежно від тяжкості інфекції використовується два види лікування: епізодичне — прийом ациклічних нуклеозидів (АН) тільки під час рецидиву, і супресивне — це тривалий, іноді багаторічний, прийом АН. Історично першим таким препаратом був вже широко відомий ацикловір, який став «золотим стандартом» у терапії герпесу.
Для зменшення набряку, болю та свербежу, прискорення загоєння виразок і ерозій застосовують креми. Причому їх треба наносити при перших ознаках інфекції, коли є відчуття печіння, свербіж. Тобто ще до появи пухирців, і продовжувати аж до повного загоєння. Найбільш ефективним вважається комплексне використання противірусної терапії та глюкокортикостероїдних кремів. Іноді це дозволяє зупинити розвиток інфекції на самому початку.
І найголовніше – утримайтесь від поцілунків до повного зникнення усіх зовнішніх ознак герпесу! А задля безпеки ваших рідних на період хвороби користуйтесь одноразовим посудом.