Розсада має бути красивою і здоровою: міцною, з добре розвиненою кореневою системою і товстим стеблом. Виростити таку під силу кожному. Головне – мати бажання і трохи знань.
1. ВИКОРИСТАННЯ НЕЯКІСНОГО НАСІННЯ. З нього у кращому випадку виростуть слабкі рослини, а в гіршому – взагалі нічого не виросте. Тому економте розумно: купуйте насіння відомих фірм у перевірених постачальників.
2. НЕВДАЛИЙ ҐРУНТ. Просто піти на город, набрати землі і посіяти в неї насіння – необдумано і неправильно. Адже, наприклад, для розсади капусти не можна використовувати землю, на якій раніше вирощувалися хрестоцвіті: в ній, імовірно, є інфекції, характерні для капустяних культур, і ви можете знищити свою розсаду. Приготувати ґрунтову суміш для розсади можна власноруч або придбати готову. У кожному разі ґрунт треба знезаразити.
3. НЕНАЛЕЖНА ТАРА. Занадто велика або затісна, погано дренована може знищити рослини. Якщо коренева система опиниться у несприятливих умовах, розсада погано розвиватиметься.
4. ВІДСУТНІСТЬ ПЕРЕДПОСІВНОЇ ПІДГОТОВКИ може послужити причиною загибелі молодих сіянців. Особливо це стосується насіння власного виробництва і купованого необробленого: значна частина інфекційних захворювань передається не тільки з ґрунтом, а й з необробленими насінням.
5. ПОЛІПШЕННЯ ОБРОБЛЕНОГО НАСІННЯ (наприклад замочування), як мінімум, зведе нанівець усі переваги покупки. У гіршому ж випадку насіння може втратити схожість.
6. НЕДОТРИМАННЯ ТЕРМІНІВ ВИРОЩУВАННЯ РОЗСАДИ призведе до того, що рослини вийдуть слабо розвиненими і можуть не прижитися після пересадки на постійне місце.
7.НАДМІРНЕ ЗАГЛИБЛЕННЯ НАСІННЯ може стати причиною того, що воно не проросте взагалі або проростуть одиниці. Глибина загортання насіння для більшості видів дорівнює двом діаметрам насінини.
8. ЗАГУЩЕННЯ ПОСІВІВ призведе до того, що розсада буде слабка, витягнута, дуже ймовірно, уражена хворобами. Сіянцям бракує живлення, і в результаті вони розвиваються нерівномірно, стають дуже крихкими, витягуються.
9. ПОЛИВ ПІСЛЯ ПОСІВУ призводить до того, що насіння разом з водою затягується всередину ґрунту. Відтак воно значно довше буде проростати, якщо проросте взагалі. Ґрунт у ящиках треба поливати перед посівом, використовуючи воду кімнатної температури. Якщо потрібно зволожити ґрунт після посіву, зробіть це за допомогою пульверизатора.
10. ПОРУШЕННЯ УМОВ ВИРОЩУВАННЯ (температури, освітлення, поливу).
Недостатній полив стане причиною пересушування верхнього шару ґрунту, в результаті насіння не зможе зійти, а те, що зійшло, загине. Тому треба контейнери накривати плівкою або склом, що не дасть волозі випаровуватися. Після з’яви сходів, знявши плівку, не забувайте вчасно поливати розсаду, не дозволяйте землі пересихати. Надмірний полив може стати причиною загнивання коренів й ураження рослин хворобами. До загибелі і розвитку хвороб призведе й полив розсади надмірно холодною чи невідстояною водою. Вода завжди має бути 20–24 °С.
Розсада, вирощена за недостатнього освітлення, дуже ламка і витягнута. Щоб забезпечити достатнє освітлення, ємності з розсадою необхідно поставити на сонячне (південне) підвіконня. Для нормального росту і розвитку рослин тривалість світлового дня має становити 12–14 годин. Якщо вона менша, розсаду треба підсвітлювати, використовуючи лампи денного світла.
Занадто низька температур уповільнює зростання розсади. Тому ємність із розсадою краще не встановлювати на холодне підвіконня, особливо відразу після посіву, адже температура ґрунту буде приблизно на 10 °С нижче, ніж температура у приміщенні. Встановіть ємність з розсадою на якусь підставку. Якщо надто тепло, розсада буде витягуватися.
Ідеальною температурою для проростання насіння холодостійких культур вважається 18–25 °С, а для теплолюбних – 25–З0 °С. Для подальшого нормального розвитку більшості сіянців досить температури близько 20 °С