Зазвичай батьки не готові до таких запитань і не знають, що відповісти дитині. Одні звертаються по допомогу до інтернету… Інші пропонують дітям почитати книжки, присвячені сексуальному вихованню. Ми зібрали думки кількох спеціалістів, як зарадити такій ситуації.
НЕ ВИПЕРЕДЖУЙТЕ ПОДІЇ!
– Не варто забувати, що сексуальне виховання поетапне. Передусім батьки говорять із дітьми про дружбу, гігієну, людські стосунки, а вже потім переходять до «доросліших» тем, – пояснює Едуард КРАЙНІКОВ, доцент кафедри психодіагностики і медичної психології Київського національного університету ім. Т. Шевченка. – Сексуальний вишкіл людини починається від народження і триває протягом усього життя. Але розповідати дітям про нюанси дорослого буття треба тоді, коли вони цим цікавляться. Не варто випереджати події.
ГОВОРІТЬ ПРОСТОЮ МОВОЮ!
– Треба чітко розмежовувати форми подачі інформації за віком і говорити «про це» доступною дитині мовою, – додає Тіна БЕРАДЗЕ представник Асоціації психіатрів України. – Батьки самі мають відчувати потребу подачі інформації, корисної для дітей віком 3–5, 6–8, 9–10 років і, звичайно, для підлітків.
НЕ МОВЧІТЬ!
– Відповідати на дитячі запитання треба в будь-якому разі. Інакше малюк знайде відповіді, які не завжди підуть йому на користь, – застерігає Ольга ЗАРУБІНА, завідувач психолого-медико-педагогічної консультації м. Києва. – Батьки, свідомо підбираючи інформацію, мають унікальну нагоду впливати на поведінку дитини, формувати культурні й духовні цінності.
ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ФАХІВЦІВ
– В умовах сучасного світу інформація все одно просочується – є батьки поряд чи ні. Але важливо пам’ятати, що дитина спершу поцікавиться нюансами сексуального життя у ровесників, – наголошує Олена ГОЛОЦВАН, кандидат медичних наук. – Моя порада батькам: не можете самі поговорити з дитиною – зверніться до фахівців. У пригоді можуть стати й книжки, зокрема українські (наприклад, «Відверта розмова про ЦЕ»). Але говорити напівправду, вдаючи, що «цієї» теми нема, не можна.
СУМНІ НАСЛІДКИ
– Нині ми працюємо з 12-річною дівчинкою, яка зазнала серйозної психотравми після того, як тривалий час чула, що у спальні щось відбувається, – розповідає психолог Ольга ХМЕЛЬОВА (м. Київ). – Одного разу мама дівчинки зважилася на відверту розмову. Посадила доньку поряд і розповіла все як є. Після звуків, що долинали зі спальні, й інформації, яка обрушилася на неї, до стосунків між чоловіком та жінкою у дівчинки огида.
ЦЕ НЕ ЛЕКЦІЯ ПРО СЕКС!
– Коли ми говоримо дітям, що зачаття настає внаслідок статевого акту, то це не означає, що ми вчимо дітей кохатися, – переконана психолог Оксана Кікінежді. – Ми також не кажемо їм, що вони вже можуть це робити. Статеві стосунки – це заняття лише для дорослих. І більшість дітей раді таке почути й переконані, що ніколи не будуть цього робити.
Ми знайомимо дітей тільки з фізіологією, з наукою про тіло. Можливо, вони ніколи не матимуть статевих стосунків, але тіло, про яке треба дбати, буде у них завжди. А статева гігієна – те саме, що й гігієна харчування.
Шпаргалка для батьків
«МАМА І ТАТО ЗУСТРІЛИСЯ…»
Психологи Ольга Ковальчук і Вікторія Чупова пропонують один із варіантів відповіді:
– У жодному разі не відганяйте дитину й не кажіть чогось на зразок «виростеш і сам про все дізнаєшся». Інакше вона сприйме цю тему як заборонену, ганебну й почне шукати відповіді на свої запитання деінде.
Ліпше, коли про все розкажуть саме батьки. Подайте інформацію лаконічно й доступно, з огляду на вік дитини та рівень її сприйняття.
Наприклад, скажіть: «Мама і тато зустрілися, покохали одне одного – і з їхньої любові ти народився. Спочатку ти ріс у маминому животику, а потім тобі стало там тісно і ти народився. Відтоді цього дня у нашій родині свято – твій день народження».
Якщо вам важко говорити про це (не можете підібрати потрібні слова, не розумієте, що вже варто сказати дитині, а що їй поки й самій нецікаво), у пригоді стануть книжки про сексуальний розвиток дитини.
ЯКІ КНИЖКИ ПОЧИТАТИ
- «Відверта розмова про ЦЕ». Це адаптація популярної іспанської книжки, в якій доволі відвертих ілюстрацій і текстів, перша виховна україномовна книжка, розрахована на дітей віком 6–9 років. Її герої – Сергійко та Марійка – не соромлячись, уживають слово «матка» чи «пеніс».
- «Відкіля я взявся. Книжка про тебе, про мене і про кожного з нас…» – ось що написано на першій сторінці. Щиро кажучи, гарний, легкий, веселий текст про ЦЕ для дітей. Написану з величезною любов’ю, книжку проілюстровано реалістичними малюнками, як у добротних радянських мультиках. Тато з мамою там у первозданному вигляді, і речі названо своїми іменами.
Коли несила говорити, бодай візьміть у руки будь-яку дитячу енциклопедію. Там конче знайдете розділ - «Людина». Покажіть маляті ілюстрації і не заїкайтеся при цьому! Хай ліпше довідається про це від вас у доступній формі, ніж від дітвори у дворі в спотвореному вигляді.
П’ЯТЬ РЕЧЕЙ ПРО «ЦЕ», ЩО ЇХ МАЄ ЗНАТИ ШКОЛЯР
1. Назви статевих органів – пеніс, яєчка, мошонка, вульва, статеві губи, піхва, клітор, матка, яйники. Втім для кожної з цих назв варто придумати дитячий, більш зрозумілий відповідник.
2. Зачаття відбувається тоді, коли внаслідок статевого акту сперматозоїд чоловіка дістається до яйцеклітини жінки.
3. Дитина росте в матці.
4. Дитина народжується через піхву.
5. Не можна піднімати презервативи.