Дві сторони медалі, або Як працює техніка позитивної реінтерпретації
У сучасному світі ми постійно зіштовхуємося з труднощами, проблемами та неочікуваними викликами. Але що якщо я скажу, що не проблема є джерелом стресу, а те, як ми її сприймаємо? Пам’ятаєте класика: не можеш змінити світ – зміни своє ставлення до нього. І це працює!
У позитивній психотерапії є така техніка як позитивна реінтерпретація — це процес зміни свого погляду на ситуацію таким чином, щоб побачити не тільки труднощі, а й можливості, які вона дає для росту та розвитку.
Як у медалі є дві сторони, так і в негативній ситуації неодмінно є позитивний бік. Спробуйте його знати – і ви побачите, як дивовижним чином (а насправді ніякого дива – лише знання про особливості людської психіки) багато що зміниться.
Очевидно, що наші думки визначають емоційний стан. Коли ми мислимо негативно, ми ніби зачиняємо перед собою всі можливі шляхи для розв’язання проблеми. Ми застрягаємо у проблемі, не бачимо перспективи і шляхів виходу із неї. Але коли ми змінюємо фокус на позитивний, навіть найскладніша ситуація може стати поштовхом для змін. Позитивна реінтерпретація дає нам можливість сприймати навіть фіаско як частину процесу, яка наближає нас до успіху.
Це не означає, що ми повинні ігнорувати реальні проблеми або уникати відповідальності за свої вчинки. Це означає, що замість того, щоб зациклюватися на негативних аспектах, ми вчимося бачити уроки, які вони нам приносять, які наші здібності розвивають і перспективи, які перед нами відкривають.
Це не рожеві окуляри, а здатність бачити у проблемах – можливості
А зараз спробуймо використати позитивну реінтерпретацію у повсякденному житті. Якщо тобі здається, що у тебе проблеми, спробуй роздивитися їх під іншим світлом. Ось кілька прикладів, як можна переформатувати своє фіаско у нові можливості:
- Коли тебе звільнили з роботи. Замість того, щоб сказати “Мене звільнили”, скажи: “Час перезавантажитись і відкритися новим можливостям”. І твої професійні двері відчиняються для кар’єрного зростання!
- Коли подорожі не по кишені. Замість того, щоб сказати “Немає грошей”, скажи: “Подорожі зараз не в моєму фокусі”. Це допоможе побачити, що фінансові труднощі — це не кінець світу, а просто новий етап, коли потрібно зосередитися на іншому.
- Коли все дістало. Замість того, щоб сказати “Все дістало”, скажи: “Я пішла в інформаційний детокс”. Це означає, що ти не здаєшся, а просто даєш собі час на перезавантаження і вихід з перевантаження інформацією.
- Коли з’явились зайві кілограми. Замість того, щоб сказати “Розтовстіла”, скажи: “Відпустила тіло у вільне плавання, дозволила тілу насолоджуватися їжею”. Це не звинувачення себе, а дозвіл собі просто бути.
- Коли грошей катма. Замість того, щоб сказати “Гроші закінчились”, скажи: “Відмовилась від споживацтва”. І це вже не про бідність, а про новий погляд на життя, яке не вимірюється тільки грошима.
- Коли втратила щось важливе. Замість того, щоб сказати “Залишилась ні з чим”, скажи: “Набула безцінного досвіду”. Це дозволяє побачити ситуацію з іншого боку і використати її як шанс для особистісного росту.
- Коли розійшлася з чоловіком. Замість того, щоб сказати “Мої стосунки закінчились”, скажи: “Я отримала важливий досвід і зараз готова до нового етапу у житті”. Це дозволяє прийняти розставання як важливий крок на шляху до самопізнання і зростання.
- Коли від усього втомилася. Замість того, щоб сказати “Я втомилася, не можу більше”, скажи: “Я дозволяю собі відпочинок і відновлення для нових досягнень”. І ти вже не гризеш себе, а дбаєш про себе.
Позитивна реінтерпретація — це не просто гра слів. Це можливість змінити фокус думок і зрештою змінити своє життя на краще. Замість того, щоб зациклюватися на проблемах, докоряти собі, нарікати на обставини, злитися або ображатися на інших, ми можемо вибрати бачити у проблемах можливості для росту і розвитку. Це не лише покращує психологічне здоров’я, а й допомагає долати труднощі.
Пам’ятай: де проблеми – там і можливості!
Підготувала психологиня Інна Семенюк