Святий Степан

9 січня – Степана. Що потрібно зробити в цей день, щоб захистити свій дім

Якщо 9 січня, на Степана, господар заб’є навколо свого будинку кілки з осики, то дім і вся господарка будуть захищені від усього злого. Ось, що ще треба зробити у Степанів день...

9 січня – у Степанів День – християни вшановують пам’ять першого мученика, одного з перших християн, апостола, архидиякона Степана (Стефана). 

Ким був апостол Степан за життя

Степан мав велику і незламну віру в Господа, за яку зазнав тортур і смерті. За життя він допомагав сиротам та нужденним. Своїми проповідями і дивами, які творив, він навернув багато людей у християнство. Його шанували прості люди, він мав великий авторитет і повагу. І за це йому заздрили фарисеї.

Святий Степан був першим мучеником. Його оббрехали  і зробили ворогом єврейського народу. На суді, він перший наважився згадати слова пророка Ісайї, про те що Господь не у рукотворних храмах живе. І цим викликав гнів суддів.

Під час проповіді Степана над ним розійшлися хмари і він вигукнув, що бачить Сина Божого, що стоїть обабіч свого Батька. (Діян. 7, 56).

Його вивели за межі міста і забили камінням. Вмираючи, Степан молився за своїх ворогів. Він просив Господа пробачити своїм крбачила Діва Маріяивдникам і прийняти його дух до себе. Він загинув 34 або 35 року. Святий Степан перший після Христового вознесіння віддав життя за Христа, тому він має почесний титул першого мученика. Після цього в Єрусалимі почали переслідувати християн.

Смерть Стефана бачила Діва Марія, яку супроводжував Іоан Богослов. Вона стояла неподалік і молилася за мученика. 

Після каменування вороги залишили тіло Степана на здобич диким звірам. Наступного дня його тіло таємно поховав єврейський учитель. Коли ж майже через 400 років віднайшли могилу апостола Стефана, повітря наповнилося пахощами, немов в раю, і в окрузі зцілилися від хвороб і одержимості 73 людини. Мощі першомученика і помічника нужденних перепоховані у храмі на Сіоні. Його правиця зберігається у Києво-Печерській лаврі.

До святого Степана моляться про ворогів

Часто Степана зображують на іконах молодим безбородим чоловіком з мученицьким вінцем на голові. На образах його також малюють з камінням на голові або на плечах або з пальмовою гілкою – символом перемоги над смертю. До святого Степана моляться з проханням про покаяння, просять позбавити від скорбот і напастей. А також до нього моляться з проханням навчитися любити ворогів, адже він молився за своїх гонителів.

Що означає ім’я Степан

Ім’я Степан пішло від грецького «стефанос», що означає корона, вінець, оздоблена діадема, вінок. 

З івриту це ім’я перекладається як зразок, модель, шаблон. Апостол Степан вважається взірцем непохитної віри.

В Україні є жіночі похідні імена: Степанида, Стефанія, Стефа.

Вважається, що людина, яка народилася у Степанів день є гарним господарем і сім’янином.

Народні традиції та обряди на Степана

Вважалося, що якщо саме 9 січня, господар заб’є навколо свого будинку кілки з осики, то дім і вся господарка будуть захищені від усього злого.

Ще, є цікаве повір’я: якщо напоїти у цей день худобу з відра, на дні якого лежить монетка із срібла, то худоба увесь рік буде здорова.

У цей день заведено стежити за погодою. Ось вам кілька народних прикмет, на Степанів день:

  • Якщо 9 січня є мороз, або дерева вкриті інеєм – це віщує про врожайний рік, особливо зернових.
  • Якщо на Степанів день йде сніг – це до багатого врожаю ягід та грибів.
  • Якщо у цей день ви помітили зграйки птахів, що гуртуються на верхівках дерев, то це віщує про подальші тривалі морози.
  • Якщо на Степанів день ви не помітили горобців та синиць, то треба чекати на великі снігопади.
  • З’явилися тумани? Це на швидке потепління.
  • Червоний місяць – до теплої, але сніжної погоди.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook