Цінні поради стоматолога щодо чистоти та гігієни зубів. Відверті відповіді – до вашої уваги.
1. Коли потрібно чистити зуби: до чи після сніданку?
Люди чистять зуби вранці з двох причин – освіжити запах з рота і вичистити проміжки між зубами від залишків їжі після сніданку. Добре: зуби ви почистили, а після обіду зубки знову оточені рештками вже обідньої трапези. Хочете освіжити дихання – проконсультуйтеся з лікарем, перевірте шлунок, киньте шкідливі звички та пильнуйте за гігієною ротової порожнини.
Зубки краще почистити після сніданку, та будьте обережні: після контакту з гарячою їжею зубна емаль дуже вразлива, тому краще виконати цю процедуру 20-30 хвилин після прийому їжі.
2. Яка зубна паста ефективніша – «наша» або імпортна?
Жодна зубна паста не може вилікувати карієс і допомогти від пародонтиту, а відбілювальна за допомогою абразивних частинок лише знімає наліт разом із захисною плівкою зуба і невеликим шаром емалі. Але справа не в пасті, а в тому, як, коли, скільки разів і наскільки правильно ви чистите зуби.
3. Чи є користь від ополіскувачів для порожнини рота чи це черговий міф?
Ополіскувачі рекомендують використовувати для профілактики карієсу, лікування хвороб пародонту і чутливості зубів. Але, як і зубна паста, вони не допоможуть усунути справжні причини цих проблем. З цим треба звертатися до стоматолога.
Лікувальні ополіскувачі містять антисептики, які при регулярному потраплянні в порожнину рота порушують мікрофлору, вбиваючи не тільки шкідливі, але і корисні мікроби. За відсутності запалення і без рекомендації лікаря ними не можна користуватися.
Через наявність спирту в складі багатьох ополіскувачів їх не можна використовувати дітям і водіям. І хоча в загальному вони можуть освіжити порожнину рота і допомогти при лікуванні запальних процесів, необхідності застосовувати їх щодня немає.
4. Чому так боляче, коли свердлять зуб, якщо це кістка?
Зуб складається з емалі, дентину, цементу, нервів і судин. Емаль – найтвердіша тканина в організмі. Дентин м’якший, всередині нього є канали з рідиною, переміщення якої може виникати біль. Емалево-дентинна межа дуже чутлива, тому якщо до неї доходить бормашинка, пацієнту зазвичай роблять анестезію.
Якщо зуб зруйновано до пульпи (судинно-нервовий пучок), будь-який дотик до неї буде супроводжуватися болем. Потім за верхівкою зуба може сформуватися гнійний мішок, який у випадку запалення тисне на тканини. Іноді він проривається, і гній виходить назовні. Біль проходить, а процес перетікає в хронічний. Пацієнт думає, що вже все добре, але треба терміново вживати заходів.
5. Як дізнатися, що у вас неприємно пахне з рота, якщо навколишні мовчать?
Якщо ви переживаєте, чи є у вас неприємний запах з рота, зішкребіть наліт з язика ложкою і пройдіться по нальоті зубною ниткою. Саме оцей запах чують люди довкола вас. І не треба хвилюватися: галітоз (неприємний запах з рота) трапляється у кожної 2-гої або 4-тої людини.
Іноді цю хворобу спричиняють стрес, онкологічні захворювання, захворювання органів шлунково-кишкового тракту. Розв’язання проблеми є завжди – регулярний огляд у стоматолога, здоровий спосіб життя і рясне пиття.
6. Що робити, щоб не пахло з рота, якщо ви з’їли часник?
У часнику містяться сірчисті з’єднання, які після перетравлення їжі потрапляють в легені та виходять у процесі дихання. Цей процес може тривати до 3 днів.
Вчені провели експерименти: люди запивали та заїдали часник продуктами з вмістом фенолів і дихали в мас-спектрометр. З’ясувалося, що яблука, гриби, базилік, салат, цикорій, селера, картопля і петрушка нейтралізують сірчисті з’єднання. А найбільше корисних речовин у звичайній м’яті. Але щоб ці продукти працювали, їх не можна піддавати термічній обробці.
7. Чи можна заразитися сифілісом, СНІДом та гепатитом під час прийому у стоматолога?
Всі стоматологічні прилади ретельно стерилізують, а всі дати цієї стерилізації заносяться до журналу. Нитки, шприци в скальпелі ми використовуємо одноразові, тому лікар тут ризикує більше – він може поранитися інструментом, на нього можуть потрапити краплі крові чи слина. Всі лікарі щороку проходять медогляд і здають аналізи.
8. Обов’язково видаляти зуби мудрості чи можна їх залишити?
В процесі еволюції у нас зменшилися щелепи, і зубам перестало вистачати місця. У більшості людей відзначається їх скупченість. При виправленні прикусу ортодонти зазвичай видаляють “вісімки”, щоб вони не почали прорізуватися і не зіпсували результати лікування.
Якщо ж прикус ідеальний і зуб росте рівно на своє місце, стоматологи на його видаленні не наполягають. Але остаточне рішення залишається за лікарем і залежить від конкретної ситуації.
9. Зубна нитка отруйна? Так, але справа не в цьому
Нещодавно з’явилася інформація про те, що в зубній нитці містяться токсичні речовини, які можуть накопичуватися в організмі, викликають його отруєння, алергічні реакції, хвороби щитовидної залози і т. д.
Насправді все не так страшно, адже необхідність щоденного використання зубної нитки – це міф. Флос шкодить не тільки зубам, пломбам та коронкам.
Якщо між зубами щось постійно застряє, підіть до стоматолога. Основними причинами цього можуть бути патологія прикусу або дефект коронки зуба – все це лікується. Якщо зуби здорові, можна обережно пройтися між них ниткою, але не варто перетворювати це на ритуал.