- Ставити запитання
Усі діти допитливі. Це природно – так вони пізнають світ навколо себе. Тому їм не можна забороняти запитувати, а на поставлені запитання потрібно неодмінно відповідати. Особливо на складні: ні коли не відмахуйтеся “почитай”, “подивися”… Навіть якщо не знаєте відповіді, запропонуйте: “пошукаймо відповідь разом”. Окрім того, таке спілкування зміцнює ваш зв’язок із дитиною.
2. Плакати
Діти не вміють стримувати свої емоції. І вони набагато яскравіші, ніж у нас, дорослих. Не забороняйте дитині плакати і не сваріть за це. Краще допоможіть з’ясувати ситуацію і допоможіть її виправити.
3. Бути жадібним
Не змушуйте дитину ділитися. Дозвольте їй самій вирішувати, як чинити зі своїми іграшками, давати їх комусь або ні. І ніколи не соромте за це.
4. Заперечувати
Дитина має повне право казати “ні”, навіть батькам. Оскільки дорослі – ви, учіться домовлятися, шукайте компроміси. Але не змушуйте, бо “я так вирішила… я мама, а ти дитина…”.
5. Шуміти і галасувати
Пам’ятайте: активні і непосидючі діти – це здорові діти. А беззвучно бавитися неможливо. Дозвольте дітям веселитися, співати, бавитися і спілкувати. У кожного тільки одне дитинство для радощів і пустощів.
6. Боятися
Боятися – це нормально, причому не тільки для дітей, а й для дорослих. Замість того, щоб казати “не бійся” або сварити, краще усе детально поясніть дитині. Неодмінно обійміть, щоб вона відчувала вашу підтримку.
7. Мати секрети
Чим старші стають діти, тим більше у них секретів. І ми, батьки, маємо бути до цього готові. Не можна змушувати дитину розповідати свої секрети, а особливо секрети друзів. Краще будувати довірливі стосунки – і тоді дитина сама усе вам розповідатиме.
8. Помилятися
Кожна людина має право на помилку. А особливо, коли ця людина є такий маленький життєвий досвід та знання. А особливо неприємно, коли тобі щось не вдається зробити, а дорослий тебе квапить і нарікає, що ти робиш щось не так.