Стреси будь-якого роду треба вміти проходити гармонійно та правильно на всіх чотирьох рівнях: фізичному, соціальному, інтелектуальному і духовному. Як пережити стрес, розповідає відомий психолог Рамі Блект.
1.Більше рухайтеся
На фізичному рівні для зняття стресу потрібно більше рухатися. Під час виконання фізичних вправ, будь-якої зовнішньої активної діяльності, виробляються гормони щастя – ендорфіни. Сама природа вчить нас цього, адже саме так чинять багато тварин в умовах стресу.
2. Знайдіть собі заняття
Дуже важливо знайти собі заняття: прибирання, прання, прасування. Також дуже важливі заняття йогою (розслаблення і заспокоєння розуму) і правильне харчування. М’ясо, кава, їжа з консервантів та з хімічними добавками лише підсилюють негативні емоції. При цьому дуже важливо не переїдати, не їсти на ніч і пити не менше двох літрів води на день, тому що крім інших позитивних особливостей, вода бере на себе негативні емоції.
3. Попіклуйтеся про повноцінний сон
Не менш важливим є хороший сон: рано лягати, рано вставати, аби відпочивала нервова система. Щоб позбутися безсоння, більше бувайте на свіжому повітрі, більше працюйте, рухайтеся, плавайте, приймайте сольові ванни, а вранці після пробудження – холодний душ, за дві години до сну – гарячий душ.
Все це знімає ментальну напругу. Стрес в першу чергу б’є по здоров’ю, а здоров’я – це основа всього. Тому починайте стежити за своїм здоров’ям набагато раніше, ніж настане криза, віднесіться до цього якомога серйозніше. Це виробить в тілі необхідні захисні реакції і енергію.
4. Допомагайте іншим
На соціальному рівні, особливо під час кризи, дуже важливо комусь допомагати, не концентруватися тільки на собі. Енергія стресу йде, тому що в кризі нам здається, що нам найгірше. Але в навколишньому світі легко знайти того, кому ще гірше, і просто почати йому допомагати. Коли ми безкорисливо допомагаємо іншим, отримуємо енергію щастя: віддаючи, ми отримуємо благо і, як правило, інтуїтивні осяяння – шляхи виходу з кризи.
5. Читайте духовну літературу
На інтелектуальному рівні в цей час дуже допомагає читання філософської і духовної літератури. Так можна відшукати сенс життя, сенсу діяльності. Важливо знати цілі, аби чітко розуміти, навіщо ви живете. Безцільне життя повне болю. Особливо в кризі дуже важливо усвідомлювати і бачити ці цілі. Якщо людина бачить мету, її розум спокійний, і перед нею відкриваються нові можливості. Осмислене життя – захист від впливу кризи.
6. Зробіть переоцінку цінностей
Також під час кризи іноді потрібно переглянути свою систему цінностей і усе спланувати. Інтелектуальний рівень – це ще сила волі і мужність, а ці якості в кризу важливі, як ніколи.
«Краща опора в нещастя не розум, а мужність». (Вовенарг).
«Мужність без розсудливості – тільки особливий вид боягузтва» (Сенека).
«Вище випробування мужності – зазнати поразки і не впасти духом» (Р. Г. Інгерсолл).
«Хто мужньо переносить горе, той потім домагається щастя» (Плавт).
На духовному рівні – це кращі часи для зростання духовного. Молитви, медитації, практика свідомого життя, безкорисливість, відсутність претензій і постійне відчуття подяки – все це може за короткий час підняти на новий духовний рівень і тим самим розв’язати будь-яку кризу.