Одне з найважливіших правил вирощування міцної та здорової розсади – наявність «правильної» ґрунтосуміші. Зазвичай, садівники-городники для вирощування розсади використовують два варіанти: або покупна ґрунтосуміш, або зроблена самостійно з декількох компонентів. І в тому, і в іншому випадку родючість ґрунту для розсади, м’яко кажучи, сумнівна. Отже, розсада зажадає від вас додаткового підживлення.
Чому ґрунту для розсади не вистачає поживності?
Ґрунтосуміш, у яку ви будете сіяти насіння на розсаду, повинна бути:
- Пухкою, щоб маленькі та ніжні корінці могли легко розростатися, не зустрічаючи перешкод;
- Добре утримувати вологу та повітря, оскільки корінці і «п’ють», і «дихають»;
- Стерильною, з точки зору відсутності у ній личинок і яєць комах-шкідників, спор захворювань та насіння бур’янів;
- Поживною.
Ось з цим останнім пунктом слід розібратися окремо.
Покупні субстрати, при всіх їх зручностях, не володіють високим вмістом потрібних маленьким сходам макро- і мікроелементів. Пояснюється це, на мій погляд, просто. Виробникові немає потреби вкладати додаткові витрати, адже кожна з вирощуваних культур має свої особливості й запити. Простіше випустити не збагачену, але універсальну суміш.
При складанні ґрунтосумішей самостійно основним компонентом, що відповідає за родючість, як правило, є наша рідна земля з ділянки. У когось вона багатша за вмістом поживних речовин, у когось – бідніша. Але в суміші з торфом, піском та іншими наповнювачами її родючості все одно замало для вирощування міцної розсади (хіба що у вас чорнозем на ділянці).
Чим підживлювати розсаду?
Щоб забезпечити розсаді достатнє живлення, можна використовувати, як мінімум, п’ять варіантів ефективних підживок. Але варто згадати, що забезпечити живлення розсади можна ще на стадії приготування ґрунту, включивши до її складу поживні добавки. Можна використовувати перепрілий гній, курячий послід або компост. Але робити такі ґрунтосуміші варто заздалегідь, а запах всередені будинку, що йде від такої розсади, боюся, не всім сподобається.
Відмінний варіант – біогумус, продукт життєдіяльності різних черв’яків. За своєю ефективністю він перевершує гній і компост в кілька разів, завдяки наявності ферментів, вітамінів, ґрунтових антибіотиків, гормонів зростання та інших біологічно активних речовин. Природно, хороший біогумус позбавлений спор хвороб, комах-шкідників і бур’янів. Причому, рослини, навіть маленькі, відразу реагують на нього, а насіння сходить швидше.
Але якщо завчасно ви не наситили ґрунт для розсади поживними речовинами, ви можете підживлювати свої рослини одним з п’яти наступних способів.
1. Органічні добрива
Запах всередині будинку (адже розсаду ви, швидше за все, тримаєте на підвіконні), може не сподобатися вашій сім’ї. Візьміть одну частину (за об’ємом) курячого (перепелиного або гранульованого) посліду або гною і розмішайте з таким же об’ємом води. Дайте суміші побродити, або, в разі гранульованого пташиного посліду, настоятися – 2-3 дні. Знову зауважу, це все відбувається в теплі вашого будинку.
Отриману суміш безпосередньо перед підживленням розсади варто розвести водою. Для пташиного посліду співвідношення – 1:12, для гною – 1:8. Щоправда, в цій суміші замало фосфору, тому варто додати суперфосфат. 1 столова ложка на 10 л готового добрива.
Однак, просто так суперфосфат у воді не розчиниш. Його розчиняють окремо у гарячій воді і настоюють кілька годин, а потім вже доливають в органічну підживку. Погодьтеся, що при цьому, і крім запаху, багато незручностей.
2. Витяжка з біогумусу
Як варіант органічної підживки, використовуємо витяжку з біогумусу – компостний чай. А краще готовий, що продається в садових та квіткових магазинах, рідкий концентрат біогумусу. Підживлення з усіх боків відмінне. І екологічно чисте, і містить всі макро- і мікроелементи, ферменти, гумінові речовини. І все це у доступній для сіянців формі.
3. Мінеральні добрива
Використовуємо мінеральні добрива. Відразу скажу, що якщо ви вирощуєте овочі і дбаєте за «чистоту» плодів, то переживати не варто. Від підживлення розсади до збору врожаю часу ще дуже багато. А виростити розсаду міцною і до потрібного терміну – це дійсно важливо!
І ось тут, щоб позбавити себе від зайвого клопоту, вимірювань і зважувань, рекомендую використовувати готові універсальні мінеральні добрива, причому водорозчинні. Вони містять весь необхідний комплекс макро- (азот, фосфор, калій) та мікроелементів (залізо, цинк, бор, магній, мідь, молібден та ін). А найчастіше ще й добавки вітамінів В1, В6, РР, С, які підвищують стійкість до стресів, а також янтарну кислоту – стимулятор росту.
Таке багате меню дозволяє рослині з перших днів не відчувати браку ні в чому і добре рости, а головне – нарощувати потужну кореневу систему. Якщо таке комплексне добриво ще й водорозчинне, то ніяких зайвих клопотів вам не буде. Висипали у відро мірну ложку, залили водою (за інструкцією, звичайно), перемішали і можна поливати розсаду. А «працює» таке добриво відразу, адже мікроелементи знаходяться в легко засвоюваній хелатній формі.
4. «Укорінювачі»
Як різновид мінеральних добрив, можна використовувати спеціальні препарати під загальною назвою «укорінювачі». Вони теж містять весь необхідний набір макро- і мікроелементів, вітамінів, стимуляторів коренеутворення і навіть фунгіцидну складову, що дуже важливо для розсади. Всі ми пам’ятаємо, якої шкоди завдає «чорна ніжка» та інша «цвіль».
5. Спеціальні мінеральні добрива для розсади
Відмінність спеціальних мінеральних добрив для розсади від універсальних добрив – підвищений вміст макроелементів азоту, фосфору і калію.
Коли підживлювати розсаду?
Коли варто підживлювати розсаду? Для початку, перед посівом насіння ви можете пролити ґрунтосуміш будь-яким із запропонованих варіантів. Тільки все ж варто зробити це заздалегідь, днів за десять. Нехай до моменту посіву насіння там «вляжуться» усі фізико-хімічні процеси.
Потім підживлення роблять після появи другого справжнього листка. Саме в цей момент рослина вичерпала запас поживних речовин з насіння і повністю перейшла на живлення власними, маленькими ще, корінцями. Ну а далі – раз в 7-10 днів або за інструкцією до добрива.
Нагадаю, що з розсадою потрібно бути акуратними. Вона ще дуже ніжна, це не дорослі рослини, і тому всі ці підкормки ні в якому разі не повинні потрапляти на листя та стебла. Перед підживленням ґрунт повинен бути вологим.
І найголовніше! Живлення, температура і освітлення – це три сильно взаємопов’язані параметри. Якщо ви почнете регулярно підживлювати свою розсаду за відповідної температури (вище +20 градусів), то і рости вона стане інтенсивно.
А що у вас зі світлом? У лютому сонце встає о 8 годині, а сідає в 17. Навіть на південному вікні світла буде не вистачати, розсаді потрібно не менше 14 годин. Ось і вийде, що ці підживлення їй підуть не на користь, а на шкоду – вона стане витягуватися, і врятувати її вам навряд чи вдасться. Це буде втрачена, ні, загублена вашими ж руками розсада.
Так, є способи зупинити її зростання – зменшити температуру. В реаліях це означає жити з відкритою кватиркою в лютому-березні. Ви згодні? Якщо ні, тоді обов’язково обладнайте додаткове підсвічування своєї розсади.
Чи можна відмовитися від підживлення?
Якщо ви вирощуєте розсаду овочевих культур або квітучих однорічників, то підживлення їй дійсно необхідне, адже результат потрібен швидкий, протягом одного сезону. Якщо ж це розсада багаторічних культур, то підживлювати не варто, принаймні – часто. У багаторічних культур немає завдання «викластися» у першому ж сезоні, їх чекає довге життя і вони повинні нормально і неспішно розвиватися.
При виборі тієї чи іншої підкормки слід враховувати і свій комфорт. Якщо ви людина зайнята, щодня працюєте на роботі, то використовуйте прості в приготуванні сучасні комплексні добрива.
Якщо ваша розсада добре росте і розвивається, і взагалі, виглядає прекрасно, може і не треба її підживлювати?