Собор трьох святителів

30 січня – Трьох святих – свято єдності і примирення

На Трьох святих моляться Василю Великому, Григорію Богослову та Іоанну Златоусту про сімейне щастя, достаток, взаєморозуміння з близьким та примирення. У народі цього дня є особливі правила і заборони.

За новим церковним календарем, 30 січня – Собор вселенських вчителів і святителів Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоуста. Їх трьох вшановують як святих у східному православ’ї, католицизмі, англіканстві та інших християнських церквах. За їхні заслуги Східна Церква називає їх у своїх Богослужіннях рівноапостольними. Це свято також називають Собор трьох святителів, Трьох святих, Собор всесвітніх вчителів та святителів.

Перед іконою трьом святим – Василю Великому, Григорію Богослову та Іоанну Златоусту – моляться про сімейне щастя, достаток, взаєморозуміння з близькими. Цього дня віряни просять у молитві у трьох святих для воїнів – терпіння та мужності, для хворих – зцілення, вдів та сиріт – заступництва.

Собор трьох святителів

Це свято присвячене пам’яті великих каппадокійців — святих Василя Великого, Григорія Богослова та Константинопольського Патріарха Іоанна Золотоуста, які шануються як вселенські вчителі, авторитет яких має особливу вагу у формуванні догматики, організації та богослужіння Церкви.

Архієпископи Василь Великий, Григорій Богослов та Іван Золотоустий ще за життя здобули славу своєю святістю, проповідями та релігійними творами. Літургічні книги дають їм такі титули: Василь – божественний розум, Григорій – божественний голос, Іоанн – прекрасний світич.

Свято Трьох святителів було встановлене під час  правління візантійського імператора Олексія I Комніна, коли у Константинополі точилися суперечки про першість когось із цих отців Церкви. У результаті одні називали себе василіанами, інші — григоріанами, треті — іоаннітами.

З волі Божої в 1084 році митрополиту Євхаїтському Іоанну з’явилися разом три святителі і сказали єдиними устами: «Ми рівні у Бога, і немає у нас ні поділу, ні будь-якої протидії один одному. Немає між нами ні першого, ні другого». Після цього вони наказали припинити суперечки та встановити спільний день святкування їхньої пам’яті.

Під час святкового богослужіння оспівують і прославляють Трьох Святителів за їхню гарячу любов до Бога і ближнього, їх непохитну віру, значення для Святої Церкви, світлі чесноти, Божу мудрість та заступництво. «Василій — божественний ум, — співається під час малої вечірні — Григорій — божественний голос, Іван — прегарний світильник. Хай будуть прославлені три визначні угодники і служителі Трійці». Герої свята характеризуються: «Мужі Божі», «Колони й підпора Церкви», «Божественні й мудрі вчителі», «Органи Святого Духа», «Земні ангели, небесні чоловіки».

Свято Трьох святих

У народі 29 січня називається Днем трьох святих.

  • У цей день завжди прибирали в домі, все мили та начищали. Вважалося, що так можна привабити удачу і благополуччя.
  • На Трьох святих заведено миритися з усіма, з ким до цього були конфлікти або сварки, і просити один в одного пробачення. Якщо цього не зробити, то залишитеся в сварці на весь рік.
  • Також в цей день дівчата причаровували свого коханого, якщо той не звертав на них увагу. Робили це так: вішали на дерева кольорові стрічки і промовляли ім’я хлопця.
  • На Трьох святих не можна карати і сварити дітей – якщо порушити цю заборону, то дитина завжди буде неслухняною.
  • Якщо на Трьох святих на цілий  день виставити за поріг старе взуття, то в родині цілий рік не буде сварок.
  • Знахарі у цей день примиряли ворогів і зводили подружжя, які розійшлися. На стіл стелили нову скатертину, а на неї ставили нову ікону трьох святих (Василя Великого, Григорія Богослова і Іоанна Златоуста), запалювали три свічки і читали особливу молитву про примирення.
  • Якщо з кимось посварилися, обов’язково потрібно примиритися, інакше весь рік будете ворогами.
  • Цього здавна заведено збиратися всією сім’єю після відвідин церкви та запрошувати в гості родичів.
  • Цього дня можна будувати будь-які плани – вони будуть вдалими.

Що заборонено робити на Трьох святих

  • Як і в будь-яке церковне свято в цей день не можна лаятися, конфліктувати, пліткувати і злословити.
  • Під забороною також важка фізична праця. Наші пращури вірили, що якщо працювати на свято Трьох Святих, то весь рік болітимуть руки.
  • Цього дня колись заборонялося прясти, аби протягом року не було наривів, а ще спостерігали за погодою.
  • Також на Трьох святих забороняється ходити в ліс, щоб не потрапити під вплив містичної енергетики.
  • Не можна на Трьох святих одягати червоний одяг – цей колір вважався символом злості, а проявляти її в цей день не можна.
  • Цього дня заборонено злитися і ревнувати.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook