30 грудня православний світ відзначає день святого Данила. Коли він був ще підлітком, його схопили у полон разом з Ананієм, Азарієм та Мисаїлом. Це сталося під час падіння Єрусалима. Перебуваючи у Вавилоні, святий отримав халдейську освіту, а потім став служити при дворі.
У нього був дар трактування снів, чим він й прославився. Якось вавилонський цар Навуходоносор побачив дещо дивне уві сні, але вранці не міг все згадати. Він зібрав усіх мудреців, але жоден не пояснив, що наснилося царю. Тоді володар звернувся до Данила, який допоміг пригадати сон та пояснив його зміст. Після цієї події святий став начальником Вавилону.
Одного разу цар захотів спорудити статую зі своїм зображенням, щоб люди віддавали їй почесті. Ананій, Азарій та Мисаїл не захотіли приймати участь у будівництві, за що їх кинули в піч з вогнем. Полум’я було високим, а чоловіки ходили по ньому та молилися Господу, восхваляючи Його.
На поклик з’явився один з янголів Господніх й полум’я стало холодним, тому чоловіки залишилися живими. Таке диво приголомшило царя й він наказав випустити їх, а сам прийняв віру у Господа Бога.
Традиції в цей день
В цей день прийнято проводити обряд з вогнем, щоб очистити оселю від усіляких нечистот та негативної енергетики. Наші пращури запалювали дерев’яну паличку та обходили з нею увесь будинок, молячись там, де дерево починало кортіти сильніше.
Також, на день Данила молоді дівчата ворожили на судженого. Для цього обряду потрібні три лаврових листи, на яких потрібно написати імена пророків Мисаїла, Азарія та Ананія, після чого ці листочки кладуть під подушку. Подумки дівчата просили пророка Даниїла, щоб побачити уві сні судженого.
За допомогою вогню очищали не лише оселю, а й людину. Запалену свічку обережно водили по тілу, щоб позбутися від тілесних та душевних хвороб.
Господині в цей день гарно прибирали вдома та позбавлялися від зайвих речей та мотлоху.
Народні прикмети
В цей день ясно та стоїть мороз, чекайте в травні сонячну та теплу погоду.
На дворі хуртовина – до врожаю меду.