19 грудня, за новим церковним календарем, вшановують пам’ять преподобного Іллі Муромця, ченця і чудотворця Києво-Печерського монастиря. Імовірно, він був прототипом Іллі Муромця, одного з героїв народного билинного епосу, богатиря часів Київської Русі. Ілля помер близько 1203 року, був зарахований до лику святих, і нині його мощі упокояться у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.
Яким був Ілля Муромець за життя
Ілля Муромець народився у ХІІ столітті і мав прізвисько Чобіток, Чобіт, Чобітько. Про його життя інформації обмаль. Згідно з українськими билинами про Іллю Муромця, він родом з «міста Муромль». Деякі українські дослідники припускають, що йдеться про місто Моровійськ (сучасне село Морівськ Чернігівської області).
За легендами, перших 33 роки Ілля провів у хаті на печі, бо не міг ходити, хоча був кремезним. Одного ж разу до хати зайшли прочани і попросили води. «Я не можу вам подати води, бо не можу ходити», – відповів Ілля. – «Встань і подай нам води!» – грізно наказали дивні гості. Тоді недужий раптом відчув силу в ногах, встав і подав їм води. «А тепер сідлай коня, їдь у Київ, бо твоєї оборони жде князь, Руська земля і віра християнська».
Козацька чуприна: історія символу і гордості українського козака-воїна
Відомо, що Ілля був воїном, мав кремезну статуру і володів небаченою силою. Прославився ратними подвигами, захищав Батьківщину від ворогів та захищав людей, які потерпали від несправедливості. Багато разів перемагав Муромець, багато разів бував і побитий, посічений.
Одного разу, отримавши важке поранення у бою з половцями, Ілля Муромець прийняв постриг і став ченцем Києво-Печерського монастиря. Він дав обітницю більше ніколи не брати до рук зброю. Однак коли на монастир напали чужинці, він порушив обітницю і з мечем у руках захищав обитель. Тоді був смертельно поранений і помер.
Був похований у Софійському соборі в дорогому саркофазі як особа вельми знатного походження, а згодом його останки перенесли в Лавру, де вони покояться й донині.
Дослідження підтверджують: Ілля Муромець був богатирем
У 1988 році учені дослідили мощі Іллі Муромця і прийшли до висновку, що за життя він дійсно був богатирем. Мав високий зріст – до 180 см см (до порівняння, у той час середній зріст чоловіків був 160-165 см) і був кремезної статури. Дослідники виявили, що в Іллі були ознаки акромегалії, при якій непропорційно великі частини тіла.
Також було виявлено, що чоловік мав дуже рідкісне захворювання, при якому обмежується рухливість ніг. Це збігається з інформацією із билин, за якими Ілля Муромець “тридцять три роки лежав на печі”. На нетлінному тілі знайдено рани і травми, отримані у боях. Підтвердилася і причина смерті – важка травма грудної клітки у ділянці серця.
Про що моляться до Іллі Муромця
Пам’ять Іллі Муромця вшановують 19 січня. Віряни цього дня, за традицією, не роблять не роблять брудної чи важкої роботи, не займаються господарством і не прибирають у домі. В народі вважається, що цього дня краще просто нічого не робити і відпочивати. Однак і лінуватися не варто. Просто проведіть час із своєю родиною.
- Святий Ілля Муромець вважається благодійником митної служби та прикордонної охорони, а також ракетних військ.
- До святого Іллі Муромця моляться про допомогу у боротьбі з ворогами видимими і невидимими, а також про захист військових.
- До нього моляться про зцілення дітей, хворих на ДЦП та неходячих.
- Звертаються з проханням відновитися після травм хребта, паралічу.
- Святого Іллю просять підтримки у скрутних життєвих ситуаціях і про захист.
Молитва перед іконою Покрови Богородиці, покровительки українських захисників
Молитва святому преподобному Іллі Муромцю
О святий преподобний отче Ілля! Русі Святої заступниче, могутній ратоборче, воїне духовний і тілесний їй явившийся, в житті своєму благу народу Руського і прославленню Бога Християнського вірно послуживший, і по преставленні своєму заступництва за нас не залишивши, випроси, святий, у Всемилостивого Господа Батьківщині нашій доброго князя-отамана, мир і благоденствіє, церкві благоустрій, людям православним від нечестивих людей збавлення, воїнам руським в ратях перемогу і на ворогів, що замишляють зле Церкві і Батьківщині, подолання, всіх же нас заступи. І ще просим тя, розум нам від Бога передай, най пізнаємо гріхи наші, і силу духовну, хай покаємося в гріхах наших, і кріпость тілесну, щоб у Царство Небесне прийти і там з тобою і всіма святими сподобитися безустанно восхваляти в Тройці Бога Отця і Сина і Святого Духа на віки віків. Амінь.
Тропар преподобному Іллі Муромцю
Прийдіть, усі вірні, співами духовними вшануймо преподобного отця нашого Іллю Муромця, світильника обителі Печерської і всій Русі Київської великого оборонця, що зразок подвигу воїнського і духовного нам показав, благодаттю чудес тепер зяючого. Тому, притікаючи до раки з мощами його, любовно цілуємо їх і співаємо: Отче преподобний, моли Христа Бога заховати Батьківщину нашу і дарувати нам велику милость.
Кондак преподобному Іллі Муромцю
Як велике світило Київської Русі, непереможним воєводою Небесного Царя був ти, і ченців боганатхненою прикрасою. Тепер же з Ангелами біля Престолу Божого стоячи, Владику Христа, усіх Творцю, моли, щоб позбавиться від усякої біди і скорбути усім, хто шанує святу пам’ять твою, та заспіваємо тобі: Радуйся, Ілля, преподобний отче наш.