В ідеалі колір калу має бути коричневим. Однак залежно від їжі, він може змінюватися. Якщо колір калу змінився без явних причин – це тривожний знак.
1. Білий колір
Якщо кал надто світлий, сіруватого відтінку, то це може свідчити про брак жовчі в організмі, проблеми з печінкою. Поява білого слизу може бути симптомом хвороби Крона.
2. Зелений колір
Кал зазвичай забарвлюється у зелений колір після того, як людина їсть багато зелені, наприклад шпинату, або продукти із зеленим барвником. Якщо ви нічого такого не їли, ймовірно, екскременти надто швидко пройшли травною системою і не отримали достатньо жовчі й білірубіну.
3. Жовтий колір
Жовтий колір калу сигналізує про проблеми із жовчними шляхами і погане засвоєння жирів. Також причиною може бути мала кількість ензимів, які продукує підшлункова залоза, а отже високий ризик панкреатиту, целіакії або кістозного фіброзу.
4. Чорний колір
До забарвлення калу у чорний колі може призвести вживання деяких лікарських препаратів, наприклад, аспірину, ібупрофену, залізовмісних препаратів, а також ягід лохини тощо. Також причиною може бути кровотеча у ділянці тонкого кишківника.
5. Червоний колір
Деякі продукти можуть призвести до забарвлення калу у червоний колір. Це буряк, кольорові напої, помідори тощо. Якщо ви нічого із цього списку не їли, це може свідчити про наявність крові у каліт. У такому разі вам слід негайно звернутися до лікаря. Причиною може бути анальна трішщина, геморой, виразковий коліт і навіть рак.
6. Як горішки чи послід кози
Якщо поодинокі окремі кульки зовнішньо схожі на горішки або послід кози, то це свідчить про труднощі зі стільцем. Такий кал свідчить, що організму бракує клітковини. Щоб виправити ситуацію, споживайте їжу, багату клітковиною: пасту з цільних сортів пшениці, малину і сочевицю.
7. Широкий кал з грудочками
Якщо кал схожий на ковбаску, широкий та з грудочками. то у вас закреп. Цей стілець теж сигналізує про нестачу клітковини. Якщо ж справа не в їжі, такий закреп може статися від довгого вживання засобів від проносу та недостатню фізичну активність. Радимо зайнятися спортом та їсти багато фруктів і овочів.
8. Схожий на ковбаску
Якщо великий стілець, схожий на ковбаску, то у вас все добре! Більше ходіть пішки й пийте багато води.
9. Як гладенька сосиска
Ідеальний стілець схожий на гладеньку сосиску. Отже у вас все добре, уникайте стресових ситуацій та збалансовано харчуйтеся.
10. М’які грудочки
Якщо кал має м’які окремі грудочки – у вас невелика діарея. Ще можна припустити про синдром подразненого кишківника. Вживайте їжу, де немає багато клітковини: банани, печиво й картоплю.
11. Безформні елементи
Якщо ж у вас великі безформні елементи стільця – середня діарея. В раціоні переважає їжа з великим вмістом клітковини. Пийте багато води, щоб уникнути зневоднення, їжте варену картоплю, банани. Можна випити ліки проти проносу. Зверніться до лікаря, якщо дискомфорт триває довше, ніж два дні.
12. Рідиноподібний стілець
Якщо стілець рідиноподібний, то у вас сильна діарея. Може виникнути після харчового отруєння, непереносимості лактози або прийому ліків. Пийте багато рідини й вживайте ліки. Якщо болі не вщухнуть за два дні, зверніться до лікаря.