1.Годувати боляче: міф і факт
Це правда, що перший тиждень годування грудьми пов’язане з болем; однак це брехня, бо після цього періоду годування не повинно спричиняти болю. Старт годування завжди тяжкий, неймовірно тяжкий, а тим більше, якщо не вмієш добре прикласти новонародженого до грудей. Але цього переважно ніхто не вміє з першою дитиною. Годування болить, а через три дні болить також і приплив молока. Хороша новина така, що це насправді минає. Якщо витримаєте перші дні — далі буде тільки краще. Тому варто попросити про допомогу досвідчену акушерку або порадника з грудного вигодовування, щоб ці перші болісні початки пройти якомога легше. Вимагайте від занять для вагітних якнайбільше інформації на цю тему: догляд за немовлям набудеться в практиці, народження — з допомогою медперсоналу — таки настане саме, але з годуванням без допомоги буде зле. Тому не соромтеся й шукайте мудрої допомоги.
2.Від годування груди стають неестетичними — міф
Наукові дослідження в цій темі довели, що годування грудьми не погіршує стану бюсту (зате виконує захисну функцію щодо захворювання на рак грудей, яєчників та ендометрію). Неймовірно? Але факт: найважливіші чинники, що впливають на стан грудей, — це вагітність, вік жінки та її BMI (індекс маси тіла). Важливими також є розмір бюсту до вагітності, а ще — паління сигарет.
3.Годування вимагає суворої дієти — міф
Якщо ви не їсте щодня вепрячу ногу, запиваючи її пивом, то вам не доведеться радикально змінювати харчові навички після пологів. Незалежно від того, є у вас дитина чи ні, варто харчуватися добре, а не запихати шлунок абичим. Найбільшу увагу тому, що ми їмо, потрібно присвятити під час вагітності, бо вже у допологовий період у дитини виробляється смак і вподобання. Після народження, загалом беручи, не варто шаленіти за всім підряд — місяців три, поки травна система немовляти ще недосформована; але нема підстав одразу виключати якісь харчі. Отож на запитання, чи можна їсти полуниці під час грудного годування, є тільки одна правильна відповідь: можна, але так, щоб на дитину не капало!
4.Через грудне годування скинеш зайву вагу — міф і факт
Це правда, до годування насправді збільшує щоденну потребу в калоріях на близько 550 ккал (тобто приблизно стільки, скільки два снікерси або одна шоколадка). Так що грудне годування сприяє спалюванню калорій, але те, чи завдяки ньому ви повернетеся до ваги перед вагітністю, залежить насамперед від того, яку вагу ви набрали за цей час і скільки їсте. Це не магія. Якщо споживання перевищуватиме витрати, то, на жаль, вага не зменшиться. Що гірше, апетит під час годування зовсім не маліє. Також пам’ятаймо, що навіть якщо ваші терези покажуть омріяний показник, тіло (фігура) через розтягнуті м’язи може надалі залишати багато простору до праці над собою… Отож якщо для вас так важливо мати омріяну стрункість, то, крім грудного годування, підтримайте себе фізичними навантаженнями.
5.Годування вигідніше за пляшечку — міф і факт
Це залежить від того, що ми розуміємо під «вигідністю». До аргументів «за»: можна ходити всюди, не переймаючись, чим погодувати дитину, не беручи з собою торб із пляшечкою, смочком і термосом теплої води. Але разом із тим до того «всюди», куди йдемо, ми завжди беремо з собою малюка. З пляшечки можуть погодувати і тато, і няня, що дозволяє мамі спокійно вийти довше ніж на годину (якщо вона не перетвориться на клубок нервів на тему «що станеться з дитятком, поки мене нема»). Завдяки годуванню груддю ви швидко нагодуєте дитину вночі, без повного прокидання і готування пляшечки, — але ніхто вас у цьому не виручить, не дасть поспати. Немає змоги ділитися нічним чергуванням, а з моїх спостережень за дітьми «грудними» і «пляшечковими» випливає, що «грудні» прикидаються частіше і до пізнішого віку, а ті, що «пляшечкові», швидше привчаються спати цілу ніч, що може бути неабияким комфортом.
6.ВООЗ рекомендує годувати груддю до 6 місяця життя — міф
На жаль, навіть частина медиків це стверджує, а необхідна поправка до цього — та, що ВООЗ радить природне годування як ВИКЛЮЧНИЙ метод годування дитини до 6 місяця життя. Після півроку вже радиться розширювати дієту, а не раптом з наступного дня перейти на іншу їжу. А отже, як довго потрібно годувати груддю? — скільки вам самій хочеться! Це питання не рішення ВООЗ, а того, скільки ви і ваша дитина цього будете хотіти і потребувати.
7.Після 6 місяців молоко вже непоживне, сама вода — міф
Материнське молоко складається з трьох фракцій, які можна прирівняти до повного обіду. Під час грудного годування на перші мілілітри завжди припадає «супчик», який насправді може справляти помилкове враження «білої водички», а не молока. Але після цього з’являється «серйозніша їжа», так би мовити, «друга страва», яку дитина споживає аж до смачненького «десерту». Молоко змінюється навіть у ході одного окремого годування. Змінюється також і його склад, залежно від доби та пори року, коли ми годуємо, а також від віку дитини. Вироблення молока в материнському організмі допасовується до потреб дитини, і ця здатність не зникає магічно після того, як немовляті виповниться 6 місяців життя.
8.Малі груди, мало молока — міф
Кількість молока залежить не від розмірів грудей до вагітності, а від того, як часто дитину прикладають до грудей і які її потреби. Навіть більше, можна вигодувати дитину, маючи тільки одну грудь. Перевірка за допомогою лактатора (молоковідсмоктувача), скільки конкретно грамів ми можемо «здоїти», — це помилка і прямий шлях до розчарувань. Лактатор не викликає таких емоцій, він радше викликає протилежні (особливо коли зціджуєшся під час короткої перерви в роботі, в єдиному на весь офіс туалеті, куди хтось постійно стукає).
9.Годуючи груддю, не завагітнієш — міф
Одне другому не заважає. Годування груддю — це не контрацептивний метод. Загалом, так, окситоцин і прогестерон затримують овуляцію, але це не стовідсотково, а також ненадовго. Можна говорити про брак овуляцій під час перших шести тижнів після пологів, після чого вже самого грудного годування вже буде замало в цій темі. Можливо, люди, що поширюють цей міф, роблять спрощення, ототожнюючи грудне годування з методом LAM (лактаційна відсутність місячних). Але щоб цей метод був дієвим, окрім самого годування ще треба виконати шерег інших вимог. Наприклад — не давати дитині смочків, грудне годування як єдиний спосіб вигодовування дитини (тобто не зараховується годування зцідженим молоком, хоч і своїм, але з пляшечки), а також у регулярних перервах у годуванні (максимальна перерва — 4 години вдень, 6 годин уночі).
10.Щоб викликати лактацію, треба пити пиво, чай з молоком, коров’яче молоко, трав’яні чаї тощо — міф
Ці «пречудові» поради не мають змістовного пояснення, як і наукового підтвердження. Є дуже небагато даних на тему дієвості цих методів, а насамперед на тему безпечності (!!!) різних трав у загальнодоступних продуктах для посилення лактації. Найкращий, найпростіший, найдешевший і найдієвіший із можливих методів — це просто часто прикладати дитину до грудей і перебувати з нею. Якщо ж ми бачимо, що цього безумовно замало, то можна скористатися молоковідсмоктувачем (схема 7-5-3).