Пантелеймон цілитель: що варто знати про його життя і які молитви читати за здоров’я

Люди моляться до Пантелеймона Цілителя з проханням про одужання від хвороб і захист від пожеж. Ми розповімо, яким Пантелеймон був за життя, які дива з ним пов'язані і які молитви до нього читати.

Чому вшановують Пантелеймона?

Великомученик Пантелеймон шанується Православною Церк­вою як грізний святий, покровитель воїнів. Річ у тому, що його перше ім’я – Пантолеон, означає «у всьому лев». Друге ім’я, дане при хрещенні, – Панте­леймон – означає «всемилостивий», тому і шанується великому­ченик як цілитель. До нього звертаються в молитві про зцілення недуг душевних і тілесних.

На іконах святий Пантелеймон зобра­жується юнаком у червоному вбранні, зі скринькою в лівій і ложеч­кою в правій руці, – як цілитель. Святий Пантелеймон вважається ще й обо­ронцем людей від вогню. Під час пожежі навколо будівлі, що горі­ла, тричі обносили ікону святого Пантелеймона, щоб вогонь при­пинився. Найчастіше це робили тоді, коли вогонь спалахував від блискавки. У день пам’яті люди, які лікували зіллям, збирали ці­лющі трави.

Яким був Пантелеймон Цілитель за життя?

Святий Пантелеймон народився в місті Никомидії у сім’ї багатого язичника і християнки і звався Пантолеоном. Батько віддав Пантолеона в початкову язичницьку школу, закінчивши яку, юнак почав навчатися мистец­тва лікування у знаменитого в Никомидії лікаря Єфросина.

Здібності Пантолеона стали відомими імператорові Максиміану (284 – 305), який захотів бачити юнака при своєму дворі.

Саме в той час у Никомидії таємно проживали священномученики пресвітери Єрмолай, Єрмип і Єрмократ, які врятувалися піс­ля спалення 20000 християн у никомидійській церкві в 303 році. Святий Єрмолай неодноразово бачив Пантолеона, коли той про­ходив поблизу їхнього пристановища. Якось пресвітер покликав юнака до свого житла і розказав йому про християнську віру.

Піс­ля цього Пантолеон кожного днявідвідував священномученика Єрмолая. Одного разу майбутній цілитель побачив на вулиці мертву дитину, яку вкусила гадюка і ще не встигла відповзти. Пан­толеон став молитися Господеві Ісусу Христу про воскрешення померлого і знищення отруйної змії. Він твердо вирішив, що, якщо його молитву буде почуто, стане послідовником Христа і прийме хрещення. Дитя ожило, а гадюка на очах у Пантолеона розірвалась на шматки.

Після цього дива Пантолеон був охрещений під іменем Пантелеймон. Коли його батько побачив, як син іменем Ісуса Христа зцілив сліпого, то, не вагаючись, охрестився разом із про­зрілим. Невдовзі батько помер, а Пантелеймон усе своє життя був хворим і вбогим, він безкоштовно лікував усіх, хто до нього звертався, зцілював їх іменем Ісуса Христа.

Відмовився принести жертву ідолам

Святий Пантелеймон відвідував християн, які перебували в ув’язненні, лі­кував їхні рани. Дуже швидко чутки про милостивого лікаря ши­рилися містом. Покинувши інших лікарів, хворі стали звертатися тільки до нього.

Через заздрощі лікарі донесли імператору, що Пантелеймон лікує ув’язнених християн. Імператор Максиміан умовляв ціли­теля спростувати ці доноси і принести жертву ідолам, але Панте­леймон відмовився і на очах імператора зцілив чоловіка іменем Ісуса Христа.

Роздратований Максиміан стратив зціленого, який прославляв Христа, а святого Пантелей­мона піддав жорстоким тортурам. Господь являвся святому і зміцнював його перед стражданнями.

Великомученика Панте­леймона повісили на дереві і рвали залізними кіпями, обпалюва­ли свічками, потім розтягували на колесі, кидали в кипляче олово, а потім кинули в море з каменем на шиї. З усіх тортур великому­ченик виходив неушкодженим і зі сміливістю викривав імперато­ра. За повелінням імператора, великомученика Пантелеймона ки­нули у клітку до диких звірів у цирку, але звірі лизали йому ноги і, штовхаючи один одного, намагалися доторкнутися до руки свято­го. Глядачі підіймалися з місць і кричали: «Великий Бог христи­янський!». Роздратований Максиміан наказав своїм воїнам сікти всіх, хто прославляв Ісуса Христа, а великомученику Пантелеймо­ну відтяти голову.

Коли мученику відтяли голову, із рани потекло молоко

Святого привели на місце страти і прив’язали до оливкового дерева. Коли великомученик молився, один із воїнів ударив його нечем, але меч став м’яким, як віск, і не поранив. Святий закінчив молитву і почув голос, який кликав страстотерпця до Царства Не­бесного. Почувши голос із неба, воїни впали на коліна і просили прощення. Вони відмовилися продовжувати страту, але велико­мученик Пантелеймон звелів виконати наказ імператора. Воїни зі слізьми попрощалися з ним, цілуючи його.

Коли мученику відтяли голову, із рани потекло молоко. Олив­кове дерево, до якого був прив’язаний святий, на момент його смерті вкрилося плодами. Багато з тих, хто був присутнім при страті святого, увірували в Господа Ісуса Христа. Тіло святого, яке вкинули у вогнище, залишилося у вогні неушкоджєним і було по­ховане християнами ( 305).

Як молитися до святого Пантелеймона?

Молитва недужого до св. вмч. і цілителя Пантелеймона

О великий угоднику Христовий, страстотерпцю і цілителю многомилостивий Пантелеймоне! Змилосердься наді мною, грішним (грішною), почуй мій стогін і плач. Умилостив Небесного Верховного Лікаря, Творця і Цілителя душ і тіл наших, Христа Бога, як на те Його свята воля, хай дарує мені, грішному (грішній), зцілення від недуги, що мучить мене. Прийми недостойне моління моє, бо немає більшого (більшої) від мене грішника (грішниці)! Та не погидуй моїми гріховними ранами, а змасти їх єлеєм милості твоєї і зціли мене благодаттю Господньою. Хай же здоровий (здорова) душею і тілом зможу решту днів моїх провести в покаянні, волю Божу бездоганно виконуючи і сподоблюся прийняти благий кінець життя мого. О, угоднику Божий, ублагай Христа Господа, щоб твоїм заступництвом дарував здоров’я тілу моєму і душі моїй спасіння. Амінь.

Молитва за недужих до св. вмч. і цілителя Пантелеймона

О великий Христів угоднику і преславний ціли­телю, великомученику Пантелеймоне! Ти душею на небесах перед престолом Божим предстоїш і триіпостасною Його славою насолоджуєшся, а тілом і іконою святою на землі в Божественних храмах перебуваєш і даною тобі благодаттю різні чудеса твориш. Споглянь милосердним оком твоїм на людей, що стоять і перед чесною іконою твоєю моляться, благаючи від тебе цілющої допомоги і заступництва; піднеси до Господа Бога нашого теплі твої молитви і випроси душам нашим прощення гріхів. Бо ми, через беззаконня наші, не можемо підняти очей до висоти небесної, ні підне­сти голосу моління до Його в Божестві неприступ­ної слави; серцем скрушеним і духом смиренним тебе, заступника милостивого перед Владикою і молільника за нас грішних, закликаємо, бо ти отримав благодать від Господа недуги відганяти і пристрасті зціляти. Тебе просимо: не зневаж нас недостойних, що молимося тобі й помочі твоєї потребуємо, будь нам у печалях утішителем, у недугах лютих лікарем, у напастях покровителем, для хворих очей прозріння подателем, дітям хво­рим помічником. Випроси всім все, що для їхнього спасіння корисне, щоб твоїми до Господа Бога молитвами отримали благодать і милість і прославляли всіх благ Джерело і Дароподателя Бога, Єдиного в Тройці Святій: Отця і Сина, і Святого Духа нині і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook