Оперувати чи зачекати?

Позбутися позаматкової вагітності медикаментозно чи хірургічно? Чи погоджуватися на операцію з метою діагностики?

Що робити, якщо під час УЗД у жінки виявили пухлину? Позбутися позаматкової вагітності медикаментозно чи хірургічно? Чи погоджуватися на операцію з метою діагностики? У яких випадках операцію треба робити негайно, а в яких поспішати не варто? Про все це розповідає хірург, гінеколог-репродуктолог Вадим Петровський.

 

Пухлини: оперувати негайно чи пізніше?
Класична ситуація: жінка проходить УЗД, у неї виявляють пухлину розміром 2 см і рекомендують негайно робити операцію.
КАЖУТЬ, ЩО кісту яйників будь-якого розміру треба оперувати.
А НАСПРАВДІ оперувати треба пухлини, які досягнули розміру від 6 см. Звісно, у питанні, оперувати чи ні, є багато нюансів. Але розмір понад 6 см – основний маркер.

КАЖУТЬ, ЩО ендометріозну кісту розміром 2 см не треба оперувати, варто зачекати, доки вона збільшиться.
А НАСПРАВДІ чим менша ендометріозна чи дермоїдна кіста, тим краще і безпечніше для яйника її оперувати. Чим більша пухлина, тим складніше її оперувати, тим більшою буде операційна травма.

КАЖУТЬ, ЩО молодих жінок, які мають фіброміому матки розміром від 1,5 см, оперувати не варто, треба зачекати.
А НАСПРАВДІ у жінок репродуктивного віку, приблизно до 48 років (у такому віці в середньому починається клімакс), фіброміоми мають тенденцію тільки рости. Вони не мають тенденції до зменшення. Препарати, у тому числі хіміопрепарати, можуть тільки пригальмувати ріст пухлини, але не здатні вилікувати фіброміому. Щойно жінка припиняє приймати препарати, пухлина починає рости ще інтенсивніше. Тому якщо на УЗД у жінки діагностують фіброміому навіть завбільшки 2 см, її слід прооперувати. Під час операції видаляють фіброміому, при цьому залишають матку. Жінкам, які не планують більше народжувати або у старшому віці, роблять радикальні операції.

 

Маткові труби: видаляти чи залишати?
Ще одна проблема, яка потребує оперативного втручання, – гідросальпінкс. Це стан, при якому, кажучи просто, закупорюються маткові труби і там починає накопичуватися рідина.

КАЖУТЬ, ЩО у такому разі треба видаляти труби.
А НАСПРАВДІ план дій чітко формулюється на операційному столі. Річ у тім, що коли у жінки гідросальпінкс більше 1 року і він розчинив клітини внутрішнього шару труби (так звані фімбрії), то ця труба хоча й може зберегти форму, але свої функції не збереже. Тому таку трубу треба видаляти. Труба, яка містить рідину, не дасть жінці завагітніти у природному циклі і буде дуже великою перепоною при штучному заплідненні. Навіть якщо жінка завагітніє при штучному заплідненні, велика ймовірність позаматкової або завмерлої вагітності.
Якщо фімбрії не ушкоджено, проводять пластику труби, і жінка може вагітніти.

 

Якщо пропонують зробити операцію з метою діагностики
Часто бувають ситуації, коли жінкам з непліддям рекомендують провести діагностичну лапароскопію. І жінки часто відмовляються від цієї операції. А дарма.

КАЖУТЬ, ЩО робити операцію з метою встановлення діагнозу надто ризиковано, тому не варто.
А НАСПРАВДІ діагностична лапароскопія – метод огляду черевної порожнини з можливістю впливу на патологічний процес. Це єдиний метод, який дозволяє на 100% поставити правильний діагноз, коли це неможливо зробити іншими методами. Тому не варто боятися лапароскопії.

 

Позаматкова вагітність: обрати ліки чи операцію
Зараз є препарати, які дозволять позбутися позаматкової вагітності без операції. Це так звана метотрексат-терапія.

КАЖУТЬ, ЩО коли на УЗД виявляють позаматкову вагітність, але при цьому ще немає внутрішньочеревної кровотечі, можна не робити операцію, а позбутися позаматкової вагітності за допомогою препаратів.
А НАСПРАВДІ метотрексат дозволяє розчинити трубну вагітність, але цей препарат не усуває причину настання цієї позаматкової вагітності. А у 75% випадків це причини, пов’язані зі спайковим процесом. Тому рекомендація така: якщо у жінки є діти, то при позаматковій вагітності можна застосувати метотрексат. Жінкам, які не народжували, цей метод не підходить. Їм треба робити операцію, яка дає можливість і позбутися позаматкової вагітності, і позбутися її причини (спайок).

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook