Ніс не дихає. І ліки вже не допомагають?

При закладенні носа порушується засинання, з’являються небажані пробудження вночі та збільшується частота зупинок дихання (апное) під час сну.

 

Кожен знає: закладений ніс – це дуже неприємно. Не відчуваєш ні запахів, ні смаків. Здається, навіть голова перестає працювати. Що ми робимо у таких випадках? Зазвичай ідемо в аптеку, купуємо якісь судинозвужувальні краплі або спрей і починаємо їх застосовувати. Без рецепта, без консультації лікаря. Застосовуємо регулярно і протягом тривалого часу. І невдовзі помічаємо, що без цих препаратів, без чергової «дози», не можемо нормально дихати. Чому?

Риніт (нежить) – одне з найбільш розповсюджених захворювань на земній кулі. Нежить нерідко супроводжує гострі та хронічні інфекційні захворювання дихальних шляхів або має хронічний перебіг, пов’язаний з алергією чи вегетативними розладами. Ця недуга вражає людей будь-якого віку.

– Закладення носа – симптом, який порушує загальний стан здоров’я хворих, викликає втомлюваність та сонливість удень, – пояснює лікар-отоларинголог  Майя ГРИБОК. – При закладенні носа порушується засинання, з’являються небажані пробудження вночі та збільшується частота зупинок дихання (апное) під час сну.

За статистикою практично кожен з нас (95%) хоча б раз у житті мав симптоми риніту і застосовував краплі для носа. Також з’ясовано мотиви вибору лікарських засобів при нежиті: 73% людей обирають лікарські засоби за порадами родичів та сусідів, 10% опитаних роблять свій вибір завдяки рекламі, 10% респондентів звертаються до працівників аптеки і лише 7% прислухаються до порад лікаря.

– При найменших проявах нездужання люди йдуть в аптеку і купують краплі для носа, – каже лікар. – На превеликий жаль, ця група фармакологічних препаратів є широкодоступною населенню: препарати коштують недорого і дуже швидко покращують дихання. Тому їх купують і безладно застосовують. А довготривале, безладне застосування судинозвужувальних препаратів (крапель або спреїв) призводить до одного з різновидів хронічного риніту – медикаментозного риніту. Краплі і спреї швидко звужують судини і цим знімають набряк слизової оболонки, що є причиною порушень носового дихання. Відчувши швидкий ефект, пацієнту важко вже відмовитись від судинозвужувальних препаратів.

Річ у тім, що розширення і звуження кровоносних судин (у тому числі і в носі ) регулюється гормоном норадреналіном. У разі тривалого застосування судинозвужувальних засобів рецептори починають втрачати чутливість до гормону. Тобтонорадреналін не може, як раніше, впливати на судини, і в результаті цього розвивається закладення носа.

– Крім цього, у виникненні медикаментозного риніту можна частково звинуватити бензалконій – хлорид, консервант, що входить до складу більшості крапель і спреїв, – пояснює лікар. – В інструкції чітко прописано, як довго необхідно приймати ці препарати (не довше 4–5 днів), щоб не виникло звикання. Але пацієнти, на жаль, часто не дотримуються цієї рекомендації, внаслідок чого у них розвивається хронічний риніт.

На жаль, багато пацієнтів не усвідомлюють своєї проблеми або не хочуть зізнатися собі в тому, що у них залежність. Візит до лора зазвичай відкладається на невизначений період. Багато пацієнтів запускають хворобу настільки, що доходять до дозування, яке в десятки разів перевищує норму, зазначену в інструкції. Тому при лікуванні медикаментозного риніту головне – вчасно схаменутися і усвідомити свою залежність. Чим раніше ви це зробите, тим менше шкоди завдасте своєму організму і швидше зможете впоратися з недугою.

 

Міжнародний консенсус визначив, що риніт – це захворювання, яке щоденно супроводжується протягом години і більше принаймні двома з перелічених симптомів:

* виділення із носа (ринорея);

* закладення;

* чхання;

* свербіння в носі.

 

 

Лікування

* Треба усвідомити проблему і відмовитися від судинозвужувальних препаратів.

* Лікар може призначити прийом кортикостероїдів, антигістамінних препаратів, сольових спреїв, седативних ліків.

* Можливе хірургічне лікування – ультразвукова дезінтеграція нижніх носових раковин. Опромінення нижніх носових раковин діодним лазером.

* Ефективні фізпроцедури: лазеротерапія, лазеропунктура, рефлексотерапія, аерозольтерапія, магнітотерапія, ендоназальний електрофорез, гальванізація комірцевої зони за Щербаком

 

Профілактика

* Перед застосуванням спреїв і крапель для носа треба проконсультуватися із фахівцем.

* Чітко дотримуватися інструкції до препарату (застосовувати не довше 4–5 днів).

* Обираючи фармакологічні препарати (краплі і спреї), бажано не керуватися рекламою.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook