Дисплазія: небезпечне жіноче захворювання підкрадається тихо

Діагноз «дисплазія шийки матки» звучить, на перший погляд, не так страшно, як його синонім – передрак. Можливо, ця інформація спонукає вас прислухатися до свого організму і допоможе вберегтися від важкого захворювання.

Консультує Євгенія ЩЕПКО, гінеколог-репродуктолог Центру репродуктивної медицини «Боголюби»:

Що таке дисплазія, і звідки береться це захворювання?

– Дисплазія – це зміна, мутація епітелію (поверхневого шару) шийки матки. Захворювання починається з інфікування вірусом папіломи людини, яке часто відбувається внаслідок незахищених статевих стосунків, переважно у молодому віці. Слід зауважити, що вірусом папіломи людини того чи іншого типу (а їх близько ста) інфіковані 99% населення.

Якщо у вас не виявлено вірус, це не означає, що ви не інфіковані. Просто ви на цей момент здорові, й вірус не активний. Але якщо ви захворієте, наприклад на грип, і зробите аналіз – вірус папіломи людини буде виявлено однозначно.

Річ у тім, що коли імунітет людини ослаблений або в організмі відбуваються гормональні зміни, вірус папіломи людини починає продукуватися у великій кількості і вражає найслабші місця. Так, у молодому віці, коли дівчина починає статеве життя, слабким місцем в її організмі є статеві органи, передовсім шийка матки. Починається запальне захворювання, можливо, з’являється ерозія, лейкоплакія, а потім розвивається власне дисплазія.

Чим дисплазія відрізняється від ерозії та лейкоплакії?

– Ерозія – це дефект епітелію, просто кажучи, рана на шийці матки. Як правило, ерозія супроводжується запальними процесами. Якщо запалення пролікувати, а ерозію ні, через деякий час запальний процес почнеться знову. Адже ерозія – це ґрунт для розвитку інфекції.

При дисплазії епітелій цілий (без дефектів), але він трансформований, перероджений, змінений. Клітини епітелію розвиваються неправильно, і тому починаються онкологічні зміни. Лейкоплакія – це також не рана, а радше загрубіння епітелію. Але якщо це захворювання не лікувати, з часом воно може переродитися у дисплазію.

Які симптоми дисплазії шийки матки? З якими скаргами звертаються жінки до лікарів?

– Це захворювання не має жодних симптомів. Як правило, дисплазію виявляють випадково, коли пацієнтка приходить зі скаргами на інше захворювання – нетипові виділення, запальний процес абощо. І вже під час огляду та за результатами аналізів виявляється, що жінка також має дисплазію.

Хто з жінок найбільше ризикує захворіти на дисплазію?

– Передовсім це молодь, яка починає статеве життя і не користується бар’єрною контрацепцією, має випадкові статеві зносини, а також жінки репродуктивного віку, які ведуть активне статеве життя. Фактором ризику є ранній початок статевого життя, куріння.

провокувати дисплазію також може будь-яке травмування шийки матки, наприклад, аборти, викидні, пологи. Підвищений ризик розвитку дисплазії у періоди гормональних змін в організмі – вагітність, післяпологовий і лактаційний період.

Жінка, інфікована вірусом 16, 18 типу (найбільш онкогенним), має дуже високий ризик виникнення раку шийки матки або будь-яких передракових захворювань. Тому навіть за умови, що у неї здорова шийка матки, їй рекомендовано проходити профілактичні огляди у гінеколога не раз на рік, а кожні шість місяців, а також при будь-якому гострому запальному захворюванні будь-якої етіології (як-то запалення легенів, нирок тощо), що призводить до ослаблення імунної системи.

Як дізнатися про наявність дисплазії? Чи достатньо пройти огляд у гінеколога і здати мазок?

– Мазок на цитологію не є стовідсотково достовірним. Якщо в однієї жінки взяти десять мазків, тільки три покаже, що вона має дисплазію шийки матки. Річ у тім, що мазок – це мікрозішкріб епітелію, і не завжди його роблять у тому місці, де є дисплазія.

Найкращий спосіб діагностики – мазок у поєднанні з кольпоскопією – оглядом шийки матки за допомогою кольпоскопу. Важливо не просто оглянути пацієнтку, а й зробити дві проби (з оцтовою кислотою та люголем) і оцінити, як реагує на них епітелій шийки матки. І тільки після того, як був якісно взятий мазок на цитологію, проведена кольпоскопія і зроблені проби, можна сказати, здорова жінка чи ні. Зауважу, що найкраще проходити огляд перед або відразу після менструації, тоді він буде найбільш інформативним.

Якщо ж результати аналізу чи реакція на проби не така, як слід, або лікар має якусь підозру на онкологію, проводиться дообстеження – прицільна біопсія. Із шийки матки відщипується невеликий клаптик тканини, який відправляють на гістологічне дослідження.

Як лікують дисплазію? Її можна вилікувати?

– Розрізняють три ступені важкості дисплазії: слабку, помірну і важку. Пацієнтів із помірною дисплазією (яка часто рецидивує) і важкою (яка у 50 % випадків розвивається у рак шийки матки) лікують в онкодиспансері.

Методи лікування залежать від багатьох факторів і підбираються індивідуально. Зокрема при слабкій дисплазії застосовують лазерну, радіохвильову, електро-, кріо- та інші види терапії. Ці методи (вони вважаються хірургічними) обов’язково поєднуються з противірусною і протизапальною терапією.

Загалом курс лікування слабкої дисплазії триває близько місяця. Хочу наголосити: дисплазію шийки матки будь-якого ступеня важкості можливо вилікувати. Важливо своєчасно звернутися до фахівця і почати лікування.

Інколи жінки беруться лікувати дисплазію народними засобами. Які у них шанси? Чи були у вашій практиці випадки, коли жінкам допомогла нетрадиційна медицина?

– Жодними народними методами вилікувати дисплазію неможливо. Якщо якась жінка стверджує, що одужала завдяки народним засобам, значить, у неї дисплазії не було, тобто їй свого часу поставили помилковий діагноз. Якщо не звертатися до лікаря і не проходити фахове лікування, захворювання постійно прогресуватиме. Так, упродовж 3–5 років дисплазія шийки матки із слабкої розвивається у помірну, ще через 3–5 років захворювання набуває важкої форми. А це своєю чергою загрожує раком шийки матки. Тому якщо ви цінуєте себе, своє здоров’я і хочете, щоб ваші діти жили при живій мамі, принаймні один раз на рік відвідуйте гінеколога і прислухайтеся до свого організму.


Медичний центр «Боголюби»: Луцький р-н, с. Тарасове, вул. Лісова, 1б (між корпусом ВОКЛ і лісом)

Тел.: (0332) 20-07-02 (099) 44-55-404 (067) 851-79-38

e-mail:[email protected]

сайт: bogolybu.com.ua

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook