Здоров'я та краса Консультація лікаря

Звідки у жінок з’являється рак і як від нього захиститись?

Про те, хто з жінок схильний до розвитку раку шийки матки, про причини його появи, про симптоми на ранніх і пізніх стадіях розповідає гінеколог.

Пригадайте, коли ви востаннє були у гінеколога? А тим часом рак не зважає на те, що зараз вам не до цього. Саме на профілактичному огляді завдяки цитологічному дослідженню можна виявити атипові клітини, які свідчать про початок розвитку раку шийки матки – найпоширенішого жіночого онкологічного захворювання. Особливо уважними до свого здоров’я потрібно бути жінкам, які перебувають у групі ризику.
В останнє десятиріччя спостерігається тенденція до росту кількості випадків захворюваності на рак серед жінок репродуктивного віку. Про те, хто з жінок схильний до розвитку раку шийки матки, про його симптоми, лікування та профілактику розповідає лікарка-гінекологиня Тетяна Франчук.

Хто у групі ризику

Підвищений ризик розвитку раку шийки матки є у жінок, як мають запальні процеси піхви, шийки матки, поліпи, дисплазії. У групі ризику – й ті жінки, які в минулому перенесли гінекологічні операції, мають внутрішньоматкові контрацептиви, що перевищують рекомендований термін використання. Злоякісне переродження відбувається у 30-40% таких випадків.
Підвищення захворюваності на рак шийки матки серед молодих жінок та дівчат-підлітків пов’язане із ростом інфекцій, що передаються статевим шляхом. Особливе місце відводиться вірусу папіломи людини (ВПЛ), онкогенні штами якого у 80-90% призводять до патологічної зміни епітелію шийки матки та виникненню раку протягом 2-10 років. У більшості випадків передача вірусу відбувається статевим шляхом.

Які причини виникнення раку шийки матки?

  • Ранній початок статевого життя (до 18 років), коли слизова шийки матки недостатньо зріла і є великий ризик зараження інфекціями;
  • аборти та пологи в юному віці, під час яких відбувається травматизація шийки матки та є високий ризик виникнення хронічних запальних процесів;
  • велика кількість статевих партнерів (зростає ризик інфікування вірусом папіломи людини та ВІЛ),
  • куріння, вживання алкоголю, що призводить до зниження імунітету;
  • недотримання особистої гігієни.

Що робити?

Варто пам’ятати, що дисплазія та ранній рак шийки матки перебігають безсимптомно, і їх можна виявити тільки лікарському огляді та цитологічному дослідженні.
При дальшому рості злоякісної пухлини з’являється контактна кровотеча, водянисті, сукровичні, гнійні виділення, іноді порушення менструального циклу (нерегулярні або значні менструальні кровотечі), а при прогресуванні хвороби може бути біль у спині, ногах, набряки ніг, наявність крові в сечі. Це відбувається на пізніх стадіях, коли лікування не таке ефективне.
Щоб убезпечити себе від розвитку раку шийки матки, жінкам, починаючи з 18 років, варто раз на рік проходити онкопрофогляд та робити цитологічне дослідження.

Бажано щоразу обстежуватись у одного й того ж спеціаліста.
Цитологічне дослідження (ПАП-мазок) – простий, безболісний тест для виявлення атипових (ракових клітин). Найкраще обстеження проводити через два тижні після першого дня останньої менструації. При потребі гінеколог може взяти біопсію (маленький шматочок тканини шийки матки) для гістологічного дослідження.
Спілкування з лікарем 10-15 хвилин може врятувати вам життя!
Не зважаючи на те, що для ранньої діагностики захворювань шийки матки є цитологічний скринінг, на профілактичні огляди до гінекологів з’являється лише третина жінок. Але без цитологічного обстеження під час звичайного профілактичного огляду рак можна виявити лише у запущених стадіях
Увага! Обов’язково особисто поцікавтесь результатами аналізів!

Поради щодо профілактики раку шийки матки

  1. Повноцінно харчуйтеся. Обирайте продукти, багаті на мікро- та макроелементи, антиоксиданти С, Е, А, цинк та селен, які нейтралізують шкідливі канцерогени і відновлюють пошкоджені клітини, вітаміни відтак ваша імунна система буде міцнішою. Побільше вживайте свіжих овочів.
  2. Чорний чай замініть на зелений, в якому є корисні поліфенольні сполуки.
  3. Не куріть. Ця шкідлива звичка завдає шийці матки подвійного удару (ракоутворюючі продукти з цигарок всмоктуються у кров у легенях і виділяються зі слизом у цервікальний канал, де ушкоджують ДНК епітелію, також виснажують запаси антиоксидантів, особливо вітамін С). Жінки, які курять, хворіють на рак шийки матки удвічі частіше.
Дата публікації: 18.05.2022 img Поділитися