Цукровий діабет невиліковний. Проте його можна ефективно контролювати і насолоджуватися життям.
– Людина – це те, що вона їсть, і тому лікування цукрового діабету слід розпочинати саме зі змін раціону недужого, – рекомендує завідувач відділення загальної ендокринної патології та обміну речовин Київського міського клінічного ендокринологічного центру Ксенія ЗАМОЛОТОВА. – Завдяки дієтотерапії вдається наблизити рівень глюкози крові до нормальних показників, запобігти можливим ускладненням або зменшити їх, підтримувати нормальні показники артеріального тиску, зменшити ризик серцево-судинних ускладнень.
Головний принцип дієти при діабеті – наблизити харчування до фізіологічних норм здорової людини відповідної статі, віку, зросту, статури, професії і фізичної активності.
– Це не дієта, а радше спосіб харчування, – наголошує керівник Школи діабету Київського міського клінічного ендокринологічного центру Ольга БОНДАРЕНКО. – Воно має бути різноманітним, частим і малими порціями. У раціоні хворих на цукровий діабет має бути зменшене споживання жирів та холестерину.
Небажано вживати тваринні жири (свинину, баранину, гусей, качок) і продукти, багаті на холестерин (мозок, печінку, серце, яєчні жовтки тощо). Слід надавати перевагу знежиреним молочним продуктам.
Важливо вилучити з дієти швидко всмоктувані вуглеводи (цукор, солодощі, кондитерські вироби) та обмежити загальну кількість вуглеводів.
Кожен продукт має разову порцію, наголошує Ольга Петрівна. У необмеженій кількості можна вживати капусту, огірки, помідори, зелень, цибулю, гриби. Пам’ятайте, що мала порція приносить велику користь. Інтервал між прийомами їжі не має перебільшувати 3 год, а вечеря має бути низькокалорійною.
Раціон хворих на цукровий діабет має містити в основному складні вуглеводи: хліб із борошна грубого помелу та з висівками, овочі, фрукти, ягоди.
Натомість продукти і страви, багаті на легкозасвоювані вуглеводи (цукор, мед, варення, шоколад, торти, печиво, здоба, а також манна і рисова крупа, макарони), не можуть бути повсякденною їжею.
– Помилково вважають, що діабетикам потрібно їсти каші: це вуглеводи, а вони підвищують рівень цукру в крові, – пояснює Ксенія Олександрівна. – Кашу (гречану, геркулес, вівсянку, пшоно) їсти рекомендовано у першій половині дня і лише один раз. Від пластівців та мюслів потрібно відмовитися, а кашу не можна розварювати.
Деякі хворі психологічно погано переносять жорстке обмеження солодощів. Тому припустимою є методика «заохочення», коли пацієнт зрідка дозволяє собі з’їсти заборонений продукт (тістечко, цукерку).
– Можна керуватися правилом: заробив – з’їв, – підказує лікар. – Дозволити собі заборонений продукт можна лише тоді, коли рівень глюкози крові у нормі. З’їсти його можна тільки вранці, аби потім відпрацювати, протягом 30 хв виконуючи легку роботу або прогулявшись.
Велике значення для діабетиків відіграє те, яким чином приготовані страви, наголошує дієтолог. Так, пюре і соки дуже швидко піднімають глюкозу, адже вони швидко всмоктуються: що більш подрібнений продукт, то вищий його глікемічний індекс і тим швидше він підвищує рівень цукру в крові. Сирі овочі та фрукти мають нижчий глікемічний індекс, ніж ті, що зазнали теплової обробки.
Діабетику слід придбати персональну десертну тарілку: половина їжі на ній мають становити овочі, 1/4 (як долоня) – вуглеводи (наприклад, 2 ст. ложки каші) і стільки ж продуктів тваринного походження (яловичини, телятини або нежирної риби).