За часів наших бабусь та прабабусь у більшості будинків був льох чи погріб. Сучасні будинки зазвичай не мають його. Або ж мають теплі, сухі підвали, які виконують інші функції, а не для зберігання врожаю. Що й казати про багатоквартирні будинки. Тож постає питання: як зберегти овочі і фрукти до весни або хоча б протягом тривалого часу, якщо немає льоху?
Зберігання врожаю без погреба
У приватному будинку
- Спробуйте знайти в будинку прохолодне та сухе місце. Можливо, в якійсь кімнаті вашого будинку температура нижча +15 градусів.
- У ролі місця для зберігання овочі і фруктів можна використати гараж або господарську споруду. Навіть якщо ваш гараж чи сарай утеплений, непогано було б додати ще один шар утеплення, щоб підтримувати стабільну температуру.
- Для збереження сталої температури овочі можна покласти в старий холодильник або картонні коробки і поставити в темне і прохолодне місце, що не промерзає в гаражі або сараї. Додатково утеплити (наприклад, пінопластом) можна не все приміщення, а місце зберігання.
- Якщо у вас є горище, ви можете використовувати його як сезонний льох для продуктів. Як у випадку з гаражем або господарською спорудою, завжди краще подвоїти утеплення для підтримання стабільної температури, і зберігати продукти в картонних коробках або старих холодильниках.
- У вас є передпокій чи веранда, які не опалюються? Якщо відповідь ствердна, то при невеликому утепленні овочі можна зберігати і там.
- Холодильник, закопаний у землю. Для овочів, які потребують холодних і вологих або холодних і сухих умов, використовуйте старий морозильник або холодильник, що вийшов з ладу. Для цього потрібно зняти всі робочі частини та прорізати по два отвори з кожного боку. До отворів прикріпити ПВХ-трубу для циркуляції повітря. Далі холодильник закопати в землю, а зверху накрити брезентом. Під брезент покласти листок теплоізоляції.
- Залишити овочі на грядках, наскільки це можливо. Поки земля не промерзне, ви можете зберігати такі культури, як буряк, морква, ріпа, картопля та редис прямо на грядці. Для цього накрийте їх великою кількістю сіна чи соломи. Потім їх можна копати при необхідності або доти, доки за прогнозом не буде серйозних заморозків. Однак при такому варіанті зберігання овочі можуть постраждати від мишей.
- Баки для сміття або бочки. Закопайте новий металевий бак для сміття або важку бочку так, щоб верхня частина бака була на кілька сантиметрів вище рівня землі. Викопайте рів або канаву зовні, щоб вода не потрапила в ємність та не заповнила її. Зверху накрийте герметичною кришкою, брезентом, потім накрийте соломою або спеціальним матеріалом для теплоізоляції. Окремо запакуйте овочі в перфоровану плівку для зберігання
Як правильно зберігати картоплю в будинку або квартирі
У квартирі
- У квартирі можна організувати зберігання врожаю на утепленому або не утепленому балконі. Для цього використовуйте шафу або збудуйте спеціальний ящик, стінки і дно якого потрібно викласти пінопластом або закласти монтажною піною. Обшийте фанерою. Кришку ящика також необхідно утеплити. Для контролю температури усередині краще встановити вуличний термометр. При температурі вище +5 град рекомендується провітрювати ящик, а в сильні морози додатково вкривати.
- Невелику кількість овочів можна зберігати на нижніх полицях холодильника.
- Також можна порізати овочі, розкласти у пакети і заморозити. Особливо зручно порційно заморозити моркву та додавати в суп.
Особливості зберігання різних овочів
Різні фрукти та овочі потребують різних температур і рівня вологості для успішного зберігання врожаю взимку. За цими параметрами можна виділити чотири основні групи:
Група 1: холодне та сухе місце
Таким овочам та фруктам необхідна температура від 0° до 5°C та від 60 до 70% вологості. Їх можна добре зберегти за умови, що їм буде забезпечена додаткова циркуляція повітря, щоб вони залишалися більш сухими.
Таких умов вимагають: яблука, груші, білокачанна капуста, брюссельська капуста та картопля, хоча його можна зберігати в тому ж місці, що й інші коренеплоди (про це у наступному пункті).
Яблука та груші, багато садівників радять загортати кожен плід окремо в газету, щоб вони довше зберігалися, і це перешкоджало поширенню гнилі.
Брюссельську капусту можна вирвати з коренем і пересадити у відро чи пластиковий мішок із вологим ґрунтом.
Картоплі необхідна темрява та місце ближче до 5°C.
Ізолюйте яблука в окремому контейнері, оскільки вони виділяють газ етилен, а також вбирають різкі запахи, наприклад, запах капусти.
Груші зимових сортів зазвичай добре зберігаються. Витримайте їх при температурі від 10° до 21°C у сухому місці, що провітрюється протягом тижня перед подальшим зберіганням при температурі 0°C.
Яблука, груші, білокачанна капуста, брюссельська капуста та картопля потребують холодного та сухого місця для зберігання.
Яблука, груші, білокачанна капуста, брюссельська капуста та картопля потребують холодного та сухого місця для зберігання.
Читайте також нашу докладну статтю: Як правильно зберігати картоплю? докладна інструкція
Група 2: холодне та злегка вологе місце
Так зберігають коренеплоди, які люблять холод від 0° до 5°C і потребують вологих умов (вологість 90%). Їх можна зберігати у підвалі (за наявності) або, можливо, в гаражі, але вони повинні бути покриті субстратом для утримання вологи, такими як пісок або мох. Цей матеріал має бути трохи вологим, але не мокрим! Ви можете використовувати пульверизатор для зволоження за необхідності.
- Зберіть коренеплоди до того, як температура впаде нижче -4 ° C, струсіть землю (але, не мийте їх), обріжте верхівки і залиште коріння недоторканим.
- Занурте буряк, моркву, ріпу, редис і брукву у вологий пісок, торф’яний мох або тирсу, намагаючись, щоб вони не торкалися один одного.
- Селера найкраще зберігається у вертикальному положенні з корінням у вологому піску.
Група 3: прохолодне та сухе місце
Сюди належать овочі, яким необхідно прохолодне (від 0° до 10°C) та сухе (до 60% вологості) місце: цибуля, часник і цибуля-шалот. Їх найкраще зберігати в сухому неопалювальному приміщенні або в коморі.
- Перед зберіганням висушіть їх протягом приблизно двох тижнів у місці, що провітрюється, перш ніж сплести їх у коси або підвісити в сітчастих мішках.
- Можна також зберігати в неглибоких ящиках або кошиках глибиною не більше двох шарів.
Ось як зберігати буряк… Довго не гниє і залишається свіжим
Група 4: Відносно тепле і сухе місце
Сюди належать овочі, яким потрібні трохи тепліші приміщення, де температура нижча за кімнатну (від 10° до 15°C) і вологість 60%. Так зберігають овочі, які потребують тепліших умов, щоб зберегти свою текстуру: батат (хоча він може зберігатися і при кімнатній температурі), гарбуз та зимові кабачки.
- Кабачки і батат перед закладанням на зберігання потрібно «вилікувати». У гарбуза та кабачків залиште плодоніжки недоторканими і пролікуйте протягом двох тижнів, щоб шкірка висохла і затверділа, перш ніж прибрати їх на зберігання.
- Батат необхідно пролікувати за високої температури 26–32 °C протягом 5–10 днів перед зберіганням. Під час зберігання батату температура ніколи не опускається нижче +10°.
- Як батати, так і кабачки пролежать довше, якщо їх надмірно не нагромаджувати один на одного та забезпечити хорошу циркуляцію повітря.