Заморожені продукти. “За” і “проти”.

Напівфабрикати мають низку переваг. Приміром, вони можуть обійтися без добавок-консервантів, зберігають усі харчові якості, швидкі й зручні у приготуванні

Дедалі моднішим стає набивати холодильники та морозильні камери всякою-всячиною. Так зручно мати напохваті напівфабрикати: кілька хвилин – і сніданок на столі! Але ми навіть не замислюємося, з чого виготовляють таку продукцію… Більше про це знає експерт Інституту гігієни та медичної екології імені О. М. Марзєєва Марія ГУЛІЧ.

Увага, двічі не заморожувати!

– Заморожування – один із найкращих видів зберігання продуктів, – каже пані Марія. – Дуже популярні тепер м’ясні, рибні напівфабрикати у тісті з начинкою, заморожені фрукти, суміші овочів… Цікаво, що в нашій країні найбільше виробляють пельменів (а це 45% ринку заморожених продуктів), вареників (25%) та рублених м’ясних напівфабрикатів (14%)…
Зі слів Марії Гуліч, на виробництві продукти заморожують при «шоковій» температурі, себто –37 °С, тому далі їх можна зберігати лишень у холодильниках з температурою не менш як –18 °С. Після розмороження продукт треба негайно спожити й у жодному разі знову не заморожувати!

Щоправда, напівфабрикати мають і низку переваг. Приміром, вони можуть обійтися без добавок-консервантів, зберігають усі харчові якості, швидкі й зручні у приготуванні, крім того, бувають збагачені вітамінно-мінеральними комплексами.

Вітаміни з холодильника
– Заморожування чи не найліпший спосіб зберігання овочів та фруктів, – додає експерт. – Вони майже не втрачають (звісно, якщо правильно зберігати, а потім розморожувати) вітамінів та натуральних речовини. На споживчому ринку України переважає імпортна плодово-овочева продукція, яку завозять здебільшого з Польщі. До слова, саме туди наша держава постачає чималу кількість свіжих овочів та фруктів. У Польщі їх заморожують, і вони повертаються на український ринок… Однак за статистикою українці заживають небагато заморожених овочів та фруктів: у середньому на одну людину – 3–4 кілограми на рік. (У Європі цей показник – 20 кг, в Америці – 30 кг).

А В НАЙДЕШЕВШИХ ПЕЛЬМЕНЯХ ІЗ КУРЯТИНИ – СОЯ
– Нині пельмені займають вагоме місце в серцях та шлунках українців, – розповідає експерт Центру незалежних споживчих експертиз «Тест» Валентин БЕЗРУКИЙ. – Цікаво, що якість цієї продукції залежить зазвичай від ціни… Приміром, тестуючи пельмені з начинкою зі свинини, ми виявили, що сторонніх домішок у фарші мало. Утім накульгує якість самого м’яса. Виробники присягаються, що використовують лише свіжі туші, що додають чисте м’ясо. Однак це неправда: тестування засвідчило, що у фарш клали заморожене м’ясо. Трапляються випадки, коли до пельменів зі свинини або телятини додають курятину… Чимало претензій і до дешевшого сегменту продукції, приміром, до пельменів із телятини з додаванням свинини. Щодо найдешевших пельменів із курятини, то понад 40 відсотків маси фаршу – соя. Виявляється, виробники найчастіше економлять на найдешевшому м’ясі…

СКІЛЬКИ РИБИ У КРАБОВИХ ПАЛИЧКАХ?
Зі слів пана Безрукого, крабові палички – це унікальний продукт, адже він повністю готовий до споживання одразу після розморожування. От тільки український виробник не вельми балує нас цими смаколиками, тому в магазинах дедалі частіше погляд чіпляється за зарубіжні логотипи, зокрема російські, білоруські та китайські…

– Протестувавши крабові палички, можу сказати напевне: ті, хто їх виробляє, дуже добре навчилися гратися словами та поняттями. Це я про написи на упаковках. Приміром, якщо написано «у продукті міститься близько 40% суримі (це подрібнене філе риби сімейства тріскових – нежирне та малокістне м’ясо)», то споживач розуміє, що має справу суто з рибним м’ясом. Однак насправді суримі в сучасному виробництві – це суміш філе риби, «здобрена» усілякими стабілізаторами та згущувачами. Тож зазвичай у крабових паличках лише 10 відсотків риби, все інше – крохмаль, білок, яйця або навіть морські водорості – карагінан. Одне слово, цей продукт-улюбленець багатьох не варто споживати щодня…

НІ РИБА, НІ М’ЯСО – КРЕВЕТКА
Як розповів пан Безрукий, найбільше нарікань було на надмірну кількість вологи (води, яку використовують під час заморожування, у м’ясі креветки – від 22 до 50% маси продукту). Цікаво, що морські смаколики перевіряли й на наявність антибіотиків! Адже у Південно-Східній Азії, звідки Україна їх імпортує, креветки не лише виловлюють в океані, але й вирощують штучно, додаючи до води лікарські препарати. Тест засвідчив, що у продукті є лише мінімальна частка антибіотиків, яка не становить небезпеки для здоров’я. Щоправда, таку ж частку лікарських препаратів знайшли навіть у продукції, яку виловили в океані…

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook