Згідно з Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), визначаються правові та економічні основи проведення закупівель товарів, робіт і послуг, що необхідні для забезпечення потреб держави, місцевих громад та об’єднаних територіальних громад. Закон також встановлює основні вимоги щодо підготовки тендерної документації замовниками. Детальніше про Супровід публічних закупівель для замовників – https://ezakupivli.com.ua/suprovid-publichnih-zakupivel/suprovid-publichnih-zakupivel-dlya-zamovnika .
У період дії воєнного стану в Україні та протягом 90 днів після його припинення чи скасування, під час здійснення публічних закупівель, замовники повинні дотримуватись особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості). Ці вимоги адаптовані до специфічних умов воєнного часу та впливають на порядок здійснення закупівель товарів, робіт і послуг.
Згідно з пунктом 28 Особливостей, тендерна документація складається замовником відповідно до статті 22 Закону, з урахуванням зазначених особливостей. Зокрема, згідно з пунктом 1 частини 2 статті 22 Закону, тендерна документація має включати інструкцію щодо підготовки тендерних пропозицій, що, зокрема, регламентує спосіб подання тендерної пропозиції учасником.
Частина 3 статті 12 Закону вказує, що при використанні електронної системи закупівель для подання тендерних пропозицій і їх оцінки, документи та дані повинні бути створені та подані з урахуванням вимог законодавства України, зокрема Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Своєю чергою, відповідно до частини 5 статті 22 Закону, замовники не можуть вимагати від учасників засвідчення документів (матеріалів та інформації), що подаються в складі тендерної пропозиції, печаткою або підписом уповноваженої особи, якщо ці документи подаються в електронному вигляді через електронну систему закупівель із накладанням електронного підпису, який має кваліфікований сертифікат, відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Замовник проводить процедури закупівлі через електронну систему, яка забезпечує весь процес закупівель, включаючи створення, публікацію, обмін інформацією та документами в електронному форматі. До складу цієї системи входять вебпортал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими організовано автоматичний обмін даними.
Згідно з вимогами законодавства, наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 11.06.2020 № 1082, який був зареєстрований у Міністерстві юстиції України 01.07.2020 за № 610/34893, було затверджено Порядок розміщення інформації про публічні закупівлі (далі — Порядок № 1082). Цей Порядок регулює процедуру публікації інформації про публічні закупівлі, яка має бути оприлюднена на вебпорталі Уповноваженого органу в межах електронної системи закупівель. Порядок також визначає механізми подання документів, звернень та скарг, а також отримання повідомлень через цю систему.
Інформація про публічні закупівлі — це дані, які формуються, публікуються та обмінюються в електронній системі закупівель відповідно до вимог Закону.
Пункт 3 Порядку № 1082 встановлює, що розміщення інформації в системі закупівель здійснюється замовниками, ЦЗО, учасниками, постачальниками, органами оскарження або органами державного фінансового контролю. Це робиться через заповнення електронних форм, що надаються адміністратором системи, а також завантаження відповідних документів через автоматизовані робочі місця зазначених осіб. Після внесення даних у систему на них накладається кваліфікований електронний підпис відповідальної посадової особи. Інформація, що була внесена в електронні поля, може бути відображена на вебпорталі як документ, доступний для друку. Оприлюднення цієї інформації на вебпорталі здійснюється автоматично через електронну систему закупівель.